Donanımhaber'de açtığım konuyu burada da paylaşıyorum. Sıvı soğutmalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

#SıvıSoğutma #FiyatPerformans #sogutucu #overclock #çöp

Donanım Dünyası’nın Kanseri: Sıvı soğutmalar » Sayfa 1 - 1

Başlığın biraz provake edici olduğunu kabul ediyorum. Ancak okuduğunuzda muhtemelen bana hak vereceksiniz. Başlığı açarken daha çok hazır satılan sıv
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Yazdım da senin nik hiç yabancı gelmiyor ? 2. elde takıldın mı ?

 • sawgent @sawgent

  Evinde oyun oynayan, internette gezinen, cad programlarını kullanan birisi için hem gereksiz masraf hem de gereksiz dert kaynağı. Komple fansız çalışabilselerdi belki derdim ama fan takacaksam zaten blok soğutucuya takar hava ile soğuturum.

  Mini ITX sistemlerde blok soğutucunun yüksekliğinden kurtulup soğutma sistemini yataya yaymakta kullanılabilir.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  cooler maser seidon kullandım. aldığım günden itibaren hep pompanın sesi duyuluyordu. garantisi bittiğinde şakur şukur su sesleri geliyordu. kapalı devre olduğu için müdehale edemiyorsun. bir süre sonra suyu azaldı. açtım su ekledim. ama havasını alamadık. o su sesleri hep arttı. en son pompası yandı. sistem çöp oldu. coolermaster tamiri yok. garantisi yoksa bizi rahatsız etmeyin diyince içini açtım. pompayı söktüm. bir kavanoz içine akvaryum pompası koydum. hortumları değiştim. hem daha sessiz oldu hem daha performanslı.

  Su soğutma alacaksanız müdehale edilebilir bir sistem alın. veya en ucuzunu alın.

  Verimlilik anlamında 90 watt bir işlemciye 12cm tek radyatör yeterli. Sessiz çalışıyor. Eğer R7 2700 gibi işlemci ve overclock varsa kesinlikle 24 cm çiftli radyatör olmalı.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Şekli yeter 😁 ışık manyağısanız olabilir. Onun dışında olsada olur olmasada...

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Arctic Freezer 240 var, babama verdim. Bütün sistem pwm share ile çalışıyor. Pompası normalde 5500dd çevirebilecek güçte ama yük/sıcaklık durumuna göre pompa 1500-2000dd'da fanlarda 500-750dd'da dönüyor. 4 tane push pull fanı var. Tam güçte fanların hava akımı da yüksek. Yanlış anımsamıyorsam 2000dd'de onlar çeviriyordu. En düşük haliyle 4770'i yükte 55-60 aralığında tutuyor sistem. Aşırı sessiz. Komple yük altında, tam güçte 50 dereceleri geçmiyor. Performansından ve sunduklarından memnunum. 360 küsür liralara almıştım. Daha ne beklerim.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   Şu devirde sıcaklılar böyle vs deyip sadece kendi sisteminiz üzerinden yorum yapmanız fazla bir şey ifade etmiyor. Sıvı soğutmanın performansı kötü mü? Değil. Gürültülü mü? O da değil. Ama aynı performansı hava soğutma daha sessiz bir şekilde sağlıyor. Karşılaştırma yapan birçok siteye baktım ve kendi tecrübem de bu yönde.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @emrahkaracam Siz kafadan şartlamışsınız kendinizi. kendi doğrularınızı da ezberlemişsiniz daha ötesini kabul etmiyorsunuz. İyi bir hava soğutma dediğin zaten öyle ucuz değil. En kötü sıvı soğutmayı alsan yine hava soğutmadan daha sessiz daha performanslı olur. Bunu deneyip kendimiz gördük.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @ilkercom Bir sürü inceleme linki ekledim. Hepsi benzer şeyler söylüyor.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @emrahkaracam başkalarının subjektif incelemesinden ise kendi yaptığım testleri tercih ederim.

   Piyasadaki en iyi hava soğutmalarından birini de kullandım. en ucuz likit soğutmayı da kullandım. Şu an orjinal fanı kullanıyorum. Ama sıvı soğutma hype dır lafları cidden komik.

   Zamanında DH de ABS gerekli mi değil mi konusu vardı. Sayfalarca yazıldı çizildi. Forumun %80 i abs şart değil diyordu 😀 Testler incelemeler kişisel fikirler ile destekleniyordu.

   Düz dünyacılar , aşı karşıtları uçakla zehir atıyorcular hep bilimsel konuşurlar.

   Hava soğutma yeterli olsa arabalar da halen hava ile soğutuluyordu.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @emrahkaracam beni yanlış anlamayın, hiçbir editörün yaptığı incelemeye itibar etmeyin öyleyse. Onlarda kendi sistemleri üzerinden yorumluyor. Ortada tek bir sabit yok ki. Hava sıcaklığı farklı, kasa farklı, bölge/iklim/coğrafya farklı, sistemler farklı, montajlar farklı. E tabiki subjektif yorumumuzu beyan edeceğiz. 🙂 Kendinizi şartlamayın. Ha fikriniz sabitse, bırada konu açıp tartışmamıza lüzum da yok. Öyle değil mi?

   Hava soğutmanın en babalarını da kullandım, yüksek devirde tek/çft/üçlü fanla evet standart bir 240lık aio ile yarışır ama iş düşük fan devirinde soğutmaya gelince blok o işi o kadarda güzel yapamıyor çünkü blok, radyatörden kalın. Devir kısıldı mı fanların basıncı düşüyor, mesafe uzun olunca soğutma performansı da düşüyor haliyle. Bir başka senaryo overclock mevzusu. Bugün piyasada 200w+ üstü onlarca işlemci var, hadi en ulaşılabiliri Amd Fx'lerdi diyelim. Çok rahat 250-275w'lara kadar güç çekebilir.Tj değeri 62 derece bu işlemcinin. Blokla nasıl soğutmayı planlıyorsunuz? Ben denedim. 4.9Ghz'de sabitken, 80 dereceleri zorluyordu yükte. 5.3Ghzte boot ettiğim gibi gidiyordu. Aio ile rahat rahat kullandım ama 60 dereceyi geçmeden.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @haypurtiryading Mümkün değil. Oda sıcaklığında 4.9 - 5ghz oc li işlemciyi stress testi altında 60 derecede tutan bir aio ne gördüm ne de duydum. 360mm radyatörler bile max 5 derece farkı ancak oluşturuyor. 20 derece farktan bahsediyorsunuz. Kraken X62 gibi soğutucular aşırı zorlanmamış oc ile 70 dereceyi çok rahat geçiyor. Dediğiniz kadar farkı ancak custom sıvı soğutma ile 6-8cm kalınlığında 360mm radyatöre 6 tane fan takarak ancak yaparsınız.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @emrahkaracam benim yaptığım sıvı soğutmada şöyle bir durum vardı ; sıvı kasanın dışında 5 litrelik kavanozda duruyor. radyatör yine kasa dışında. 30 derece oda sıcaklığında saatlerce CPU mining yapmışlığım var. ve fan hızı en düşükte çalışıyor. hatta günlük kullanımda fanı bile açmaya gerek duymuyordum. Stress test olarak kesinlikle tavsiye ederim. sıcaklık saatler sonra 60 70 dereceleri geçiyor. Ki böyle bir şart altında hava soğutma zaten sessiz ve serin çalışamaz. Daha ötesi için de artık LN veya klima filan lazım.

   Sizin söylediğiniz 36 cm 8 cm kesitli radyatörü zaten hidrofor ile çevirirsiniz. öyle akvaryum pompası filan yemez.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @emrahkaracam fx'ler yüksek tdp'sine rağmen serin işlemciler. Tj değeri de o yüzden 62 derece. Arctic Freezer 240'la, push pull 4 fanla ben tuttum. Arctic radyatörü normal bir 240lık aionun 1.5 katı kalınlığında. Yani 360lık performansında. Ama hava ile dizginlenemiyor.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Sıvı soğtumaların pahalı olmasının dışında, diğer dediklerinize katılmıyorum. 4 sene h100i kullandım. Ne pompa sesi, ne de fan sesi duydum. 500 rpm fanları kilitleyince, ses ortadan kalkıyor. Sadece render alacağım zamanlar fan değerlerini 900 rpm'e kilitliyorum(kafam rahat olsun diye). Pompa sesi bazı serilerde kronik olarak çıkabiliyor, bazen de şans işi. H100i 4 sene boyunca pompa sesi çıkarmadı, bozulmayınca ürünü ben emekli ettim. Kraken x62 ile devam ediyorum, yazılımsal sorunlar haricinde bu üründe sorun çıkarmadı. İ7 970 ve 1800x işlemcimde ısı değerleri min. 26 maks. 54 derecelerde oldu. 2600x işlemci ile min. 30 maks. 70 derecede çalışıyor.

  Ses konusuna gelirsek 500 rpm ile 6 fan çalıştırıyorum. Ses yok denecek kadar az. Sessizliği şöyle anlatayım, Bf1 oynarken ekran kartının çıkardığı sesi hissetmeye başlıyorum.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Sıvı soğutma pahalıdır : kısmen doğru. Eli yüzü düzgün sıvı soğutmalar 500 600 lira. Eli yüzü düzgün hava soğutma 150 200 lira.

  sıvı soğutma kolay bozulur : kısmen doğru. Pompa arızası özellikle Cooler master markasında çok rastlanır.

  Sıvı soğutma sesli çalışır : küçük bir kısmı doğru. Pompa sesi geceleyin duyulabilir. Fan sesi genelde duyulmaz.

  sıvı soğutma aslında iyi soğutmuyor : Kesinlikle yanlış. En kötü şart altında bile en az 10 derece fark yaratır. Radyatör kasanın iyi hava alan bir yerine koyulursa ve güzelce eksoz fanı ile desteklenirse yük altında bile en düşük fan devri ile 60 dereceyi geçmez. Yeni jenerasyon kasalarda sıvı soğutma için yerler var. Radyatörü dışarı almak bile mümkün. Bu durumda zaten hava soğutmanın göremeyeceği verimlilik sağlanıyor.

  Uğraşmak istemezsiniz anlarım. paranız kısıtlıdır anlarım. Ses sizin için sorun değildir anlarım. Ama hava soğutma daha iyi demek cidden bir sabit fikirlilik göstergesi.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Ben sıvı soğutma iyi soğutmuyor diye bir cümle kullanmadım. Hava soğutucular da onun kadar iyi soğutuyor dedim. 150 200 liralık hava soğutucu 500 tl lik sıvı soğutmaların yaptığı işi sorun çıkarma ihtimali olmadan yapıyor. Bozulan soğutucunuzu derme çatma bir düzenekle çalışır hale getirmişsiniz burda onu övüyorsunuz. Sizin düzenekte işlemci zaten 5lt sıvıyı kolay kolay ısıtamaz bile. Ama kullanışlı değil.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @ilkercom Maalesef her zaman öyle olmuyor. Ben de "Cooler Master Hyper 212 Evo" arkadaşım da "Cooler Master Seidon 120V" var. ikimizde de aynı kasa ve aynı 4790K var. Benim artım, kasam da Arctic 120mm fanlarından 4 tane var, arkadaşımda Cooler Master kendi fanlarından 3 tane. Arkadaşım Delid bile yapmasına rağmen, CPU sıcaklığı IntelBurnTest gibi sağlam Load testlerinde, benim hava soğutmamanın sıcaklığının 5C den fazla altına düşemedi -Ki uzun süren testlerde (3+ saat) fark kapanıyordu.

  Ben OC dahi yapacak olsam alacağım soğutucu, 40 USD satılan, " 10 Yıl garantili! " "Arctic Freezer 34 eSports DUO" olurdu. En baba 360mm radyatörlü, 170 USD satılan SU soğutucunun, OC dibine dayandığınız bile, ancak 12C fark yarattığını gördükten sonra, su soğutma da tıpkı RGB gibi bir tutku oluyor bana göre. Bu arada OC siz günlük kullanımda FARK 5C ! ama Fiyat 40 USD vs 170 USD halen 🙂

  Kaynaksız da konuşmayalım tabi:
  TEST
  https://www.eteknix.com/arctic-freezer-34-esports-duo-review/5/

  Fiyat
  https://www.amazon.com/ARCTIC-Freezer-34-Esports-Duo/dp/B07MJGNJB3/
  https://www.amazon.com/Alphacool-Eisbaer-360-Water-Cooler/dp/B01HQ6DCHI/
  https://www.amazon.com/Thermaltake-Motherboard-Efficiency-Radiator-CL-W234-PL12SW/dp/B07N9K44Y8

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   işlemcide sıkıntı vardır. biz de fx 6300 ve 8320 ile kullandık. sıvı soğutma ile hava soğutma arasında ciddi fark var.

   tek tek herkese anlatacak değilim. ama arada 5 derece fark var filan demeyin komik duruyor.

   boştayken 20 dereceden fazla ısı farkı , ayrıca sıfır ses ile çalışan sistem bunlar. yük altında da yine 20 dereceleri aşan ısı farkı oluyordu. Kaldı ki stok halde ki allinone sistemler bunlar. Custom bir sistem ile değil hava soğutmayı peltieri bile kıyaslayamazsın.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @ilkercom Boşta hava soğutma 50, sıvı soğutma 30 derece öyle mi? Ya da hava soğutma 30 sıvı soğutma 10 derece. Bırak allasen ya. Kime laf anlatıyoruz.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @emrahkaracam Siz sıvı soğutmayı ne zannediyorsunuz ki? 5 derece fark olsa bunca zaman piyasadan silinmezmiydi?

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @ilkercom Yukarıda test sonucu vardı ama bakmamışsınız. Kaynaksız testsiz konuşmuyoruz sizin ki gibi. Buyurun, 40 USD satılan hava soğutma ile 170 USD satılan 360mm radyatörlü sıvı soğutma arasında stok hızda 4-5C fark var:

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ufkabakan ben kendi kullandığımı konuşurum. parayla test yapan adamların önüme koyduğunu değil. sizler buna ikna olduysanız diyecek sözüm yok.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Ben birşey zannetmiyorum. Birşey sanan başkaları. İçinde sıvı, su geçince ne olduğunu bilmeden birşey sanan çok kişi var. Birçoğu stok soğutucudan sonra bunu kullandığı için iyiymiş diyor ama bozulana kadar tabi.

  5 dereceyi de 360mm radyatörü olanlar için söyledim. Normalde o kadar da fark yok. masterliquid 120l gibi soğutucular kendinden daha ucuz çoğu hava soğutmanın gerisinde kalıyor. Linkte core frozer l ile karşılaştırırsak gürültü seviyesi aynı. Core frozer ondan daha iyi.

  https://mobile.donanimhaber.com/donanim-dunyasi-nin-kanseri-sivi-sogutmalar--137851926#137873072

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Bizim kendi deneyimlerimize, testlerimize güvenmeyenler, birde Linus'a kulak versinler:
  https://www.youtube.com/watch?v=hr0qLLv3dKc
  https://youtu.be/hr0qLLv3dKc?t=315

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   linus yetmez recep baltaş dirsekçi ve hakkı koy. bunda az reklam var.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @awsalli Yukarıda mevcut:
   "Ben de "Cooler Master Hyper 212 Evo" arkadaşım da "Cooler Master Seidon 120V" var. ikimizde de aynı kasa ve aynı 4790K var. Benim artım, kasam da Arctic 120mm fanlarından 4 tane var, arkadaşımda Cooler Master kendi fanlarından 3 tane. Arkadaşım Delid bile yapmasına rağmen, CPU sıcaklığı IntelBurnTest gibi sağlam Load testlerinde, benim hava soğutmamanın sıcaklığının 5C den fazla altına düşemedi -Ki uzun süren testlerde (3+ saat) fark kapanıyordu."

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ufkabakan Hava ve Sıvı soğutmalar arasında sıcaklık farklı çok fazla olmayabilir. Konunun açılış şekli, sıvı soğutmalar kötüdür algısı yaratmaya çalışıyor. Sıvı soğutmalar, hava soğtumalar kdar başarılıdır ve birçok hava soğutmadan iyi soğuturlar. Ses olarak benim kullandığım H100i ve Nzxt x62 gayet sessiz ürünlerdi. Sıcaklık değerlerinide, fan devirlerini sabit tutarak çok iyi değerlerde tutmayı başardım. Noctua gibi başarılı hava soğutmalarda fan devirlerini sabit değerlerde tutmak mümkün.

   Testi daha uzun yapmak mümkün, şimdi 15 dk'lık bir test atayım. 6 Tane corsair ml fan, corsair commander ile 500rpm değerine kilitliler, Pompa ortalama 1700 rpm civarında ve ısı değerleri resimde görüldüğü gibi düşük ve fan sesi çok az geliyor.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli Sıvı soğutmalara hiçbir zaman kötü demedim. Ama olduğundan iyiymiş gibi gösteriliyor onu anlatmaya çalıştım. Sıvı soğutma sessiz olabilir ama hava soğutmalarla karşılaştırıldığında geride kalıyor. Kullandığım hava soğutma boşta 200 rpm yükte ise 600 rpm e çıkıyor. Fanları ayarlamak için sıvı soğutmalardaki gibi karın ağrısı yazılımı arka planda çalıştırmama fan hızı, pompa hızı vs ile ayrı ayrı uğraşmama kalmıyor. bios otomatik ayarlıyor. Tamamen dertsiz ve sorunsuz bir şekilde soğutuyor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Çöp demişsiniz, daha ne diyeceksiniz. 🙂 Ben sizin yazdıklarınıza cevap verdim. Mesela fan ayarlarını yapmayanlar, sıvı soğutma gürültülü çalışıyor derler. Pompa sesi her üründe olmuyor. Yazılımlar firmaya göre değişmekte, dediğiniz gibi sorunlu yazılımlar çıkabiliyor. Crosshair VI (1800x işlemci ile ) anakart ilk çıktığında yazılım problemleri vardı, anakart tüm fanları durduruyordu. Bu durumda hangi tip sıvı soğutma kullandığınızın önemi kalmıyor. Bir süre sonra sistem kapanıyordu veya aşırı ısıdan sistem arızalanıyordu , bu yüzden corsair commander ile bütün fanları kontrol ediyorum. Dediğiniz gibi sürekli fan ve pompa devri ayarlanmıyor. Bir kere ayarlayıp unutuyorsunuz. Aio sistemlerde hava soğutmalar gibi bir kere kurulduğu zaman, sorunsuz şekilde uzun süre çalışıyorlar. En büyük avantajı anakartın üzerinde temiz bir alan oluşturması ve ramleri rahat şekilde çıkarıp takabilmemiz. Yaklaşık 5 senedir sıvı soğutma kullanmaktayım, çok şükür daha arızalanmadı.

   Rpm olayına gelirsek, commander pro en düşük 500 rpm değerine izin veriyor, fanlarda en düşük 400 rpm değerinde çalışabiliyor, noctua fan alınarak 300 rpm değerinde çalıştırmak mümkün ısı değerlerinin çok aratacağını düşünmüyorum. Uzun saatler render aldığım için, 500 rpm sabitlemek benim için en iyi çözüm oldu.

   Yazılım olarak kullandığınız ürün çeşidine göre yazılımlar artmakta, Asus anakart için sorunluda olsa Aura kurmak gerekiyor, corsair ailesinin ürünlerini kullanıyorsanız icue yeterli oluyor. Her ürün farklı bir üreticidense, yazılım çöplüğüne dönmeniz normal. Aynı üreticilerden ürünleri toplamaya çalışmak önemli.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Şu yazdıklarınız bile almamak için sebep benim için. Şimdikiler nasıl bilmiyorum ama kullandığım zamanlarda corsair yazılımı berbattı. Düzgün çalışan bir fan eğrisi çizmek falan imkansız. Ayrıca 500 rpm boştaki sistem için pek sessiz diyemem. Şu an bendeki kasadan gece bile en ufak bir ses çıkmıyor. Bunu sıvı soğutmada yapamadım. O da aşırı sesli değildi ama bariz bir şekilde hava soğutmanın daha sessiz olduğunu söyleyebilirim. İşlemciyi yük altına soksam bile sesi dikkat ederseniz duyuyorsunuz. Sessizliği sadece ekran kartı yük altına girerse bozuyor. Ona da başka bir çözüm bulacağım ama ekran kartı için işler daha zor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   Ses anlayışı değişir, siz kendi test sonuçlarınızı attınız mı? Hwinfo ile test sonuçlarınızı bir görsek güzel olur. 300 rpm'de sabit olarak soğutulabiliyor mu sisteminiz görmek isterim.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli 200-300 rpm boşta, oyunlarda 350 civarı, yükte de 400-500 civarı. Birkaç saat sonra görüntüyü atayım. Hw info kullanmıyorum ama aida da iş görür sanırım

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Olur farketmez, 15-20 dk'lık yük altında ısı değerlerini görmek isterim. Fan değerlerinide ekliyeyim..

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli Ryzen 2600 3.85Ghz 1.27V. Normalde bu voltaj ile 4.0 görenler var ama bendeki işlemci biraz takoz çıktı. Hazır test yapıyorken fan devrini biraz daha aşağı çekeyim dedim o bile yeterli geldi. İşlemci fanından başka sistemde 500rpm de dönen tek bir eksoz fanı daha var. Boştayken o fan tamamen duruyor. İşlemci fanı da 250rpm e kadar düşüyor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Anakart sıcaklığı dışında değerleriniz güzel, anakart yanıyor maşallah 🙂 2 fan ile anakart sıcaklığının yüksek olması normal gibi, attığınız teste baktığımızda imkanı olan rahatlıkla sıvı soğutma alıp kullanabilir. Öyle muazzam fark yok 🙂

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli anakartın vrm leri ve vrm soğutması kötü biraz hocam. Kasa biraz küçük olsun dedim o zaman bulabildiğim en düzgün m-atx anakart buydu(B350M Mortar). Belki 7nm ryzen de değiştirebilirim anakartı da.

   Muazzam farktan ziyade hava soğutmanın sessizlik açısından daha önde olduğunu belirttim ben zaten. Amaç sessizliği sağlamaksa mutlaka hava soğutma alınmalı. Normalde ryzen 2600 ün de nh-d15 e ihtiyacı yok. Sırf daha düşük fan devri ile soğutmak için aldım ben de.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Ses konusunda fark yok, fan kontrolcüsünü değiştirdiğim anda, bende fanları 300 rpm kilitlerim sizin sessizlik anlayışınızı benim kasaya da uygulamış oluruz. Fanları anakarta bağlasam, ısıya göre fanları bile durdurabilirim. Normal kullanımda ortalama 28 derecede çalışıyor, 50 dereceye kadar fanları durdurabilirim. Sadece fan kontrolcüyü değiştirmem yeterli olacaktır.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Burada bence asıl sorgulanan AIO verilen parayı hak edip etmediği. 170 USD lik ürün ile 40 USD ürün benzer performans veriyorsa, AIO almak çok mantıklı olmuyor. Yer kazanma, şıklık vs ayrı bir seçim tabi.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli pompa sesini ne yapacaksınız?

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Olmayan sesi ne yapabilirim ?