Arkadaşlar ciddi olarak soruyorum, [Serious]

Dolar yükselecek, ekonomi batacak, Para pul olacak, matbaada basar gibi para basılıyor, Merkez Bankası iflas etmiş vs. diyerek insanları alenen harekete/hareketsizliğe geçirmeye çalışmak kanunlarımıza göre suç mudur?

Siyasileri veya işi para olan profesyonellerin öngörülerini kastetmiyorum. Kastettiğim kitlelere seslenebilecek sivil kişiler.

#Ekonomi #Hukuk

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Aiberg @aiberg

  Kitlelerin kendi beyni yok mu?

 • Fırat Duran @firat_duran

  Muhalefet işi böyledir. Sevmediğin tarafı karalarsın üzerine gidersin. Doğrudur yada yalnıştır farketmez.
  Hangi taraf olduğunda farketmez. Hep karşı tarafı karalarsın.
  Kısa bir not: 3-5 tane ekonomist eylülden beri şubatı göremiycek bu ülke, şubatta dolar min 7-8 olcak vs diyip duruyodu. Şimdide sıvıyolar. Seçimden sonra nükleer füze patlıycakmış diyolardı bakalım

 • wilhem @wilhem

  Teoride suçtur bence ama pratikte suç kavramı göreceli. Medya yıllardır dediğinizin tam tersini yapıyor ceza alanı görmedim.

 • Batuhan Bengü @benx

  ekonomistler imfden borç almak zorunda olduğumuzu söylüyor. Ben hükümet yanlısı kanallarda bile ekonomi iyi diyeni görmedim. Gerçek gerçektir 🙂

  • Master @master

   Ne olur bir güncel siyaseti bırakalım. Ekonomi iyi değilse iyi değil demek niye suç olsun kim bildiğini duydu diye işi gücü bırakır? Olan neyse söylenir ben olmayanı söylemek kanunlara göre suç mudur onu soruyorum.

  • Batuhan Bengü @benx

   @master peki o zaman şöyle diyeyim.
   Dolar yükselecek, ekonomi batacak, Para pul olacak, matbaada basar gibi para basılıyor, Merkez Bankası iflas etmiş...
   -bunlardan hangisi doğru değil.
   İşi ekonomi olan insanların söyledikleri, tahminleri, öngörüleri neden suç olsun? Asıl suç olan her şey çok güzel olacakmış da biz ülkecek çok iyi vizyonla yönetiliyormuşuz da dış mihraklar bizi bu hale getirmiş gibi konuşmak. Halbuki her ülkenin dış mihrakları var. Güçlü olana etki etmek zor, kolay yem olmayalım o zaman.
   Yazdıklarım ciddi görüşümdür, yorumunuzu merak ediyorum, iyi geceler 🙂

  • Master @master

   @benx Ben yeterince nesnel bir soru soruyorum. Madde bilmem kaça göre suçtur veya öyle bir şey yok suç değildir. Kafanıza göre neden suç olsun diyerek zaten ne kadar ciddi olduğunuzu gösteriyorsunuz, iyi geceler.

 • Hado @hado

  Bankacılık sistemine asılsız sallamak suç diye biliyroum. Zaten birileri dolar çıkacak diye dolar çıkıyorsa at çöpe o ekonomiyi.

 • Anıl @anilkirac

  Atilla Yeşilada'yı takip ediyorum, bir konuda tavsiyede veya öngörüde bulunacağı zaman bunun nedenlerini anlatıyor. Bankalar veya diğer resmi kurumlar ile ilgili ise spekülatif bir söz söylememeye çok dikkat ediyor çünkü bu tarz şeylerin cezası var bildiğim kadarıyla. O yüzden çoğu kişi borsayla ilgili bir görüş belirttiğinde yatırım tavsiyesi değildir diye belirtir mesela.

 • Master @master

  Diyelim sen önemli bir iş bağlamak üzere iş yerindesin. Ben geldim dedim koş Bella Ciao senin ev yanıyor. -halbuki yanmıyor- Bu düşünce özgürlüğü mü?

 • Master @master

  @bestami durumda özellikle örnekleri gelecek, şimdiki ve geçmiş zamanda verdim.

 • gio @gio

  @master Mehmet’in evini sevmiyorum, Mahmut’un evini seviyorum demektir düşünce özgürlüğü. Sebebini de düzgünce açıklarsan kimsenin hakkına girmemiş olursun. Öbür yandan Mahmut’un evini savunacaksın diye Mehmet’in evine çamur atarsan bu ifade özgürlüğü değil, yalancılıktır. İftira ise kanunen suçtur.

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  Ben devlet ne derse ona inanırım, dümen onların elinde, gerisi bana göre kuru gürültü..