#GSS borcu olanlara yıl sonuna kadar ücretsiz sağlık hizmeti

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar yıl sonuna kadar ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.
Sağlık Sigortası prim borçlarına geçici düzenleme getirildi.

Cumhurbaşkanı kararı ile, Genel Sağlık Sigortalı olup ancak primlerini zamanında ödemeyerek borçlu duruma düşen ve bu nedenle sağlık hizmeti alamayan Türk vatandaşları ve bakmakla yükümlü oldukları kişilere yeni bir hak verildi.

Bu kişiler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlara ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinden yıl sonuna kadar ücretsiz yararlanabilecekler.

Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.
#sağlık
@aerdogan17 yorumlarını bekliyorum :DDDDDDDDDDDD

GSS borcu olanlara yıl sonuna kadar ücretsiz sağlık hizmeti

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar yıl sonuna kadar ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Borçları sıfırlasınlar. 2000 tl borcum var. Sigortam var hala işliyor. Para isterler diye itiraz etmeye de gidemiyorum.

 • yetkin @tozyet

  500 lira ödedim geçen ay. A.....M

 • Orcun @orcun

  Adamlar hem işsiz hem de sırtlarında borç var, üstüne allah korusun sıkıntısı olsa hastaneye gidemeyecek çünkü almıyorlar gss borcunu ödeyeceksin öyle alıyorlarmış vs. kuzenin durumu kötü işsiz adam buna her ay devlet sanki sağlıktan faydalanmışçasına borç yazıyor. Adamın yıllardır hastaneye gittiği yok ya boyna borç sanki her ay faydalanmış gibi vs. bu sistemin toptan kalkması lazım.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   +1. Vatandaşına bakamayacak ise devlet kapatıp gidelim, milyar dolar surilere yardım et ama gel burada öz be öz evladından para al, her ay kitle.

  • Orcun @orcun

   @atokyuz Sistem öyle yapılmış ki, diyelim evin kira vs onlara bakmıyor ev sahibiymiş gibi sayıyor. Hesaplıyor haneye giren gelir üzerinden, hani şeytanlığa bak.
   Sen adama sigorta yapacaksın hane geliri ne ? adamın geliri var mı diye baksana ? yok.
   Hane geliri diyor onun da hesabı şöyle, asgari ücretin 1/3'den fazlaysa sana düşen gelir, 56 lira mı ne g1 diye geçeni ödeyecen diyor. 2000 lirayı 3'e böl kişi başı düşen miktar bundan az ise haneden sana düşen yani o zaman devlet ödüyor. Diyelim evde 2 kişisin baba ve oğul, babanın emekli maaşı var 2 bin lira, ev kira şu bu da var, devlet diyor ki olmaz 2 kişisin kiranı saymam, sana 1000 lira düşüyor o yüzden g1 den ödeyecen ödemezsen yararlanamazsın, yararlanmadığın her ay içinde sana bunu yararlanmışsın gibi borç yazıcam. Yani şuan hane geliri kaçsa eğer 666 lira ve altıysa sana düşen miktar devlet ödüyor yırttın yani. 667 lira ve üstüyse ödeyecen diyor. İyide memlekette böyle kaç milyon kişi var resmen fakiri fukarayı tam mağdur etmek için yapılmış. Şeytanı çıkart cehennemden böylesini o bile yapmaz. Ben demek ki işsiz kalsam aynı muamele bana da geçecek annem emekli mesela çat bana da sokacaklar. O zaman beni annemin sigortasından faydalandırt ? yoook. Niye hane geliri diyorsunuz ? şahsi gelirime bak ya işsizim ben ? yok saymam. O sgk'da kuzen cinnet geçiriyordu kendini yakıcaktı sinirden.

  • Orcun @orcun

   @atokyuz Bak birde eklemeyi unuttum eskiden sistemde g2 g3 diye de vardı primleri değişiyordu. Orada da şuna bakıyorlardı işte hane geliri kaçsa primler 2 ve 3 katı artıyordu. Yenilendi o sistem yani zengin birisi evde oğlu var kızı var vs. atıyorum 10 bin lira geliri var hanenin ev kira değil arabaları var vs. vs. onada 56 küsür lira artık.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @orcun Evet, fiyatları sabitlediler. @aerdogan17 Müsait olunca detayları falan cevaplayabilir belki. Sağlıktan faydalanırsa dediğin gibi ücret çıkart ama benim gibi bırak hastahaneye gitmeyi, kapısından geçmeyen adamlara binlerce lira kitlediler.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @orcun 60,89 TL'den 1 Ocak'ta 76,75 TL olarak fiyat güncellemesi yapıldı. Hizmette değişen bir şey var mı dersen yok ama fiyat güncellemesi yapıldı.

  • Orcun @orcun

   @atokyuz Birde zamlanıyor değil mi ? ben 56 lirada kalmışım düşün kaç sene öncesinden. 😀 Ya hizmet dediği şey şu, sabahın 4-5'inde hastaneye gidecen sıra alacak veya evden internetten alacan, atıyorum karnın mı ağrıyor ? hastanede bekliyorsun 9'da alıyorlar, muayene ediyor 2 ilaç veriyor yolluyor muayene dediğimde soru yani o kadar. Bir mr bt nebileyim ultrason falan onlara sevk ederse görüyorsun ebeninkini oralarda da sıra var gün veriliyor falan hizmette bu yani bedava verseler alınacak çekilecek çile değil.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @atokyuz @orcun aslında her yıl asgari ücret attığında TÜM sigorta primleri güncellenir bunun sebebi zam yada fiyat güncellemes2i değil tüm sigorta primleri zaten asgari ücrete bağlılar mesela GSS primleri brüt asgari ücretin %3'ü olarak sabitlendi yani 2020'de de güncellenecek... 😉 g1/g2/g3 sistemi çok saçmaydı gerçekten... 2017 mayısta sistem son halini aldı ve tek prime geçildi 2018 mayıs'ta da son yapılandırma yapıldı 28 şubat'ta oda bitti şimdi son durum işte bu... ama insanları asıl şoka uğratan durum 2017 Ekim'de yapılan değişiklik... eskiden bir sigorta koluna (mesala 4b bağ-kur yada 4b isteğe bağlı EK-5 tarım sigortası gibi) borçlu iken başka bir sigorta kolundan sigortalı olursan eğer borcunu ödersen sorun yoktu... 2017 Ekim'de o değişti bi sigortadan borcun varsa diğer sigortaya borcunu ayı ayına ödesen bile sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorsun.... çünkü 10.000-20.000 bağ-kur borcu yapıp bağ-kuru kapatıp gidip GSS yaptırınca hem borçtan yırtıyordun hem de sağlık hizmetinden faydalanıyordu ailen... bunu engellemek için sistemi değiştirdiler... bu değişiklik tam yapılandırma ve seçim arifesine gelince hissedilmedi şimdi yapılantırmalar birer birer bitti ve gerçek su yüzüne çıkınca çarşı karıştı... bağ-kur'a yeni geçen adamceğiz eski gss borcundan sağlık alamıyor... yada yıllar önce gss'li olan adam bağ-kur'a tüm borclarını ödemiş bile olsa hizmet alamıyor... diğer sigortalarda da durum aynı... eskiden tek istisna vardı 4a'lı sigortalı çalışmak o aynen devam bağ-kur vs varken girip bir iş yerinde çalışırsan borcun olsa bile 30 günlük primin yatınca hizmet alabiliyorsun... tek istisna bu...

 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Amerikada ki saglik sisteminden ne farki var bunun bu biraz daha ucuz o kadar.

 • Serkan Özer @serkanozer

  Geçici geçici geçici altını çizeyim GEÇİCİ

 • @johncenaaa @xeon

  silivri yazın adanaya rahmet okutuyo diyolaa

 • ALIEN @alien

  Halkın parasını halka nimetmiş gibi sunmak ne kadar güzel.

 • @johncenaaa @xeon

  @unicornknight neden tehdit olarak algıladın

 • CimAdam @cimadam

  4000 TL ödedim, geçen gün randevumu iptal etmişler ve yerine randevu ayarlamamışlar. En erken 15-20 gün sonrasına bulabiliyorsun. Belli bir pay ödenmesini doğru buluyorum ama madem sigorta primi ödüyorum neden emekliliğime faydası olmuyor.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  daha önce bağ-kur'lulara yapılanın aynısı olcaktır...
  Provizyon vermeyecek ve ilaç alınamayacak...
  Sadece hastanelerdeki hizmetler "İstisna-i Hal" kapsamında karşılanacak...
  @atokyuz yani dostum SPAS provizyon vermeyecek, borç vs. ayrıca devam...

 • maxemilian @maxemilian

  O gss ye bi bulaştım bi daha yemem