Control önsiparişe açılmış. Xbox'da 145 PC'de 400TL. Oyunu almak istiyordum ama fiyatlar böyleyken korsan yolu gözüktü. Batarsın umarım Aral

PlayStation Store Pre-Order Edition -- 259,00 TL
PlayStation Store Deluxe Pre-Order Edition -- 349,00 TL (PS Plus ile 314,10 TL)
Xbox Store Pre-Order Edition -- 145,00 TL
Epic Games Store -- 399,00 TL

https://youtu.be/BnQwE0ug_Q0 #Oyun #Control

Control - Gameplay Trailer - Out on 27/08/2019 (ESRB)

Control is releasing on the 27th of August 2019 and you can pre-order your copy today for PS4, Xbox One and PC via https://www.controlgame.com/ or directly v...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Massive Attack @massive-attack

  400 liraya oyun mu satılır insafsız herifler.

 • altalena @altalena

  Remedy'i takip ederim ve severim ancak bu fiyat nedir? Oyun 60 euro, güncel kurla 375 TL. Mağazaya 400 TL'ye koymak insafsızlık ve ahlaksızlık, bu saatten sonra fiyatı inse de Steam'e gelene kadar almayı düşünmüyorum.

  • altalena @altalena

   @massive-attack Evet doğrudan bir suçu yok, bu oyunun yayıncısı da farklı firma. O yüzden Steam'e geldiğinde alıp desteklerim, Epic'ten bir şey almam.

  • reducto @protego

   @altalena Epic'in ne ilgisi var da Steam'e geldiğinde alırım diyorsunuz? Fiyat belirleyen Epic değil. Resident Evil 2 Steam'de 400 lira, DMC 5 400 lira. Bunları da mı Epic yaptı? Burada tek bir suçlu var o da Aral

  • altalena @altalena

   @protego Kendi mağazalarındaki fiyatlara kendileri etki edemiyorlarsa bunlar ne işe yarıyor acaba? Yayıncı firmalara para saçıp oyunlara 1 yıl ambargo koymak yerine o bütçeyle oyunlarda düşük fiyat politikası uygulayamaz mıydı mesela? Her şeyden öte bu oyun Steam'e de gelse yine bu fiyattan mı çıkardı?

  • reducto @protego

   @altalena Evet herşeyden öte bu fiyattan çıkardı. RE2 ve DMC5'te olduğu gibi. RE2 ve DMC5 Steam'de 400 lira. Bunu açıklar mısınız Epic mi bu fiyattan çıkarttı bu oyunları? Steam'de oyunlar çok ucuza mı çıkıyor da böyle yorumlar yapıyorsunuz anlamıyorum. Fiyatları belirleyen yayıncı firmadır. Adamlar aracı firma, fiyatlar üzerinde etkileri yok. Daha düşük komisyon alıyorlar ancak bunu fiyata yansıtmak Epic'in elinde değil. Bunu kendileri de söylemişlerdi zaten. Metro örneğin Epic'e geldikten sonra 60 dolardan 50 dolara indi Amerika fiyatı. Diğer bölgelerde değişiklik olmadı. Bu komisyon indirimini fiyata yansıtan Epic değil Metro'nun yapımcısı. Bu indirimi sadece Amerika'ya yansıtmaya karar veren de Metro'nun yapımcısı. Oyun yapımcısı/yayıncısı komisyon avantajını yansıtmıyor diye Epic'i suçlamanın anlamı nedir? Suçlanacak merciler Aral ve Aral'a boyun eğen yayıncı firmalardır.

  • altalena @altalena

   @protego Control daha ön sipariş aşamasında. Artık Aral ön sipariş fiyatına anında müdahale edebiliyorsa kendileri epey aşmışlar ne diyeyim. Dolayısıyla bunu direkt Aral'a bağlayacak elde bir veri yok. Steam'de evet oyunlar güncel kura ve piyasaya göre çok ucuza çıkıyor, her oyun RE2 ve MDC5'te olduğu gibi pahalı olmuyor, düşük olma ihtimali varsa direkt düşük fiyattan çıkıyor. 2 örnekle Steam'in pahalı olduğunu iddia etmek yanlış. Steam'in önerdiği kur, kuru yüksek ülkelere uyguladığı politika belli sonuç itibariyle.
   Düşük komisyondan bahsetmiyorum, Epic Games yayıncı firmaya belli bir para ödüyor ve o oyunun sadece 1 yıl kendi mağazasında kalmasını istiyor. Biz oyuncuları da kendine mahkum etmeye çalışıyor. Dediğim şey çok basit: Bu bütçeyle oyuncuları sınırlayan ve bana göre etik olmayan bu politika uygulayacaklarına, oyunlarda kendileri indirim yapsalardı daha iyi olmaz mıydı? Ayrıca yayıncıya yaptığı komisyon indiriminden bize ne? Mağazasına oyun çekmeye çalışıyor, oyunculara indirim olsun diye yapmıyor bunu zaten.

  • reducto @protego

   @altalena Epic'de başka oyunlar da var, onların fiyatlarına bakabilirsiniz dolar/euro fiyatlarından daha ucuzlar Türk lirası olarak. İşte dediğiniz gibi düşük fiyattan olabiliyorsa düşükten çıkıyor. Steam ve Epic'in bir farkı yok. Epic gidip de oyunlar TR'de 89 liraya çıkacakken 299 lira olsun demiyor herhalde. Eğer Aral'ın el atmadığı bir dağıtımcı dağıtıyorsa oyunu veya yapımcının kendisi dağıtıyorsa o zaman düşük fiyattan çıkıyor. Aynı şu an Steam'de olduğu gibi.

   Siz Steam'in bazı oyunları düşük TL fiyatıyla çıkardığını, ama Aral'ın karıştıklarının pahalı olabildiğini söylüyorsunuz. Epic'deki BİREBİR AYNI DURUM. Aral el atmadıysa 89 TL, 69 TL,159 TL, 209TL gibi fiyatlar var. Epic Store'da 1 dakika kadar gezinmeniz bunu görmeniz için yeterli. Ama belli ki hiç bakmamışsınız. Bunları görmezden gelerek Steam'in Epic'den iyi olduğunu söylüyorsunuz. Epic'deki düşük fiyatlı oyunları görmezden geliyorsunuz, sadece pahalı oyun üzerinden yorum yapıyorsunuz, ama iş Steam'e gelince bu sefer pahalı oyunları görmezden gelerek düşük fiyatlı oyunlar üzerinden yorum yapıyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

   Epic kafasına göre indirim yapamaz. Hiçbir firma yapamaz. Aynı Steam'in yapamadığı gibi. Ama siz yine bunu görmezden geliyorsunuz. Steam kafasına göre bir indirim yapsın görelim yapabiliyor mu? Bu oyunlar yüzlerce ülkede, yüzlerce internet sitesinde dijital olarak ve yüzlerce fiziksel mağazada kutulu olarak satılıyor. Ne Epic ne Steam kalkıp kafasına göre fiyat değiştiremez. Kendiniz diyorsunuz bakın "Steam'in önerdiği kur". Steam AYNI DEDİĞİNİZ GİBİ sadece kur önerisi yapar fiyata karışamaz. Ama siz yine kendinizle çelişerek Epic'in niye kafasına göre fiyat indirmediğini söylüyorsunuz.

   Bu arada, sanırım o zamanlar bu konulara ilginiz yoktu, Steam'in ilk çıkışını lütfen araştırın. Valve'ın nasıl Steam'i insanlara zorla dayattığını, insanların küfür ede ede kullandığını, yıllarca Steam'in insanlara çile çektirdiğini bilmiyorsunuz sanırım. Biraz araştırın göreceksiniz. Bu dayatmalarla Steam Steam oldu. Steam melek geri kalanlar şeytan mantığını bırakın. Bunların hepsi kâr amaçlı kurulmuş firmalar. Firmanın tanımı bu zaten. Hiçbiri ne sizi düşünür ne beni.

  • altalena @altalena

   @protego Şimdi bu iş direkt Epic ve Steam karşılaştırmasına döndü. Pekala, baştan tekrar ifade edeyim fikirlerimi.

   Şu anki Steam fiyatlarıyla Epic Store fiyatları birebir aynı çünkü öyle olmak zorunda. Aksi durumda Epic hiçbir şekilde rekabet edemez, onu buna iten bu uygulamayı rakibi yokken devreye sokmuş Steam, bunu da belirtmiş olayım. Sorun Control'ün ön sipariş fiyatının 400TL'den çıkması. Yukarıda bahsettiğiniz Steam'de de yüksek fiyatlı olan iki ön sipariş oyununun ilk fiyatı neydi? Aynısı niçin Epic Store'da Control'da olmadı? Kaldı ki bunun geliştiricisi Ubisoft, EA gibi köklü bir firma da değil. Benim tepkim buna, şu haliyle bu konuda Steam daha dik duruyor gibi görünüyor. Mortal Kombat 11 102 lira mesela, oyun çıktıktan sonra bu da muhtemel benzer kaderi yaşayacak RE2 ile.

   Epic Store'a bakmadığım kanısına nasıl ulaştınız bilmiyorum. Yanlış anlamışsınız beni, yukardaki yorumlarımı tekrar okuyabilirsiniz benim şu anki oyunlarda Steam daha ucuz gibi bir iddiam olmadı.

   Epic Store kafasına göre indirim yapsın gibi bir şey de demedim. Elbette Steam veya Epic Store "Bunu ucuza satacaksın" diye kafasına göre bir iş yapamaz.

   Steam bir düzen kurmuş, haftanın bazı günlerinde ve yılın belli aylarında çeşitli oyunlarda indirim olmasını sağlıyor. Benzer şekilde Epic Games oyun firmalarıyla düzenli olarak anlaşmalar yapıp 2 haftada bir oyun hediye ediyor. Yukarıda söylediğim şeyi şimdi tekrar edeyim: Epic Games oyunlara ambargo koyup oyuncuları kısıtlamak yerine bu iş için ödediği parayla oyunların fiyatlarına etki edecek, oyuncuların lehine hareket ederek rekabet etsin diyorum. Benzer şekilde indirim haftaları düzenleyebilir, daha sık indirim yapılmasına öncü olabilir, daha çok oyunun ücretsiz olmasını sağlayabilir.

   Steam'in çıktığı vakitler evet ilgim yoktu ama bahsettiğiniz şeyler hakkında bilgim var, okudum araştırdım. Eksik varsa düzeltin: Steam ilk geldiğinde oyunlarında bu platformun kullanılmasını zorunlu kıldı ve çeşitli sorunlardan ötürü de bu süreç sıkıntılı geçti. Eğer belirttiğiniz şey buysa Epic'in oyunları tekeline almasıyla bunun hiçbir alakası yok. Epic Games kendi oyunlarında kendi uygulamasının kullanılmasını isteyebilir ve bunu yapıyor da ama başka oyunları kendi tekeline almak gibi bir politikayla hareket ediyorsa oyuncular için bu bir problem.

   Son iki cümleniz hakkında fikrimi söylemeden geçemeyeceğim: çok çok sığ. Witcher 3'ü 60TL'ye getiren Bilkom da kar amacı güdüyordu, yeni oyunlara o zamanlar 150-200TL(o civar yanlış hatırlamıyorsam) fiyat çeken Aral İthalat da kar güdüyordu. Witcher 3'e korsan koruması koymayan CDPR da kar amacı güdüyor Ubisoft da kar amacı güdüyor. Türkiye'yi Euro bölgesine tutan Sony de kar amacı güdüyor, Steam de kar amacı güdüyor. Örnekler arttılır ama kısaca para için iş etiğini umursamayan firmalar da var iş etiğine dikkat eden, kullanıcılarını düşünen firmalar da var. Bu ikisini bir görmek, işini düzgün yapmaya çalışan firmalara haksızlık olur.

  • reducto @protego

   @altalena Hocam yanlış düşündüğünüz bir kısım var. Epic'in kendisi zaten söyledi ki her zaman bu kadar agresif tutum sergilemeyecekler. Bu oyunları 1 yıl kendilerine bağlama olayı oyuncu açısından iyi olmasa da firmanın gözünden baktığımızda çok doğru bir hamle. Bakın bir olayı anlatayım size, zamanında GTA V PC'ye önsiparişe açıldı, Steam fiyatı 180 lira. GMG kampanya yapmış, oyunun fiyatı 90 lira. Görüyorsunuz yarı yarıya indirim, buna hepimiz seviniriz değil mi? Oyuncu açısından güzel birşey sonuçta. GMG'nin verdiği kod direkt Rockstar Social Club kodu, Steam kodu değil. Gerçi steam'den de alsan bir şey değişmiyor yine Social Club açılıyor. Ben dahil ve yanlış hatırlamıyorsam Murat Gamsız dahil TS'den bazı kişiler GMG'den aldık oyunu. Ancak gördüğüm kadarıyla bizden daha fazla sayıda kişi sırf oyunu Steam kodu değil diye almayıp gidip iki katı fiyatına Steam'den sipariş verdiler. Daha geçenlerde burada Apex Legend için(ki ücretsiz oyun dikkatinizi çekerim) "Steam'de yok beni kaybetti oynamayacağım" diyen adam vardı. Şimdi bu durumda fiyat indirimi Epic'in ne işine yarayacak? Hiçbir işine yaramayacak. Steam'in şu an yaptığı onca hataya rağmen Steam'e tabiri caizse tapan insanlar var. Epic bu adamları nasıl çekecek? Böyle agresif bir tutum sergilemezlerse çekemezler. Aynı zamanında Steam'in yaptığı gibi. Evet oyunlarda aşırı indirim yaparlarsa bizim için iyi olur, oyuncuların bir kısmını çekebilirler ancak Steam'le rekabet etmelerine yeter mi? Yetmez. Burada firma açısından da düşünmemiz gerekiyor. İşletme okuduğum için biraz işletme gözünden de bakmaya alışmış olabilirim bilmiyorum 🙂 Ancak Epic böyle agresif tutum sergilemediği sürece Steam'le rekabet edemezler, ve ben artık oyun piyasasında gerçek bir rekabet görmek istiyorum. Daha Epic geleli ne kadar oldu bakın Steam'den neler duymaya başladık, tüm Steam arayüzünü değiştireceklermiş falan, arada bi HL3'ü sokuşturdular araya maksat haber olsun. Peki HL3 niye çıkmıyor? Steam bu kadar para kazanırken gerek var mı Valve'ın oyun geliştirmekle uğraşmasına? Yok. Öteki türlü HL gibi bir seriyi kenara koyacak başka bir firma bulamazsınız zaten

   İşin garip olanı, kimse Origin için bu kadar ses çıkarmadı ben hatırlamıyorum. Origin oyunlarının hiçbiri başka platformda çıkmıyor, kimsenin de sesi çıkmıyor. Veya bir olay daha anlatayım, Microsoft tüm Xbox oyunlarının PC'ye geleceğini söylediğinde "yaaa bunlar neyin kafasını yaşıyor kendilerini bitirecekler PS4 forever" tarzı yorumlarla doluydu akış. Microsoft PC oyuncularına bu kadar büyük bir kıyak geçmişken alay konusu oldu. Yani oyuncuları birleştiren Microsoft'la dalga geçip, oyuncuları bölen Sony'yi övdüler. Burada bir çelişki yok mu? Neden tüm bu kabahatler Epic'in başına patlıyor?

   Sonuç olarak evet bu Epic şu an oyunculara seçim şansı vermiyor olabilir ancak firma tarafından bakarsak yaptıkları doğru bir hamle çünkü Steam'le başka bir türlü rekabet şansları yok şu an. Hiç kimsenin yok. Kendileri de bunu aynı bu şekilde ifade ediyor. O yüzden bu konuda hayıflanmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Bekleyip izlemekten başka yapacak bir şeyimiz yok.

   Epic'te oyunun direkt 400 liradan önsiparişe açılması sanırım Epic'in tepki süresinin daha hızlı olmasından kaynaklanıyor. Steam'in tepki süresi olarak ne kadar yavaş olduğunu biliyoruz. Tahminimce Epic'te oyun sayısı da az olduğu için Steam gibi oyunu listeleyip sonra fiyat düzeltmesi yapmaları gerekmiyor. Control'ün önsiparişe açıldığında Türkçe altyazı var gözüküyordu mesela, Epic'le ve Remedy ile iletişime geçmiş bizim firmalar, birkaç saat içinde düzeltildi. Steam olsa cevap vermeleri bile haftalar sürüyor.

   Epic'in daha sık indirim düzenlemesini daha çok fiyat indirimi yapmasını söylemişsiniz. İyi de Epic açılalı ne kadar oldu ki? Bi durun bakalım biraz zaman geçsin eğer yapmazlarsa o zaman hep birlikte söyleniriz. Epic'e arama sisteminin gelmesiyle dalga geçenler vardı, yahu daha 1 ay öncesine kadar Epic'de sayfayı 30 saniye aşağı kaydırdığında oyunlar bitiyordu arama sistemini ne yapacaklardı adamlar 😀 Yani demek istediğim eleştirirken biraz etraflıca düşünmek diğer açılardan da bakmak lazım. Epic ne zaman oyun sayısını artırdı o zaman arama sistemi getirdi, gayet normal bir durum. Daha kaç tane oyun var ki indirim haftası yapsınlar. Gerçi geçen gün Ubisoft oyunlarında indirim vardı ama Ubisoft'un her yerde yaptığı bir indirimdi, onu saymasak olur sanırım.

   Witcher 3 konusuna gelelim. Witcher 3'ü 59TL'den satışa çıkmasını sağlayan Bilkom değildir. Hakan Denizyılmaz'dır. Tamamen kişisel çabalarıyla bunu sağladı. Peki ardından ne oldu? İşinden oldu. Ve sonra? Sonra Witcher 3'ün genişleme paketlerini ana oyundan pahalıya, 100 liraya getirdi Bilkom. Şimdi oyuncuları düşünüyorlar mı sizce? Yoksa 59 TL olayı tamamen bir güzel insanın yaptığı bir şey miydi? Peki CDProjekt bu zamma neden ses çıkarmadı? Bizi umursadılar mı acaba?

   Oyun geliştirici firmalar oyuncuları düşünür. Çünkü orada çalışanlar da oyuncudur. O firmayı da bu amaçla kurmuşlardır zaten. Elbette para kazanamazlarsa devam etmezler ancak oyunları sevmeyen biri oyun geliştiremez. Bu bir sanattır. Sanat sevilmeden yapılamaz. Ancak dağıtımcı firmalar bu kategoride değildir. Dağıtımcı firmalar sizin benim oyunları nasıl oynadığımızla ilgilenmezler, sadece nasıl daha çok para kazanabilirler bunu anlatırlar yatırımcılarına. Buradaki farkı anlamanızı istiyorum. Valve geliştirici odağından çıkıp dağıtımcı statüsüne gelmiştir ve o safhadan sonra işi bitmiştir. EA örneğin, satın alıp kapatmadığı geliştirici kalmadı. Son zamanlarda çıkarttıkları oyunları biliyoruz. Tamamen para tırtıklamaya yönelik hareket ediyorlar. Çünkü dağıtımcılar, oyuncuları umursamazlar. Ubisoft'u örnek verelim, yıllarca Ubisoft'un kötü oyunlar çıkardığını gördük. Her sene peşpeşe AC çıkması, her oyunun bug'lı ve hazır olmadan piyasaya sürülmesi derken nefret ettirdiler. Sonra ne oldu? Yatırımcı baskısından kurtuldular, Vivendi'yi başlarından atmayı başardılar. Ve o günden beri bakın Ubisoft'un çıkardığı oyunlarda ne optimizasyon sorunu var ne bug dolu ne her sene aynı oyunu çıkartıyorlar ne de microtransaction'dan para tırtıklamaya çalışıyorlar. Bir anda oyuncu dostu olmaya başladılar. İşte fark burada yatıyor. CDProjekt şu an çok güzel gidiyor çünkü henüz bir dağıtımcı veya yatırımcı boyunduruğunda değiller. Firma oyun geliştirme hayatına başlayalı daha kısa süre geçtiğinden henüz yönetim kısmını sadece para düşünen birileri ele geçirebilmiş değil. Tüm iş buna bakıyor işte.

   https://www.youtube.com/watch?v=xCQZzUP7Eds&t=533s

  • altalena @altalena

   @protego Şu bir gerçek: Belli bir oyuncu grubu alışkanlıklarını bırakmak istemiyor. Ben de bunu doğru bulmuyorum, tek bir yere bağlı kalıp diğerlerine şans vermemek oyuncuların aleyhine bir iş.

   Yalnız şunun da ayırdını yapmak lazım: Apex Legends'i Origin'den oynamam gerektiğini fark ettiğim an yüzüm ekşidi. O programda yaşadığım sorunları ne Steam'de ne Uplay'de yaşadım. Maalesef temel işlevler bakımından bile(indirme yöneticisi, arayüz gibi) Steam'in yanına yaklaşamıyor diğerleri. Kullanıcıların Steam'e olan bağlılıkları arasında böyle haklı bir neden de var.

   Ben o denli Steam'in fanboyluğunu yapan oyuncu grubunun çoğunlukta olduğunu düşünmüyorum çünkü aksi örnekleri var. Apex Legends çıktı, insanlar çok sevdi ve Origin'i indirip oynamaya başladı. Fortnite yine insanların çok sevdiği bir oyun, farklı platformda olmasına rağmen çok büyük ilgi görerek oynanıyor. Burada şöyle bir fark var: EA ve Epic Games bu oyunları kendi yaptı, kendi oyunlarını kendi mağazalarına koyuyor. Diğer platformlarda olsa daha mutlu oluruz ama bunu yapmakta özgürler. Şu anda Epic'in yaptığını bundan farklı olarak halihazırda diğer platformlarda çıkacak farklı oyunlara çöküyor para basarak, Steam'e gelecek oyunun gelmesini engelliyor. Daha da özelleştireyim örneği, ben istek listeme Control'ü atmışım, Steam'de sayfası açılmış, çıkış tarihi belirlenmiş beklerken bir anda Epic devreye girip "Hayır oradan değil benden alacaksın" diyor. Piyasaya böyle zorbaca girmeleri, uzun vadede kendilerinin yararına bile olsa, 1 yıl da olsa bana göre doğru bir yol değil, bende antipati yarattılar. Böyle antipati yaratarak da bence başarılı olamazlar, tabii bu ayrı bir konu.

   400TL meselesine gelince, oyun şu anda Xbox Store'da 145TL. Bu oyunda da çok yüksek ihtimalle çıkışını gerçekleştirdiğinde fiyat Xbox Mağazsında da 400TL olacak çünkü RE2'de de aynısı oldu. Fiyat konusu şakaya gelecek, gevşek tutulacak bir konu değil, Steam'i öyle bir durumda fena hırpalarlar. Burada belirsiz bir durum var ama göründüğü kadarıyla Steam son noktaya kadar(Aral'ın gerçekten söz sahibi olduğu noktaya kadar) fiyatın düşük kalmasını sağlıyor Xbox ve Epic'in aksine. Nitekim Mortal Kombat 11 uzun süredir konsoldaki ön sipariş fiyatı 300TL iken Steam'de hala 102TL. Oyun çıktığında muhtemelen Steam'de de 300TL'ye fırlayacak. Burada mağazaların etkin bir rol oynadığı büyük bir gerçek: Oyunu dağıtan aynıyken Steam'i geçtim PS ve Xbox ile arasında zaman zaman nasıl fiyatta farklılık olabilir öyle olmasa? Bu çerçevede Epic Games Control oyununda Aral'dan gelen talebi doğrudan kabul etmiş görünüyor ne yazık ki.

   Xbox oyunlarının bilgisayara geleceğini duyduğumda şahsen ben çok sevindim, insanların kendi menfaatini düşünmek yerine şirketin menfaatini düşünmesi çok ilginç ve garip. Hayır işi yapmıyor Microsoft sonuç itibariyle, bir faydasının olma ihtimali var ki Microsoft böyle bir yol izliyor. Oyuncuların tadını kaçırmadan, bir şeyler yapılabiliyor demek ki. En azından bunu denemeye değecek kadar olası bir iş. Sony benim gözümde çağın gereksinimlerini reddetmeye çalışan(bilhassa cross platform), kendi tahtını korumak için elinde gücü oyuncuların aleyhine kullanmaktan hiç çekinmeyen bir firma. Ben hikayeli oyunları çok seven, FPS ile arası pek olmayan hatta daha da açık ifadeyle konsol oyunlarına daha yatkın biri olduğum halde PS almayıp bilgisayar alarak yoluma devam eden biriyim, nedeni de onların bu kısıtlamaları. Daha Epic PC ortamında piyasaya girerken Sony gibi davranırsa ben bilgisayarımda bulundurmam bile bunların programını. İlerde bunlar liderliği alırsa ve alttan bir rakip gelirse bunların rakibini nasıl karşılar, karşılık verir?

   Witcher 3 örneğinin detaylarını bilmiyordum o kadar, klasik Türkiye örneği olmuş: Başarı cezasız kalmamış 😀 60 liraya da satıldığında firma hayır işi yapmıyordu, kar ediyordu. Benim orada belirtmek istediğim şey oyunlardan da bağımsız olarak iş etiği ve duruşla alakalı. Farklı alanlarda farklı örnekler de verilebilir çok uzağa gitmeden: Teknoseyir de kar amacı güdüyor, dirsekleyenler de kar amacı güdüyor mesela 😀

   Son paragrafınıza katılıyorum büyük ölçüde. Valve'ın dağıtıcı olduktan sonra işinin bitmesine katılmıyorum. Kendileri o kimliği bırakıp diğerlerine doğrudan benzemediler piyasada uzun süre lider ve rakipsiz olmalarına rağmen. Örneğin Türkiye'de kur yükselirken direkt kuru baz almasa da 6 lirayken 4-5 alabilirdi, kimse de ağzını açıp bir şey diyemezdi. Fiyat, İade, destek bakımından da çok başarılılar. Başka alanlarda liderliği alıp rakip bırakmayınca sapıtan çok örnek olduğu için bunları belirtiyorum özellikle, Steam kendini bozmadı büyük ölçüde. Kendi oyunlarını komik paralara sattılar indirimlerde, diğer oyunların fiyatının inmesinde öncü oldular, zaten lideriz deyip gevşek davranmadılar. Rakip çıktığında da çirkefleşmek yerine yine kendini geliştirmeyi tercih ettiler: Örneğin Discord'u gördüler sohbet kısmını modernleştirdiler. Steam liderliği ve rakipsizliğiyle tüketiciyi değil geliştirici firmaları üzdü yüksek komisyon oranlarıyla. Tüketici aleyhine yaptığı işler de vardır, gevşek tuttu işler de(HL3 gibileri).

   Yalnız gerçekten çok uzun bir tartışma oldu, kendi adıma teşekkür ediyorum fikirlerinizi paylaştığınız, okuduğunuz için 😀

  • reducto @protego

   @altalena Tüm suç niye Epic'e kalıyor ben hala ona anlam veremiyorum ama. 🙂 Hırsızın hiç mi suçu yok derler ya ona geliyor iş. Bu oyunları kendi mağazasında yayımlatmak için Epic bir para ödüyor, bazıları da komisyon düşük olduğu için Epic'de yayımlıyor oyunlarını. Ama peki bu işi Epic kendi başına mı yapıyor? Neden bu oyunların yapımcılarına kimse laf etmiyor da hep kabak Epic'in başında patlıyor? Control'ün yapımcısı Remedy'ye söven görmedim mesela.

   Şimdi bu olaylar yüzünden evet Steam kendini geliştirmeyi tercih etti. Ama neden? Discord yükselene kadar Steam sohbet konusunda hiçbir geliştirme yapmadı. Peki Steam farkında değil miydi sohbet kısmının yetersiz olduğunun? Hatta yetersiz de az kalır, sms'den farkı yoktu. Anca yumurta kapıya dayanıp birileri onun önüne geçtiğinde kendini geliştirmeyi tercih etti. Epic olayında da aynı. Yıllardır Steam'in arayüzünün gitgide şiştiğini ve artık yetersiz olduğunu bilmiyorlar mıydı? Biliyorlardı. Ama rakipleri olmadığı için umursamadılar. Yani Steam anca korkunca harekete geçen bir firma. Benzeri bir olay CSGO ve diğer itemli oyunlarda da yaşandı. Bunlar üzerinden dönen kumarı yıllarca izlemekle yetindiler. Çünkü her bir transferden komisyon kesiyorlardı. Ne zaman ki AB çıkıp bu iş nedir dedi o zaman apar topar düzenlediler. Geçen günkü tecavüz içerikli oyunu ele alalım. Steam'in oyunu kaldırması günler sürdü yahu günler. Kaldırırken de mırın kırın ettiler. En baştan Steam'de yayımlanmaması lazımdı bu oyunun. "Kendini bozmayan" bir firma bu hale getirir mi olayı? Bu oyunu Uplay'de, Origin'de, Epic'de, PSN'de, Xbox Store'da görme ihtimalimiz var mıydı sizce? Yoktu. Ama Steam'in şu lanet oyunu kaldırması bile günler aldı çünkü umursamadılar, taa ki tepkiler artıp iş kendi aleyhlerine döndüğü zaman. Yani buna kendini geliştirmek denemez bana kalırsa. Çünkü kendilerine dokunmadığı sürece önemsemiyorlar

   Steam'de oyun iadesi vs. gibi durumların otomatik olması çok güzel, sevdiğim bir şey. Ancak sorununu otomatik olarak çözemediğinde ne oluyor? Ben bugüne kadar cevap süresi 14 gün olan bir firma görmedim. 14 gün nedir bir soruyu cevaplamak için? İlk mesajıma 14 gün sonra döndüler, verdikleri cevaba cevap verdim, ona 12 gün sonra cevap verdiler. Baktım çözecekleri yok bıraktım peşini. 2-3 yıl önce Gabe çıktı müşteri desteği eksikliğini biliyoruz geliştireceğiz falan diye söz verdi bir değişiklik yok. Yine bir sorunun olduğunda cevap alman 2 hafta sürüyor. Mars'la iletişim daha kısa yahu.

   Ayrıyeten şunu belirtmek isterim, indirimler Steam'in işine geliyor. Dünya'nın hangi bölgesi, hangi firması olursa olsun bir indirim dönemi her zaman firmaların işine gelir çünkü 1 yılda kazandıkları parayı bir haftada kazanabilme noktasına geliyorlar indirim dönemlerinde. Bu aliexpress'te de böyle, Amazon'da da her yerde. Yani burada direkt olarak oyuncu lehine davrandıklarını düşünmüyorum. Ne zaman ki Valve için kötü olan ama oyuncuların yararına olacak bir şey yaptıklarını görürüm, o zaman oyuncu/müşteri dostu olduklarını söylerim. Tüm firmalar için benim kıstasım budur.

   Daha önce dediğim gibi Epic'in şu an yaptığı şey her ne kadar geçici bir durum olsa da oyuncu aleyhine evet. Bunda reddedilecek bir şey yok. Ancak Steam'le başka türlü bir mücadelenin mümkün olmayacağını düşünüyorum. Uplay gibi, Origin gibi bir yer edinebilirsin kendine. Ama Steam'e rakip olmak? O bambaşka bir olay. Bu yüzden bu agresif tutumlarının neden olduğunu anlıyorum. Ve Steam'e gerçek bir rakip gerekiyor. Tekel olmalarından nefret ediyorum. Eğer karşılarına bir rakip anca böyle çıkabiliyorsa varsın böyle olsun

  • altalena @altalena

   @protego Remedy'nin suçu dolaylı olarak var. Bu adamlar pazarlama işinde ya çok şanssız ya da çok beceriksiz, pazarlama için çalıştığı firmalar hep bunları üzdü. Quantum Break hak ettiğinin çok altında ilgi gördü Microsoft'un hataları yüzünden. Şimdilerde 505 Games ile anlaştılar, onlar da gitti Epic ile anlaştı. Remedy'nin bu durumdan hiç mutlu olduğunu sanmıyorum.

   Steam'in rakipsizlikten kaynaklı kendini geliştirmede rahat davrandığına katılıyorum ama bunu abartmadılar, biraz geç kaldığı şeylerde sektör direkt onları cezalandırdı. Sohbet kısmının tam yetmemesinden ötürü Discord geldi, sohbeti geçti kendilerine mağaza olarak bile rakip oldu. Steam arayüzüne ise katılmıyorum, şu anda veya öncesinde şişmiş diye nitelendirdiğiniz arayüzünün yanından köşesinden geçebilen bir tane mağaza yok, hem de daha küçük olmalarına rağmen. Steam iyi kötü kendi sosyal platformunu dahi kurmuş oturtmuş bir mağaza, Esas işlerini hiç aksatmadıklarını düşünüyorum.

   CS:GO konusunda yeterli bilgim olmasa da kumar falan dinlemeyip dediğiniz gibi iyi para kaldırmış Valve. Başka örnekler de vardır, onların her konuda etiğe uyduğunu savunmuyorum ama genele döktüğümüzde işlerini düzgün yapıyorlar büyük ölçüde. Rakipsiz bir pazar liderine göre fazlasıyla düzgün.

   Tecavüz içerikli oyun konusu biraz çetrefilli. Oyunda özendirme var mı yok mu bilemiyorum. Burada şöyle bir sorun var: İnsanları öldüren, dolandıran, insanlara işkence eden, kumar oynayan, mafyacılık yapan, uyuşturucu ticaretine giren, hırsızlık yapan, tetikçilik yapan karakterler tecavüz suçu işleyen karakterden daha mı masum? Eğer tecavüze özendirme gibi bir durum varsa o zaman başka elbete kaldırılsın. Sadece tecavüz içerdiği için yasaklanıyorsa, tecavüz suçunu konu eden tüm filmler de yasaklansın. Burada başka bir sorun olarak da şöyle bir şey çıkıyor: Katilleri ve suçluları sempatik gösteren tonla film ve oyun var, o zaman bunlar da yasaklansın? Ben bu mantığı doğru bulmuyorum. Aynı şekilde cinsellik için de geçerli, bunların yasaklanmaması lazım. Oyun dünyası artık 8-15 yaş arasındaki çocukların hakim olduğu bir alan değil, yetişkinler de fazlasıyla var ve bu şekilde kısıtlamalar hoş değil. Steam'in bu kısıtlamaları kaldırıyor olması bence doğru bu nedenlerden ötürü.

   O kadar geç dönmeleri fazlasıyla kötü olmuş, ben bilmiyordum. Kendilerinin şöyle bir istatistik sayfaları var maksimum 1 gün gösteriyor dönüş süresine, yalansa veya eksikse ekstra kınamak lazım: https://store.steampowered.com/stats/support?l=turkish

   İndirim dönemleri elbette Steam'in işine geliyor, Steam kar amaçlayan bir firma. Aral İthalat da yüksek fiyat politikasından vazgeçip düşük fiyattan satsa oyun satışlarını arttıracak ve bu sayede yine kazanacak -belki daha fazlasını kazanacak oyuncuların artmasıyla uzun vadede-. İlla bir tarafın kaybetmesi gerekmiyor, hem tüketici hem üretici kazanabilir ama her firma bunu göremiyor ya da umurunda değil, kendi kazancını önemsiyor sadece. Steam hem tüketiciyi hem kendini düşünen bir firma bence.

  • reducto @protego

   @altalena Steam'e porno oyunları bile gelebilir. Hiçbir lafım olmaz. Ki zaten dünya geneline bakarsak porno yasal bir şey olduğu için Steam'de yasaklamanın da bir anlamı yok. Bu yüzden sansür olmamalı. Sansür Türkiye'de yaşayan biri olarak en nefret ettiğim şeylerin başında geliyor. Ancak söz konusu oyun bambaşka bir olay. İsmi "tecavüz günü" olan, "zombi kıyafetinde istediğiniz gibi tecavüz edebilirsiniz" cümlesiyle pazarlanan bir oyun nasıl Steam'e çıkabilir? Özendirmenin dibi bu artık. Tecavüzü konu etmek başka, tecavüzü özendirmek başka. Söylediğiniz tecavüzü konu alan filmlerle bunun hiçbir alakası yok. Tecavüzü özendiren bir film çıksa ortalık ayağa kalkardı sanırım. O filmi yayınlamaya cesaret edebilen bir platform olur muydu?

   Verdiğiniz linkteki verilerin büyük çoğunluğunu iade istekleri oluşturuyor, zaten otomatik olan bir sistem olduğu için (sadece oynanış saatini falan kontrol ediyorlar) yanıt süresinin düşük olması normal. Benimki teknik destek sınıfına giriyordu. Ve ben eğer ki yanlış yorumlamıyorsam grafiği, 1 Ocak'ta gönderilen 253.000 talepten 62.000'i hala cevap bekliyor, yanlış mı yorumluyorum?

  • altalena @altalena

   @protego Öyleyse haklısınız.

   Alt tarafta iade dışındaki destek taleplerine olan dönüşün de ortalama süresini vermişler(Oyun ve Steam Teknik Destek 2,227 3.14 saat - 20.44 saat) Siteye göre en erken 3, en geç 20.4 saat içinde dönüş yapıyorlarmış. 30'unda 250K talep yollanmış, o gün 60K'sı yanıtlanmamış, sonraya sarkmış yani. Bu sayı 94K gelen talepten 7.5K tanesi yanıt bekliyormuş günümüzde. Bekleyen taleplerin hangisi eski onu bilemiyoruz ama gelen yanıt sürelerine bakarsak yeni taleplerden oluşuyor olsa gerek, hala cevap beklemiyor yani.