Soru;
Kitap okumayı sevmem ama okumakta istiyorum. Boş hayat hikayesi/roman türlerinden nefret ederim.
Neyse soruya gelince ilk kitap okumaya başladınız alışkanlık haline de geldi diyelim, ne faydası oldu? Daha mı düzgün konuşabildiniz? Karakteriniz daha mı düzeldi? Dünyaya bakışınız değişti mi? Reel olarak faydası olsu mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Kılıç @alinux

  en büyük kazanımı bana göre bakış açısı

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Şahsen kitap okumak benim olaylara bakış açımı geliştiriyor. Kurgu (roman, hikaye vb.) ya da kurgu dışı (bilim, tarih vb.) fark etmeksizin, kitap seçmeyi bilene ("oku da ne okursan oku" çağını günümüz nilgün bodurlar çağında geride bıraktık maalesef artık kitap seçmeyi bilmek gerekiyor) her kitabın katacağı mutlaka bir şeyler vardır diye düşünüyorum. Kitap seçmeyi bilmekte zamanla gelişen bir yeti genelde okuya okuya kendi tarzınızı buluyorsunuz. Lisenin ilk yıllarında ben de kurgusal kitapları gereksiz bulur, sürekli toplumsal konular işleyen kurgu dışı kitaplar okurdum fakat zamanla bunun yanlış bir ön yargı olduğunun farkına vardım. Bunun dışında yazı yazmayı da sevdiğim için kelime haznemi genişletiyor. Bazı yazım kurallarını da bu tarz okumalardan öğrenmişliğim vardır.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Kitap okuma sadece roman gibi algılanmamalı. İlgin olan konular hakkında bilimsel makaleler de okuyabilirsin. 🙂

 • Asaf Duru @asafduru

  İnsani gelişim açısından bence en büyük faydası "empati" yeteneğini geliştirmesidir. Her okuduğunuz kitapta kurgu veya gerçek hiç tanımadığınız ve tanımayacağınız insanların ve hayatların açısından bakarsınız dünyaya...
  İkinci faydası okuduğunuzu daha kolay anlamanızı sağlamasıdır. Bu size hem daha geniş bir algı yeteneği kazandırır, hem de gireceğiniz muhtelif sınavlarda vakit kazandırır.
  Üçüncü faydası, kelime dağarcığınızı geliştirmesi ve meramınızı anlatmanızı kolaylaştırmasıdır. Kelime dağarcığınızın genişlemesi ile etrafınızda sözü daha çok dinlenilen, fikirlerine daha çok önem verilen ve daha fazla saygı duyulan bir insan haline gelirsiniz

 • memedeath @memedeath

  Benim için kitap okumak, yemek yemek gibi bir şey. Bu hafta iki kitap bitirdim, sırada 17 tane var. Ben tür olarak bilim-kurguyu tercih ediyorum. Orada betimlenen mekanları, gezegen ya da canlıları hayal ediyorum, zihnimde canlandırıyorum. Kitap bittiğinde ağzımda güzel bir tat bırakıyor. Genelde yabancı yazarların kitaplarını okuduğum için çevirmenin dile hakimiyeti önem kazanıyor. Özellikle sanat ve bilimdeki birçok kavramın anlamını kitaplardan öğrendim. Yalnız bitirdikten sonra kitabı tartışmak istiyorsunuz ama çevrenizde bu tür alışkanlığı olan kişiler yoksa içinizde kalıyor.

  Okuyacağım kitapları araştırıyorum. Milyonlarca kitap arasından okumaya değer olanları ancak böyle ayırabilirsiniz. Bir de şunu farkediyorsunuz: Eskiden (300-400 yıl önce) yazılmış kitapları okuduğunuzda insanlığın bir arpa boyu yol alamadığını farkedip bunalıyorsunuz. Örneğin "Akıl Çağı"nı okuduğumda bunları yaşamıştım. Ya da bir kitap okumuşsunuz diyorsunuz ki "Ulan hayran olduğum senaryolar, filmler meğer 100-150 yıl önce yazılmış şeylermiş".

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Açıkçası 5 senedir kitap okumuyorum desem yeridir. Makaleler araştırmalar ders notları daha çok ilgimi çekiyor. Zaman ayıramıyorum / ayırmak istemiyorum şahsen. Edebi sanatlar ilgimi çekmiyor nedense.

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Wow oynarken druid warriorun %1 parry ırk getirisi vardı. Tank warrior için o %1 parry şansı raidi kurtarırdı. %1 küçük bir oran ama sürekli çatışmadaysan etkili olduğu anlarda oluyor.

  Gelelim kitap işine. Eğer sende %1 bakış açısı değiştirse. Bir cacık olmaz. Okuma.

  Kitap okumak keyiftir. Bana ne faydası olacak diye kitap okuyorsan o faydayı bulamazsın.

 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Önemli olan türünüzü bulmak. İlla edebiyat yönü ağır basan tarzda roman vs. okumak zorunda değilsiniz ayrıca, deneyin zaten kitabın 10. sayfasından sonra hâlâ okumak istiyorsan türünü buldun demektir ve biraz daha biraz daha diye diye bitireceksin bi bakmışsın 🙂 Bilimkurgu seversen artemis ile başlamanı öneririm.

 • yetkin @tozyet

  Arkadaşın da belirttiği gibi empati yeteneği gelişiyor. Öte yandan empatinin gelişmesi neereye kadar iyi sorusu hep aklımı kurcalamıştır.

  • Asaf Duru @asafduru

   Empati yeteneğinin fazlalığı insanı kararsız yapıyor biraz maalesef. Her konuda kesin kararını vermiş, o konu hakkında düşünmeyi artık bırakmış, kesin doğru ve yanlışları olan insanlardan olamıyorsun

 • Hado @hado

  Hayalgücüne, imlâya katkısı, tarayarak okuma.

 • Ubeydullah KRBCK @ubeytkrbck

  Şahsen kitap okurken ben kendimi sanki o evrenin içindeymişim gibi hissediyorum bu durum benim hem hayalgücümü hemde kendimi ifade mi geliştiriyor ve ayrıca ayrıca üniversite giriş sınavlarında Türkçeyi bir çırpıda yapabilme yeteneği veriyor😁😁

 • olasandra @olasandra

  aynı dertten muzdaripim sesli kitap uygulamaları imdadıma yetişti.

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Kelime haznem genişledi, bilgi seviyem arttı, muhakeme yeteneğim arttı. mesela hiç çalışmadan rastgele 4 ayt Türkçe sorusunu doğru cevapladım.
  Bence hangi kitapları okuduğunuz önemli. Tavsiye isterseniz verebilirim.

 • redfox @redfox

  Böyle küçümseyici sorular sormamayı öğrendim.
  Dünyada milyonlarca farklı düşünce ve milyonlarca zeki insan olduğunu farkedip kendimin sıradanlığımı hayatın gelip geçiciliğini gördüm.
  Maddi olan şeylere hırs yapmanın önemsizliğini bu dünyada elde edebileceğimiz en önemli şeyin "insan" olmak olduğunu öğrendim.
  İnsanları kadın-erkek, şu din bu din, şu millet bu millet diye ayırmamayı sadece iyiler ve kötüler olarak ayırmayı öğrendim.

  Birde yemek yapmayı öğrendim. Karnımı bile doyurdu kitaplar daha ne isteyeyim 🙂