Az önce okuduğum makale üzerine F klavye düzenine olan merakım yeniden kabardı.
F klavye düzenini aktif kullananlara sormak istiyorum. Bilgisayar yerine telefonda bu düzeni kullanmak da anlatıldığı kadar avantajlı ve pratik olur mu?
Telefonda bu düzene alışmak çok zor ve ara ara geri dönmeye çalışacak olsam bile denemek istiyorum.

Makale: https://journo.com.tr/sadece-turkce-bir-daktiloya-bakarak-diller-hakkinda-ogrendiklerim

Sadece Türkçe bir daktiloya bakarak diller hakkında öğrendiklerim

1955’te, on yıllık bir çalışma sonucunda F klavye düzeni ortaya çıkarıldı. Ergonomik açıdan muazzamdı ve diğerine göre iki kat hızlı olduğu kanıtlandı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Joe @joe

  Buyur 😁 Kullanması rahat. Yalnız dışarda Q klavyeye geçince herhangi bir pcde, tek tek harf arıyorsun millet moron gözüyle bakıyor 😁 Evdeki pcyi de benden başkası kullanamıyor.

 • Servet @enigmasi

  Ben her ikisini de kullandım aynı zamanda (Q ve F), F klavye doğal olarak Türkçe yazmada bayağı iyi oluyor ama programların kısayolları Q’ya göre olduğundan sıkıntı oluyordu bazen(klavyenin diğer ucuna uzanmak gibi)

 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  Masaüstünde F kullanınca çok rahat ettim bu zamana kadar nasıl yapmamışım diye hayıflandım ancak bu sefer de yabancı dildeki kelimeler zorlaşıyor. Ek olarak her seferinde programların kısayollarını sıfırdan oluşturmaktan bıktım (değişmesi mümkün olmayanlarda ise alakasız yerde kalıyor). Baktım olmayacak dünya ile zıtlaşmanın bana bir getirisi yok yıllar sonra tekrar Q düzenine döndüm ve bu gereksiz ekstra iş yükünden kurtuldum. Şöyle bir faydası oldu, alıştığım için uzun bir metin yazacaksam artık F'ye çevirip yine aynı konforda yazabiliyorum. Ana düzen olarak F kullanıp da gerektiğinde Q'ya çevirmek falan hep işleri karıştırıyordu. Bazı oyunlarda ve programlarda Türkçe karakterler sıkıntı çıkarıyor. Telefonda zaten kısıtlı bir alan var yan çevirip de yazabilen var mı bilmiyorum bende klavye ekranı kaplıyor tamamen işlevsiz oluyor. İki parmakla küçücük harflerin yeri değişse ne olur değişmese olur çok fark yaratacağını düşünmüyorum.

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @fikri aslında Q klavyeyi 10 parmak ile kullanamıyordum. F'ye geçme düşüncem bu istekle başlamıştı. Madem öğreneceğim bunun üzerinde öğreneyim dedim. Hani öğrenme dediğim de öyle saatlerce çalışmak değil, ellerimi düzgün yerleştirdim mantığını kavradım o kadar. Yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü sık sık Q'ya çevirmem gerekince onu da F üzerinde öğrenmiş oldum. İkisini bir arada kullandığım için yerleri hafızamda oturmuş oldu. Tekrar ana düzen olarak Q'ya geçtiğimde birkaç günde zorlanmadan kullanmaya başladım. Şimdi F'yi tam hatırlamıyorum ama elimi koysam hangi harf nerede diye düşünmeden birkaç dakika içinde yazmaya başlarım sorun değil. Tıpkı bisiklet sürmek gibi.

 • Ubeydullah KRBCK @ubeytkrbck

  Türkçe yazarken rahat olabilir ancak İngilizce bir kelime yazdın mı Q klavye daha rahat ettirir her halde(özellikle programlamada)

 • eyyub genç @eyyubg

  Bilgisayarda q
  Telefonda f
  Ezbere yazıyorum alışmak zaman aldı ama alıştım diyebilirim