#TozluRaflar Evde ufak bir hazine varmış da haberim yokmuş.

Artstation'da dolaşmayı severim, bugün dolanırken şu paylaşıma denk geldim, (bknz: https://www.artstation.com/artwork/EPzrn ) çizimdeki robot benim için tanıdıktı.

Bu robot bana ben iki aylıkken alınmış Eminönü'nden, kuruyorsunuz yürüyor. Aşırı gürültülü olduğu için küçükken baya korkmuşum bundan, daha sonraları da oynamak için çok çekici gelmemişti açıkçası. (Şu an sağlam olmasını da büyük oranda buna borçlu) Kendisi evde ara ara yapılan genel temizlik sırasında ortaya çıkar, bebekken sesinden korkup ağladığım anlatılır, gülüşülür ve yerine kaldırılırdı. Son 20-25 yılı bu şekilde geçti denilebilir.

Artstation'dan öğrendim ki bu oyuncak Sovyet yapımıymış ve 1960-1970 arası baya popülermiş. Bazı sitelerde 1980'de yapılmış versiyonlarının satıldığını gördüm. Benimki de 1980 yapımı gibi, satılan diğerler oyuncaklar ile ayrıntılarını karşılaştırdım, logosu boyu falan hepsi aynı. Zaten aşırı gürültülü olması da Sovyet yapısı olduğunu kanıtlar nitelikte. 🙂 Şimdi belki götürüp Sunay Akın'ın müzesine bırakırım, belki de aynı şekilde evde kalmaya devam eder.

BeğenFavori PaylaşYorum yap