#Sekiro 'yu henüz edinemedim, ama 1.5- 2 saat kadar deneyimleme imkanı buldum bugün. Her şeyden önce oyun, Souls serisi veya Bloodborne'dan ziyade #Tenchu'ya benziyor. Daha doğrusu Tenchu'nun ağır bastığı bir karışım gibi. Evet, klasik Soulsborne formülünden tanıdık mekanikler var (bonfire olmayan bonfire gibi), ama kesinlikle çok farklı bir oynanış tasarımına sahip. Dodge ve parry'nin işleyişi bile oldukça farklı. Mesela parry mekaniği, Soulsborne'dan çok Onimusha'ya benziyor. Reaksiyon penceremiz çok daha kısa. Kaldı ki oyun bizden sürekli olarak düşmanın postürünü bozmaya odaklanmamızı istiyor. Yani parry büyük öneme sahip Sekiro'da. Yerlerde yuvarlanma mekaniği de eskisi kadar güvenilir değil. Zira düşmanların saldırı hızı ve döngüleri bizim dodge gecikmemizden daha hızlı olabiliyor ve burada bir-iki darbede ölmek işten bile değil.

Armored Core'dan Tenchu'ya hatta Shadow Tower'a kadar #FromSoftware'in hemen her oyunuyla haşır neşir olmuş; Demon's Souls'tan beri Soulsborne serisinin her oyununu defalarca bitirmiş, en son artık Bloodborne ve Dark Souls 3'ü pek zorlanmadan tamamlamış biri olarak, oyunun beni her açıdan zorladığını söylemeliyim. Ama haksızlığa uğruyormuş gibi de hissetmedim. Yine de sanırım yaptıkları en zor oyun bu olmuş.

Deneyimlediğim kadarıyla oyun dünyasından oynanışına, müziklerinden anlatımına kadar Sekiro, bir oyun yönetmenliği harikası gibi duruyor. İyi ki Dark Souls gibi artık sonuna gelinmiş bir formülün ya da Bloodborne gibi anlatacak pek de bir şeyi kalmamış bir oyunun gölgesinde takılmaya devam etmemişler. En yakın zamanda devam etmek istiyorum Sekiro'ya. Umarım bundan sonra da bir de #ArmoredCore patlatırlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet Emin Ates @hukumranmehmet

  @nuguryurtsever Oyunu satın almak isterseniz, Steam üzerinden gift yoluyla 40 lira ucuza yani 250 Tl'ye gönderebilirim.

 • OLDBoy @oldboy

  Standart formata yakın bir hikaye anlatımı olmasına çok sevindim ben. Atmosfer ve seslendirmeler de güzel olunca tadından yenmiyor. 2 saatlik izlediğim videodan sonra fena gaza geldim ama çok pahalı şuan. Nioh oynasam diyorum, alır mı biraz heyecanı mı?

 • Gump @runforrest

  Ben biraz bakayım dedim ama yok benim oyunum değil. Gereksiz zor geldi ve zevk aldığım bir zorluk değil bu. Artı olarak hiç gösterildiği gibi grafik patlaması yaşatmadı bana, en azından ben çok daha büyük bir şey bekliyordum grafik tarafında.

 • cestlavie @cestlavie

  ben bu kadar zora karşıyım ama ilk defa zor bir oyun sardı beni de. dark souls nioh vs alt f4 atıp bi daha açmadım büyük ihtimal ama bunu oynuyorum ne kadar sinir etse de. lady butterflyı öldürmem iki gün sürdü yav...

 • freshmind @freshmind

  Sayende kendimi iyi hissettim 🙂 Demon Souls'tan beri içli dışlıyım seri ile... Herkesin ağladığı sızladığı bitirilmez dediği bloodborne'da ölme sayım bir elin parmaklarını geçmez ama bu oyunda olmuyor.

  Nasıl bir formül varsa artık benim bünyeye ters geldi. Yapamıyorum resmen çatır çatır buram buram terleye kanaya zorlanıyorum. Her 1-2 saatlik seans sonrası ellerim yamulmuş oluyor.

  En son DS3'te Ng+7 kasıyordum. Hiçbir souls oyununda kolay kolay Parry mekaniğini kullanmadım, sanıyorum bundan mütevellit bu yeni formül benim gibileri dumura uğratıyor. Roll, dodge mekaniği çok çok zayıf kalıyor, adamlar tüm oyunu o kılıç mücadelesinin, posture statüsünün üzerine kurmuş.

  Ben mi yaşlandım dedim, bölüm geçemiyoruz 🙂

 • fraps34 @fraps34

  Oyunu oynadım. Bana göre dövüş dinamikleri tekdüze ve oyun aşırı zor. Ayrıca düşmanla etkileşim az. Dişlerini sıka sıka oynamak isteyen varsa bilemem ama bana uymadı.