#oyun #grafikayarları
Ya bu yeni çıkan oyunların low ayarları ile ultraları arasındaki fark niye bu kadar az? DMC 5 vs Sekiro'ya baktım. Sadece ışıklandırma eksik. Gölge kalitesi biraz kısılıyor, bitki yoğunluğu biraz azalıyor. Yani tabiki pek çok ayar vardır tabi ama videolarda görünmüyor. Uykulu olduğumdan mıdır nedir bu?
DMC 5
https://www.youtube.com/watch?v=NCOqH_ssJgw
Sekiro
https://www.youtube.com/watch?v=vToRcOB2uQU
Tabi birazda blurluluk efekti var lowda, ama oyun esnasında seçilmiyor bile. Ara sahnelerde kıl tüy detaylarında göze çarpıyor sadece.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cenk Akay @cenk_akay08

  O kadar çok efekt basıyorlar ki düşük ayarlar bazen bana daha güzel gözüküyor.

 • BRN @brnspawn

  Apex'de herşeyi low yapıyorsun. Suda, duvarlarda hâlâ yansıma var. Silahların ışık efekleri bile duvara yansıyor. Nedense bazı oyunlarda grafik ölçeklendirmesi çok az seçenekte etkili.

  • lterlemez @lterlemez

   Muhtemelen bazı efektler diğer efektleri gölgeliyor. Yani biri diğerine baskın çıkıyor; kullanıcı da efekt düzeyini düşürünce, baskın efekt etkisini yitirdiği için diğer efektler de görünmeye başlıyor.

  • BRN @brnspawn

   @lterlemez Keşke o efektleride kapata bilsem. Performansa bir faydası olur.

  • Guapo @guapo

   @brnspawn Apex için varmı bilmiyorum ama birçok oyun var. Ayarları çok düşürüyo. Ancak o efektleri kapatıyo. Eski ayarlarıma getirince de FPS artmış oluyo. Ben 5470'le ETS''yi bunun sayesinde 100 ölçekte oymayabiliyorum. Orjinal halinde de oynanıyodu ama şehre girince sokak ışıkları kabine yansıyınca can çekişiyodu. Şuan öyle birşey yok.

   https://ragnos1997.com/lowspecsexperience/

  • BRN @brnspawn

   @andacatasayar Yazdığım gibi, bende GTX 860m'li Monster laptop var. Apex'de herşey low, çözünürlük 1600x900p. Sadece doku filtreleme 8x ve TSAA aktif. Dokular berbat, çizim mesafesi kötü ama çim detayı haddinden fazla iyi. Su birikintilerinde veya metal yüzeylerinde yansıma var. (Anladığım kadarıyla bu yansımalar pasif bir doku değil) Silah üzerinde bir yansıma filan var. Apex grafik detayı olarak antika Source oyun moturuna rağmen konsollarda veye PC'de yüksek detay iyi duruyor. Ama düzgün bir ayar seçeneği yok ve aşırı bellek tüketiyor.

  • Guapo @guapo

   @brnspawn Tamamdır. İşte böyle şeylerden onları da ayarlayabiliyosun. Gta4'teki commondline.txt gibi düşün. Aynı ayarlarda daha iyi performans alıyosun. Farkedilmiyecek kalite düşüşleri oluyo. Mesela araba lastiğinin texture'unu düşürüyo,yakınlaşamıyacağın nesnelerin renderını yapmıyo gibi. Kısaca oyunu ps3'te çalıştrımaya çalışırken yaptıkları ayarları yapıyo. Ama oyunun option skımındaki ayarları da düşürdüğü için her açılışta ayarları eski haline getirmen gerekiyo. Bu halinden memnun değilsen bir dene. Değişiklikler geri alınıyo ve oyuna zararı olmuyo. Adam sistemi oturtmuş.

  • BRN @brnspawn

   @andacatasayar bi baktım buna. Sağol.

 • scorptr @scorptr

  Oyun yapimcilarinin isguzarligi bu yuzden ultrada 60 fps ise lowda 30 filan oluyor yine herkes oynayamiyor