"Mousepad'in Önemi" üzerine size bir inceleme yazmak istedim.

Bildiğiniz gibi farelerin sensörleri hem optik hem de lazer olmak üzere çok daha hassas hale geldiler ve geliştirilmeye de devam ediliyorlar. Sensörün yüzeyi okurken daha hassas olabilmesi için mousepadler kullanıyoruz ve uzun süredir hayatımızda yer alıyorlar. Tabiki konfor açısından da bir rahatlık sağlıyor.
Asıl konumuza gelirsek mousepad alırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var:
1. Sıkı dokunmuş, pürüzsüz bir yüzey olması gerek.
2. Yüzeyi tek renk desensiz ve kesinlikle ışığı yansıtmayan "mat siyah" olması önemli.
3. Ucuz ürünlere para harcamayın, hem malzeme kalitesi olarak çabuk yıpranacağı gibi yukarıda ki iki özelliği çoğu ucuz ürünler sağlamıyor. Ayrıca malzemenin kalitesiz olması cild rahatsızlıklarına sebep olabilir, alerjik etkiler çok az kişide gözüksede bu tür rahatsızlıklar oluşabilir.
Peki sıkı dokunmuş yüzey olmazsa, farklı renk ve desenlere sahip olursa, parlak olursa ne gibi sonuçlar olur? Fareyi herhangi bir uygulamada kullanırken bazen minik donmalar, takılmalar, yüzeyden düzgün bir cevap alamadığı için geç gelen fare hareketleri ile bir anda farenin sağa sola veya yukarı aşağıya hızlıca hareket etmesi görülür veya okumayı bırakıp farenin üstündeki tuş/tuşları kullanarak yüzeye göre kalibre edilmesi gerek ama bu bile çoğu zaman yeterli olmuyor.
Ülkemizde bu konu üzerine düzgün bir yazı veya inceleme bulamadım ve kendi deneyimlerimi paylaşıyorum, ucuz(30 ₺)+parlak, mat olmayan+desenli bir mousepad almıştım ve dediğim bu kötü deneyimleri yaşadım, bu durumu çözmek için bu konu üzerine araştırma yaptım ve SteelSeries'in kendi web adresinde bu konu ile alakalı teknik bir yazıya (3. paragrafında) denk geldim onunda aşağıya ekren resmini atacam.
Bu araştırmalarım ve deneyimlerim sonucu, olabilecek en uygun fiyata (90 ₺) kaliteli ve mat siyah-sıkı bir doku yüzeyine sahip mousepad aldım, Markası Hp Omen -boyutu 90cm * 40cm.
Paylaştığım deneyimlerin farkını anlayabilmeniz için, kalitesiz ve desenli bir mousepad ile yeni aldığım "Hp Omen" mousepad'in yakın çekim görüntülerini de sizlerle paylaşıyorum, umarım bu yazım faydalı olmuşdur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Muhammet Aktaş
Freelance Designer

BeğenFavori PaylaşYorum yap