#ekonomi;

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Adım Adım Ekonomi Trabzon-İş Dünyası Buluşması'nda konuşuyor.

Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Dünya Türkiye'yi hayretle izliyor. 3-5 aylık süreçte önemli adımlar attık. Son 2 ayda verdiğimiz hızlı reaksiyonlarla sıkıntıların üstesinden gelmeyi bildik. Yeni Ekonomi Programı'nda neyi öngördüysek ondan da iyi bir süreçle yolumuzda ilerliyoruz.

ÇOK DAHA İYİ PERFORMANS GÖRECEĞİZ

Bu yılın ilk çeyreğinde büyümede çok daha iyi bir performans göreceğiz. Seçim dönemine rağmen finansal istikrar, para ve mali politikadaki dik duruştan taviz vermedik. İhracatta ve turizmde göstergeler çok olumlu.

CARİ FAZLA SÜRECİNE GİRİYORUZ

Cari fazla sürecine giriyoruz. Şubat sonu yıllıklandırılmış cari açık 17 milyar dolar olur. Ekim, kasım ve aralık aylarında yaşanan daralmaya karşın atılan adımlarla yeniden likidite sağlandı. Kredi büyümesinde toparlanma başladı. Köklü ve kalıcı dönüşüm için şu an ilk adımları atıyoruz. Şubatta kredi tarafındaki artış 43.5 milyar lira civarında.

ENFLASYONU TEK HANELİ RAKAMLARA İNDİRECEĞİZ

En kısa sürede faizleri ve enflasyonu tek haneli rakamlara indireceğiz. 4.5 sene seçim yok. Süreç, çok daha istikrarlı bir döneme girecek. Ağustos-Ekim aylarında dolar toplayanlar şimdi kara kara düşünüyor.

DOLARIN YÜKSELMESİNİ ÇOK BEKLERSİNİZ

Doların yükselmesini çok beklersiniz. Hele ki seçimden sonra daha çok beklersiniz. İlk 2.5 ayda yaklaşık 70 milyon lira piyasaya sıcak para girdi. Bu yıl borç, finansman ihtiyacımız yok. Hazine'nin parası bol, rahat. Bu yılı kapattık. Enflasyonla mücadelede katı ve kararlıyız. Yüksek enflasyon uluslararası rekabeti ve faizi de etkiliyor. Eylül ayı gibi enflasyonda tek haneli rakamları göreceğiz. Enflasyonda 2019 hedefi yüzde 15,9 idi, ancak çok daha iyi sonuç alacağız. Faiz de aynı şekilde düşecek. Tanzim satışların devreye girmesiyle fiyatlar yarı yarıya düşmeye başladı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap