başta apple olmak üzere tüm "firma" fanboylarına gelsin.

https://www.timetoplayfair.com/timeline/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatihmi @distance

  Herhangi birisi mi yaptı diyordum siteyi meğersem Spotify yapmış.

 • Erman @ermanyurdakann

  Çok basitçe bir özetle diyor ki, "Apple bir cafe ve 'dışarıdan yemek getirmek yasaktır' diyorlar." E, gayet mantıklı bu 🤔️ Adamlar kendi müzik uygulamalarını kullandırmak istiyorlar, birinin dükkanında ürün satıyorsan onun kurallarına göre oynarsın, istemezse de sattırmaz. Hoş bir şey değil, belki yasal da değildir, ama anlaşılabilir geldi bana gayet.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Paylasilan siteyi okudunuz mu ki hakli diyorsunuz?

  • Erman @ermanyurdakann

   @ameledervis Okudum. Haklı demiyorum, anlaşılabilir ve kendi açılarından mantıklı diyorum sadece. Hayret edilecek bir şey göremedim yani, klasik Apple.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ermanyurdakann
   Hayret edilecek bir sey yok, cunki Apple boyle lanet bir firmadir ve bunu sadece Spotify yapmiyorlar.

   Bir urunu sattirmamak icin o uygulamaya ozel kanun cikaramazsiniz, aylik abone sistemi Apple uzerinden calismiyorsa haraca baglayamazsiniz.

   Bunda anlasilabilecek bir sey yok, bu resmen derebeyligi yapmaktir.
   Suyun basina ben gectim kanunu ben koyarimi mantikli bulmak gectigimiz 100 yili bosu bosuna yasamisiz demektir.

   Jobs'un zamaninda bile boyle haysiyetsiz isler yapmadi Apple, Tim efendi para kazanmak icin her seyi mubah goruyor.
   Zaten, iOS'ta hatta Apple urunlerindeki Android izlerine bakarak bile bunu anlayabilirsiniz.

   Simdi Android TV gibi cihazlara lanet olasica iTunes geliyor ki burada basi ceken yalaka Samsung.
   O zaman Google da alsin Apple'dan harac bu sekilde Apple'a haksiz para kazandirmaya devam etsin dunya.
   Apple Muzik, Spotify'den sonra cikti kendisine yer yapmak icin rakibe cirkeflik yapmasina izin verilebilir mi?
   Yarin, NetFlix ve diger butun abone sistemli uygulamalardan harac almasina goz yumulacak.

   Kendi magazasi olmasi bu tur mafya islerine girme hakki oldugu anlamina gelmez, ota b.ka ceza kesen ETC umarim bir seyler uygular.
   Cunki, Trump Amerika'sinda boyle cezalara yer yok...
   Tek care Avrupa'nin bir cevap vermesi...

  • Kvothe @kvothe

   @ameledervis Okudum ve haklı diyorum, sende yap telefon, işletim sistemi, buna uygun uygulama marketi istediğini yap. isteseler marketinden kaldırır adam. İyi ağlamışlar.
   Not: Oneplus 6t kullanıyorum, hayır apple fanboyu değilim.

  • Erman @ermanyurdakann

   @ameledervis Dediklerinin tamamı doğru. Tek dediğim, ben de Tim Cook olsam ben de birebir bunu yaparım çünkü rakibime niçin kendi uygulamam ile adil rekabet etme fırsatı sunayım ki? Ahlaklı ve adil iş yapmak istesem elbette sunarım o fırsatı ama Tim Cook'um ben, gözüm paradan başka bir şey görmüyor, o yüzden böylesi mantıklı ve beklenen hareket olur. Apple'ın ürünlerini severim ama tekelleşmelerini asla istemem, bence de Avrupa mahkemesi ceza kesmeli ama para cezası bunları uslandırmaz. Mağazanda böyle kurallar uygulayamazsın demeleri lazım. Onu da sanmıyorum yapabileceklerini.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ermanyurdakann
   "Tek dediğim, ben de Tim Cook olsam ben de birebir bunu yaparım"

   Problemin temeli de bu zaten, ekseriyet bu sekilde dusunuyor...
   Insanlara bunun boyle olmadigi anlatilmali ki boyle dusunmesinler.

   Microsoft'a etmediklerini birakmadilar IE ve WMP yuzunden ki pes etti.
   Apple da etmeli, burnu surtturulmeli...
   Ben magaza actim istersem eroin satarim demek gibi bir sey bu.

  • Erman @ermanyurdakann

   @ameledervis Bu iş mahkemeyle falan çözülmez bence, Spotify öyle sadık bir kitleye sahip olacak ki Apple kullanıcıları kendileri şikayet edecekler, icabında sırf tepki göstermek için bir sonraki telefonlarını başka marka seçecekler, seve seve adilleşecek o mağaza. Ya da Spotify kendi mekanını kuracak, iOS'tan çekilecek eğer kitlesine güveniyorsa.

   Bu kadar para içinde yüzen bir firmayı cezayla iflah edemezsin. "Parasıyla değil mi köpek, al, sus!" diyecekler mahkemeye.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ermanyurdakann
   "icabında sırf tepki göstermek için bir sonraki telefonlarını başka marka seçecekler, seve seve adilleşecek o mağaza. "

   Boyle bir seyin bu dunyada olacagini sanmiyorum 🙂

   Is sadece Spotfy'in kaybetmesi degil, Eger Apple bu oyunuyla kazanirsa olan insanlara olacak.
   Apple Music'in hatta Apple'in tek oldugu bir dunya bildiginiz Nazi dunyasidir.

   Yillar once Microsoft, Intel, Kingston, Samsung gibi firmalar nasil durdurulduysa Apple da durdurulmali.

   Mahkemede de oyle "Al parani sus kopek" en azindan bu tur skandallarda kolay olmuyor.
   Sonucu istenilen yere varir mi...
   Asla varmaz ama iste bazilari sevdikleri Apple'in seytani yuzunu gorme firsati bulabilir.

   Bu sadece Apple icin gecerli degil, butun firmalar icin gecerli...

  • Kvothe @kvothe

   @ameledervis Olmasın Apple Müzik çok da umrumda ben durumla ilgili düşüncemi belirtiyorum. Şöyle anlamanızı sağlamaya çalışayım. Ben bir market işletiyorum. Bu market de satılan ürünlerden %30 pay alıyorum. gerisi onlara kalıyor, raf kirasıdır ürün nakliyesidir hepsi bana ait. Bende bir yandan market için kendi ürünlerimi üretiyorum (migros marka biskivü gibi), ve bunu daha ucuza satıyorum. Marketime hangi markayı koyacağımada kendim karar veriyorum. Bunun neresi yanlış.

  • Erman @ermanyurdakann

   @kvothe Olay bu verdiğin örnek ile sınırlı değil. Marketinde satış yapan rakip firmanın mallarını en arka raflara saklarsan, müşterilere o mallar için "sadece şu ödeme yöntemi geçerli, bu kart ile o malları alamazsınız" dersen o zaman adil olmuyor. Market sahibi olarak bunu yapman elbette senin açından mantıklı ve karlı ama işte mahkemeye de verirler, böyle kamuoyu da oluştururlar. Her şey para değil, en azından olmamalı. Fakat bugünkü yönetimde böyle.

  • Erman @ermanyurdakann

   @ameledervis Mağazadaki satışlardan komisyon istemesinde hiçbir mahsur yok bence, burada şikayet edilen ana unsur da o değil benim anladığım. Sürekli kuralları değiştirerek, uygulama içinden ödeme yapmayı engelleyerek, bir gün tamam dediklerine ertesi gün hayır deyip uygulamayı mağazadan atarak işin bokunu çıkarmışlar. Yoksa tüm uygulamalardan %30 kesiyorsa bu adildir. Steam de satışlardan komisyon alır, bu konunun en masum ve normal tarafı komisyon alınması.

  • Kvothe @kvothe

   @ameledervis Bırakıp gitmek derken? Uygulama geliştirmek için gereken alt yapı sağlanıyor, uygun piyasa oluşturuluyor server masrafları, hedef kitle hepsi apple tarafından hazırlanıyor adamlar sadece uygulama yazıyor gidiyor (sizin deyiminizle) İstediğiniz kadar büyük harflerle yazın. Spotify yeterince çalışsaydı kendine uygun platform üretseydi. Siz demiştiniz Spotify olmasaydı Apple müzik olmazdı diye, apple olmasaydı spotify olmazdı asıl.

  • Kvothe @kvothe

   @ermanyurdakann Satma o zaman benim marketimde. Satmak istyorsan şartlarım bunlar. Kusura bakma git kendine market aç derim.

  • Erman @ermanyurdakann

   @kvothe O işler öyle olmuyor işte. Kanun var, rekabet kuralları var. Top benim, istediğimi oynatırım diyemiyorsun. Modern ekonomi böyle işlemiyor.

  • Kvothe @kvothe

   @ermanyurdakann Ya intel amd için anakart ürettirmedi ne modern ekonomisi ne rekabet kuralı. Apple marketime seni almıyorum derse kim ne diyecek, almak zorunda mı?

  • Erman @ermanyurdakann

   @kvothe Ve Intel bu yaptığı ahlaksız iş yüzünden ceza da aldı, tüketiciler tarafından da kınandı. Yaptığı şey doğru değildi. Apple marketine almak zorunda, evet, çünkü Spotify kullanıcılarından %30 komisyon cukkalıyor, bunu kaçırmak istemez kendi uygulaması yeterince yaygınlaşmadan. Bu kurallar birisi en zengin olsun diye koyulmaz, bir kişiyi ya da bir şirketi savunmak için koyulmaz; olabildiğince çok sayıda girişim hayatta kalsın ki olabildiğince çok sayıda insan ekmek yesin diye koyulur. Fırsat eşitliği, girişimcilik, adil rekabet gibi kavramlar olmasaydı çoktan her alanda zorba tekellerin eline düşmüştük.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ermanyurdakann
   Spotify'in hakli oldugu ve uzerinde durdugu sadece %30 degil.

   1- Abone sistemlerinden para talep etmesi.
   2- Spotify'in kullanilmamasi icin her turlu zorlugu cikarmasi.
   3- Sikayet etmek istemesi halinde bile tehdit etmesi.

   Burada, Spotify Apple'in sirtindan para kazanmiyor.

  • Kvothe @kvothe

   @ameledervis Apple pay almasın mı marketi ve telefonları üzerinden kazanılan paradan bunu mu demek istiyorsunuz?

  • Erman @ermanyurdakann

   @ameledervis Apple'ın geçmişteki bütün başarılarını rakiplerinin üşengeçliği ve beceriksizliği olarak görmek bana doğru gelmiyor. O kadar da beleşçi bir şirket değil. Bazı teknolojileri ve fikirleri başka yerlerden aşırdıkları doğru ama bunu güzelce paketleyerek yaptılar, albenili yaptılar. GUI denen şeyi şimdi adını hatırlamadığım bir firmadan çarpmışlardı ama bugün hala en güzel tasarım onlarda. Spotify olmasa Apple müzik olmaz dedin ya mesela, çok yanlış; Spotify'ın S'si yokken iPod ve iTunes ile müzik endüstrisini değiştirdi Apple, stream işine daha erken girseydi belki de Spotify hiç var olmazdı. Mağazasında raf ayırıyor diye komisyon alabilir, bunda bir gariplik görmüyorum, eğer herkesten aynı komisyonu alıyorsa gayet adil demektir. Fakat Spotify'a özellikle zorluk çıkarmış, en azından iddia bu yönde, bu kısım sıkıntılı ve ahlak dışı duruyor. Onun dışında Apple'ı itin götüne sokmaya gerek yok. Son yıllarda cılkı çıkmış olabilir ama Jobs dönemi gayet iyidiler. Tuvalete düşürmeseydim bugün hala 4S telefon kullanıyor olurdum mesela. Bu kadar sağlam başka telefon ben görmedim, duymadım. Maclerin de kullanım ömürleri ortada.

  • Kvothe @kvothe

   @ameledervis Ben sizin arkadaşınız değilim. Sizi tanımıyorum bile. Spotify'dan ne çalınmış? Apple beats'i satın aldıktan sonra onların uygulamasıyla bu işe girdi. Apple marketi ve cihazları üzerinden ürünlerinizi pazarlayıp para kazanıyorsanız apple'a para vermek zorundasınız. Apple bunu şart koşuyor bence bunda herhangi bir sıkıntı yok. Asıl spotify'ın para vermek istememesi adil değil. İstedikleri kadar ağlayıp sızlayıp renkli siteler açabilirler.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ermanyurdakann
   iTunes ile Spotify ayni seyler degil bari siz yapmayin arkadasim.
   Apple, simdiye kadar elde ettigi her seyi calip cirparak yapmistir.

   Spotify'in sundugu sistem yeni bir sistem degil ama bunu Spotify seklinde yapmak onemli.
   Apple'in caldigi sey bu!
   Cunki Apple boyle seyleri asla kendisi gelistirmez...
   Hep bir yerlerden bir seyler gorur calar...
   iPod dediginiz sey Walkman olmasaydi olmazdi...

   Bana bir tane sey soyleyin...
   Apple yapmasaydi asla olmazdi diyerek...

   Ilk cikan iPhone'daki ekran kilidi acma NeoNode firmasina ait...
   Resmen tecavuz ettiler firmaya...
   Acin bakin arastirin...
   Sonra yorumunuzu okuyup tekrar yazin.

   Apple guzel seyler yapiyor evet, olani da guzellestiriyor o da evet ama asla insanlik icin iyi bir seyler yapmaz...
   Buna hic kimse sahit olmamistir.

  • Kvothe @kvothe

   @kvothe Adam engelledi, nefret bünyeye zarar demiş. Apple haterlıkdan ölecek haberi yok.

  • Erman @ermanyurdakann

   @ameledervis Ben iTunes ile Spotify aynı şey demedim ki, nereden çıktı o şimdi? Ben de iTunes'u daha erkenden Spotify tarzı bir hizmete çevirseler Spotify'a gerek kalmazdı dedim. Çeviremediler, bugün Spotify bu işte en iyilerden biri oldu ve bu kadar sevilerek kullanılan bir uygulamayı ezmeye çalışmaları hoşuma gitmiyor.

   Apple'ı ak pak gören biri değilim fakat niyet ve amaç yöntemi makulleştirebilir diye düşünen biriyim. Apple'ın daha önce çaldığı teknolojiler ve fikirler eğer Apple çalıp sunmasa muhtemelen hiç elimize geçmeyecek şeylerdi, GUI bunun en güzel örneğidir. Windows'un hali ortada, diğer işletim sistemlerinin de öyle. Felsefi olarak Apple'a belki de en uzak durması gereken Linux dünyasında bile her dağıtım için zibil tane OSX teması yapılır ve bunlar neredeyse her zaman en popüler, en çok kullanılan temalar arsındadır. Apple geçmişte çaldığı çırptığı şeylerle biz tüketicilerin işini kolay ve keyifli hale getiriyordu, bir nevi "greater good" olarak görüyordum ben bu hareketleri. Fakat son yıllarda böyle bir vizyonları kalmadı, 15 sene önce iPhone için kilit açma hareketini çalmaları beni zerre rahatsız etmiyorken bugün Spotify'a yaptıkları rahatsız ediyor çünkü tüketicinin faydasına değil zararına bir hareket. Ben tüketiciyim, kendi kazancıma bakarım, babamın firması değil ikisi de.

   Ancak hiçbir istisna gözetmeden, Apple her şeyini çalarak yapmıştır, demek düpedüz haterlık oluyor. Fanboy olmak kadar hater olmak da anlamsız. Bu kadar sabit fikirli olmak şart değil.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ermanyurdakann
   Cok yanlis anlamissiniz, oncelikle ben basit hater degilim, sandiginizdan cok daha fazla Apple urunu kullanmisligim vardir hatta Apple gesmisim 80'lerin sonuna dayanir diyebilirim.

   Sorun, Apple'i calmasi degil, sahiplenmesi.
   NeoNode firmasindan calip uzerine patent cakmasi igrencliktir, yaptigi telefon dizayninin ki kendisine bile ait degil patentini almasi adiliktir.
   Arama ekraninin kullanimi icin lisans istemesi acizliktir.
   Alt tarafta dizili olan 4 tane simgeyi ben buldum demek, patent almak alcakliktir.

   Evet, bunun gibi bir cok ornek daha verebilirim...

   "Spotify'ın S'si yokken iPod ve iTunes ile müzik endüstrisini değiştirdi Apple, stream işine daha erken girseydi belki de Spotify hiç var olmazdı. "

   Apple, stream isine girmezdi...
   Spotify olmasa baska firmayi beklerdi, tipki Netflix'i bekledikleri gibi...
   iPod'un I'si yokken de Walkman vardi simdi bu yerinde bir onerme olur mu?
   At ile deve, sap ile saman, elma ile armut karismaz mi boyle.
   Ayrica ilk iPOD mp3 dosyalarini calmak icin yapildi ki o yillarda Mp3 demek korsanlik demekti 😀

   P-O-D yani Portable On Demand'in onune i getirip ben buldum diyen bir firma Apple!
   The Beatles ile Apple Corp yuzunden savastilar, manavin birisindeki Apple yuzunden olay cikardilar ama tren istasyonundaki saat tasarimini calarken ayni durust APPLE ne hikmetse ortalarda yok...

   Ozgun saat tasarlamaktan aciz bir firma neyi gelistirebilir?
   Onu bile asiran firma Apple degil mi?

   Parmak izi okuyucusunu eklemek icin rakibini bekledi, sonra tepkileri inceleyip olmasi gereken yere ekledi...

   Linux'ta OSX temalari kadar Windows temalari var...
   Hatta ironiktir ki yine Steve Jobs bir seferinde Microsoft'u hirsizlikla suclamisti yani kendi calinti sistemlerinden calani sucladilar.

   Silikon Vadi'nin hirsizlari belgeselinde Hollywood destegiyle saga sola hirsiz damgasi atan Jobs bir an kontrolonu kaybetmis olacak ki Seriff yazisini nasil caldigini da anlatiyor 😀

   Sirf Apple diye cici sozler soylemem, acimam! gomerim 🙂
   Samsung'a da cok saydim, Microsoft'a da...

   Hic birinin fani degilim, ben genel olarak insanlar uzerindeki etkilerini irdeliyorum.
   Yoksa banane Spotify'dan...
   Uyeligim var, kullanmiyorum bile 😀

   Hic bir firmanin fani yada hater'i degilim... 😊

 • Kvothe @kvothe

  bu arada kendisine söylerseniz sevinirim, walkman çalıntı sony davalık oldu:D

 • Çateş @cates

  Yahu para kazanmak için çalışan firma niye iyilik etsin millete. Hayır kurumu mu apple.

 • RockandRage @rockandrage

  Telefon apple'ın, işletim sistemi apple'ın , market apple'ın ,marketin kurallarını koyan gene apple.Bir çok firmanın yaptığı gibi uygulama içi satın almayı kaldırırsın kendi sitenden üyeliğini yaptırtırsın.Bakınız netflix bakınız microsoft.Ben olsam kaldırırım uygulama içi satın almayı atarım boş uygulamayı kullanıcı login olsun para ödemiş ise tüm özellikler, ödememişse kısıtlı özellikler sunarım.