Bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşlar; kendinizi geliştirmeniz için 4 seneniz var. Kimseye muhtaç değilsiniz. Okul bitince junior olarak bir yere girmek zorunda değilsiniz. Direkt yazılımcı olarak başlayabilirsiniz.

Kendi çevrenizde yazılım ekibi kurun. 4-5 tane proje yapın. Mümkünse github da paylaşın. Bu projeler hem hepinize referans olsun hemde tecrübe olsun. İş bulurken bir ekibe dahil olma ihtimaliniz artar. Okulu boş boş geçirmediğiniz anlaşılır. Kimse 4 sene okuyupta klavyeye dokunmamış adam almak istemiyor. Dersler zor olabilir. Ama yapacağınız işi öğrenmeyi okul bittikten sonraya bırakırsanız problem oluyor.

Startup şirketlerini araştırın. Buralarda işe girmeye çalışın. Aşırı aktif bir geliştirme ortamı oluyor. Herhangi bir kurumsal şirket projesinde edineceğiniz tecrübeyi 2 veya 3 ile çarprabilirsiniz. (Ben hâlâ bir tanesinin ekmeğini yiyorum :D)

Ayrıca iş görüşmelerinde İK personelleriyle polemiğe girmeyin yada işinizi bilmedikleri için alaycı davranmayın.
Düzgün bir şirkete görüşmeye gittiyseniz genelde sadece sizi tanımak için sorular sorar. Zaten daha sonra teknik ekipten birisiyle görüşürsünüz.

Ve lütfen okulu bitirince kimse tecrübesiz eleman almıyor demeyin. Yazılım en kolay tecrübe edinilecek alan.

Yanlış şeyler söylemediğimi umuyorum. Genel hayat tecrübelerim dahilinde bilgi vermek istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Valla bu tip tavsiyeler üniversite okuyan herkes için geçerli. Yan gelip yatan üniversite öğrencileri mezun olunca asgari ücretli iş bile bulamıyoruz diye ağlamamalılar. Ekmek aslanın midesine indi, zaten ülke kesat durumda. O bakımdan hiç iş imkanı olmayan dandik şehirlerde alakasız bölümler okuyacağınıza bir sene geç gidip planlama dahilinde okuyun. Üniversite ikinci sınıftan itibaren okurken çalışmanızı öneririm.

 • lterlemez @lterlemez

  Kesinlikle katılıyorum, üniversite hayatı oldukça uzun (özellikle lisans üstü de düşünüyorsanız). Dolayısı ile Erasmus, staj, çalıştay, sertifika, yan dal, ikinci ana dal gibi opsiyonlardan kesinlikle faydalanın.

 • Realblue1 @realblue1

  5 farklı yayınlanmış proje yapıp son sınıfta heyet karşısında sunamayan adam mezun edilmemeli ama sokaktan geçeni mühendis yaptıkları için hangi birine yetişecekler. Bir de ingilizce eğitim vermeyen mühendislik fakülteleri kapatılmalı.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Kesinlikle katılıyorum. 4 sene boyunca sadece dersi geçecek kadar çalışmış, tek satır kod yazmamış ama elinde "Bilgisayar Mühendisliği Diploması" olduğu için direkt işe alınmayı bekliyor. Çok bekler daha.
  Bir de şu bahaneye gıcık oluyorum: "Üniversitede hiç güncel şeyler öğretmiyorlar. Yıl olmuş 2019 hala C kullanan hocalar var". Arkadaşlar her şeyi üniversiteden bekleyemezsiniz. Üniversite sadece teorik bilgiyi verir, bunu pratiğe dökmek sizin ilginize ve merakınıza kalıyor.

  • lterlemez @lterlemez

   "Arkadaşlar her şeyi üniversiteden bekleyemezsiniz. Üniversite sadece teorik bilgiyi verir, bunu pratiğe dökmek sizin ilginize ve merakınıza kalıyor." Bununla birlike, branştaki yeniliklerden haber verir ve yolunu gösterir ama yolu yürümek size kalıyor.

  • zubizarreta @zubizarreta

   C öğreterek Java,C++, C#, biraz php vb. bir çok dili öğrenmeyi kolaylaştırıyorsun. Ben C gördüğüm için çok mutluyum. Yürümeden koşmak istiyorlar 😀

  • protego @protego

   Aslında son paragrafınız yanlış. Yazılım öğretiyorlarsa elbette pratik yaptıracaklar sadece teori öğretilir mi? Yanlış yapılan birşeyi normalmiş gibi söylüyorsunuz

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @zubizarreta Katılıyorum. Programlamaya C ile başlamanın uzun vadede çok faydası oluyor. Çünkü C'de çok az hazır fonksiyon ve kütüphane olduğu için seni kendi fonksiyonlarını ve kütüphanelerini yazmaya itiyor. Bu da algoritma kurma ve problem çözme yeteneklerini geliştiriyor. Hemen her programlama dili C dilinden türediği için onu öğrendikten sonra diğerlerine geçmek de kolaylaşıyor. Dennis Ritchie'nin askerleriyiz 😀

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @protego Aslında evet, biraz eksik aktarmışım orada düşüncelerimi. Asıl kast ettiğim şey şu: Atıyorum programlama temelleri dersi için hoca "ben bu dersi c dilini kullanarak işlemeyi tercih ediyorum" diyor ve ders boyunca o dil kullanılıyor. Elbette ders boyunca öğrencilerin de kod yazması lazım. Benim itirazım hoca öyle deyince, öğrencilerin "ya hocam C mi kalmış python falan kullanalım" demesi. Yani öğrencilerin "üniversite güncel olan teknolojileri öğretsin" argümanına karşı çıkıyorum.

  • protego @protego

   @erenhatirnaz Günceli de öğretmesi lazım. Günceli öğretmemelerinin tek sebebi hocaların günceli bilmemesi. Başka sebebi yok. Var olan tüm dilleri öğretecek halleri yok, ama güncel hiçbir şey öğretilmiyorsa orada bir sıkıntı olduğu da gerçek

  • xsoldier @xsoldier

   @protego Ege Bilgisayar Müh'de 2016 girişlilerden itibaren C'den Python'a geçildi ilk öğretilen programlama dilinde. C dili başka bir derste öğretiliyor ama.

  • Yiğit @yigit1

   @protego Amacım bilmişlik taslamak değil, şu öğrenciyi mazur görün lütfen ama zaten güncel öğretiliyor. Ama maalesef, bizler yani Bilg. Mühendisliği öğrencileri öğrenmek istemiyoruz. Çünkü bilg mühendisliğinde C/C++, Java, Python öğretilmez. Nesneye yönelik programlama, Yapısal Programlama, Fonksiyonel Programla vs vs öğretilir. Buradaki yaklaşımlar öğrenilir. Zaten bu yaklaşımlar üzerine çok kullanılan, basit ve etkili algoritmaları ogrendiniz mi zaten günceli de öğreniyorsunuz. Ama maalesef, herkes "şu dersleri geçeyim, okul bittikten sonra gelistiririm" dediği için ve bu kişiler sonra hüsrana uğradığı için dışarıdan bakanlara güncel yaklaşım olmuyor tarzı söylemler geliyor. Halbuki bu söylentileri yayanlar iş bulamayan arkadaşlar. Doğruya doğru şimdi. Benim kendi çevremde ve gözlemlerinde gördüğüm bu.

  • protego @protego

   @yigit1 Hocam hepsi öyle değil. Ben işletme öğrencisiyim benim bölümümde dahi zamanı geçmiş yazılımlar öğretildiğini gördüm. İleri excel öğretilen dersin sınavının bildiğimiz kağıt kalemle yapıldığını gördüm 🙂 Arkadaşlarımın çoğunda da durum pek farklı değildi

  • Yiğit @yigit1

   @protego "...İleri excel öğretilen dersin sınavının bildiğimiz kağıt kalemle yapıldığını gördüm..." Bu durum ülkemizin çoğu üniversitesinde var. Çünkü bundan sonra o iş programlamaya giriyor. Mesela kendi okulumda bütün programlama sınavları kağıt üstünde oluyor. Hatta hiç bilgisayarda sınav olmadık. Gerek yok. Ama bazi durumları netleştirmek gerek. Mesela kağıt üstünde sinav yapıyorsanız, belirli derecede yapılan hataları, hocanın tolere etmesi gerekir. Bilgisayarda yapıyorsanız, sıfır hata ile çalışmasını isteyebilirsiniz.
   Biz öğrenciler olarak yapmamız gereken şey, mantığı öğrenmek. Çünkü kullanılan program eski dahi olsa yenisinden çok çok farklı olmayacak. Mantığı bildiğiniz için anında o teknolojiyle hakim olabileceksiniz.

  • protego @protego

   @yigit1 Kağıtla sınav yapıyorlar ve formül soruyorlar. Normalde menülerden yapılabilen şeyler, ben neden formüllerini ezberlemek zorundayım? Hatta bir fonksiyonun menünün neresinde olduğunu da sormuşlardı. Yahu önüme bilgisayar koysalar iki üç denemede yerini bulurum, en fazla 10 saniyemi alır, ama yerini ezbere yazamadığım için neden puan kaybediyorum? Ver bilgisayarı sor soruyu yapayım ama kağıt üzerinde neden ezbere mahkum ediyorsun ki beni?

   Mesela şu an IBM SPSS programıyla çalışıyoruz. Evde alıştırma yapayım diye buldum programı, okuldakiyle çok farklı. Çünkü okuldaki sürümü Windows XP zamanından kalma. Yenisini yüklemek yenisi üzerinden öğretmek bu kadar zor mu gerçekten? Ki okuldakiler lisanslı falan da değil yani

  • Yiğit @yigit1

   @protego Hocam, çok haklsınız. Aynıyız. Bende aynı sorundan muzdaribim. Hatta sizi en iyi anlayan kişi benim diyebilirim. Şöyle söyleyeyim, Algoritma ve Programlama dersimi bu sebep yüzünden 3 senede verebildim. Çünkü bütün her şeyi kağıtta olduğumuz için ve hoca soruda yaptığımız en ufak hatamızda 40 puan(3 soru var 2 si 40, 1'i 20 puan oluyor) götürdüğü için 3 senede "mükemmeliyete" ulaşabildim. Düşünün yani 2 tane 40'lık soruda ufak hatalar yaptığınız zaman 80 puanınızdan oluyorsunuz. Bu da dersin kalmasıyla neredeyse eşit zaten.

   Ama ideal dünyada yaşamıyoruz ne yazık ki 😕 Hocalarımızın eksiğini, okulumuzun eksiğini hep bizim kapatmamız gerek. Bundan ben de hoşnut değilim. Yoksa biz de mezun olunca aynı o dediğimiz "boş" mezunlar gibi sağa sola "bana bir imkan verseler var ya. Püfğğğ" diye sallarız anca.

 • nogad @nogad

  Ben Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıftayım ve bu dediklerinizi yapmak için canla başla uğraşıyorum. Projeler olsun,staj arayışı olsun çok zaman alıyor. Bir de üstüne bitirirken düzgün bir not ortalaması olsun deyince sosyalleşmek için çok az zaman kalıyor. Mezun olurken çok az bağlantım olacakmış gibi hissediyorum. Acaba bu bağlantılar mı daha önemlidir yoksa projeler mi?