Bence çeşitli sensörler vasıtasıyla çocuklarımızın hangi konulara genetik olarak eğimli olduğunu gösteren bir cihaz yapılabilir. Atıyorum en azından spor derslerinde içerisinde çeşitli sensörler olan bir bilekliklerle çocuklarımızın tepki süreleri vesaire gibi birçok bilgi öğrenilebilir. Tabi bunun içinde spor derslerinde öğrenciler için basit bir kılavuz hazırlanabilir diye düşünüyorum. Spor konusu sadece basit bir örnek, daha farklı birçok örnek yazılabilir.

Spor demiştim oradan devam edelim, belirli bir yaşın altındaki çocuklar için yazılımla desteklenmiş bileklik benzeri paçalara da takılabilen bir sensörlü aksesuar takılar yapılabilir. Bu sayede daha küçük yaştaki bir çocuğun hangi konularda yetenekli olduğunu anlayabiliriz diye düşünüyorum.

Sensörlerin çocuklara rahatsızlık vermeden hareket analizleri yaptığını varsayarsak eğer, belirli bir alandaki ortalama olarak belirlenen bir sınırın üzerindeki değerlerin 'genetik olarak hangi spora daha yatkın' olduğunu anlayabiliriz bence. En azından tepki süreleri daha iyi olan çocuklar gerçekten hızlı tepki süreleri isteyen spor alanlarına yönelebilir.

Sensör konusu farketmez, bir ayakkabının da altında olabilir, bir eldivenin de üstünde. Önemli olan yetenek analizleri yapabilmek. Yetenek konusunda genellikle medyada gördüklerimiz 'bir anda hayatı değişti' tarzı genellikle kişinin yeteneğinin tesadüfen ya da bireysel çaba ile ortaya çıkarılmasından ibaret oluyor. En azından ben öyle çok insan gördüm. Şu anda belki aramızdan birileri ülkemizin sayılı sporcuları, sayılı yazılımcıları, sayılı mühendisleri vs. olabilecek kapasiteye sahip. Ama bu küçüklükten farkedilmeyince çocukluk dönemindeki yetenek gelişim evresini kaçırıyoruz. Bugün bir futbolcuya çocukken ters ayakla etkili oynamayı öğretebilirsiniz ama 24-25 yaşındaki genç birisi öğrenemez çünkü çocukluktaki o büyük gelişim evresini kaçırmıştır. Umarım anlatabilmişimdir. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • giovanni @gio

    Yetenek bir ilginin üzerine çokça gidilmesi demek bence, her yetenek geliştirilebilir. Günde 10 saat karakalem çalışan birine yıllar sonra “Çok yeteneklisin ya” demek çok saçma geliyor buna. Çocuklara sensör sondaları sokmak yerine konuşarak, dillerinden anlayarak nereye ilgileri olduğunu çözmek daha kolay, hem de bilimkurguya Black Mirror’a gerek kalmadan halledilecek bir senaryo.

    • JohnSmith @johnsmith

      Genel olarak katılıyorum ama yıllarca günde 10 saat karakalem çalışan kişiler arasında da fark oluyor (sadece tarz farkı değil), bazen bazı kişilerin bazı konulara doğal yatkınlıkları olduğunuı da görmezden gelmemek lazım. Çocuklar ve gençlerde ilgi genelde halihazırda başarılı olan konuya oluyor, o da doğuştan gelen yeteneğin olduğu alan oluyor. Bunlar cihaz ve sensörlük işler değil bence de.