Umut'un videolarını beğenmeyenlere (beğenmemek tabii ki çok doğal, kast ettiğim "beğeni" değil, bugün sosyalde dönen muhabbeti bilenler ne kast ettiğimi biliyor) söylemek istediklerim var ama ban yemekten çekiniyorum. Örnek görsel bir fikir verecektir.

Şaka bir yana, saçma sapan "sesi ince" laflarını bir geçersek, çünkü kendisi ses sanatçısı, opera şarkıcısı olmaya kalkışmıyor bildiğim kadarıyla, "çok fazla teknik bilgi var" eleştirisi yapanlar gördüm. Ne istediğinizin, nerede olduğunuzun farkında mısınız, acaba? Teknik bilgiyi tabii ki verecek, onun da meraklısı var burada, başka yerde verilmeyen bilgiyi arayan adam keyifle izler, öğrenir. Ha, teknik bilgi dışında günlük deneyime daha fazla yer verilebilir fakat sanıyorum ki çok fazla telefon olduğu için yeterince deneme imkanı bulamıyor, bir haftalık deneyimden bu kadar oluyor diye tahmin ediyorum. Ayrıca da videoların kurgusu, içerik zamanlaması, belki önden metin hazırlığı, soru-cevap tarzı format falan geliştirilebilir ancak bunlar sanmıyorum ki Umut'un karar ve kontrolünde olsun.

Eleştirilerinizi birazcık akılla, mantıkla, isabetli yerlerden yaparsanız herkes de sizi ciddiye alır. Yoksa TS sosyal insanların birbirlerini linç ettiği çirkin bir ortama dönüşüverir işte. Derdinizi de anlatamazsınız, haklı olduğunuz bir nokta varsa bile kimse o nokta ortaya çıkana kadar sizin atarınızı giderinizi dinlemez, basar engeli, geçer.

Bir insan neden beğenmediği bir içerik hakkında "bence şurası şöyle olsa daha iyi olabilirdi çünkü beriki sebepten ötürü" diye açıklama yazmak yerine "2 dk, hebele hebele" yazar ki? Yanıtı biliyorum, bu yazıyı okuyan herkes de biliyor. TS'deki her bir adet videonun size hitap etmesi mi lazım? Söz mü verildi bu yönde? Hissedar mısınız? Cep telefonlarıyla çok ilgili birisi değilim, ilgili videoları ben de ya hiç izlemiyorum ya da atlaya atlaya izliyorum. Böyle bir seçenek var mesela: izlemeyebiliyorsunuz! Ne kadar harika bir özgürlük, değil mi? Çünkü aynı telefonu inceleyen zibil tane yayın var, bu devirde her halde İngilizce biliyorsunuzdur, ciddi ciddi zibil adet yayın var, zibil kaçsa artık, çok yani, çok seçenek var. Niçin ille de TS'deki inceleme sizin istediğiniz gibi olsun ki? Bu da olmayıversin, hayatta başka derdiniz mi yok?

Sorularım bir kişiye değil, bir kişi örneği üzerinden, o örneğin temsil ettiği had bilmez kitlenin tamamına. Gerçi çoğu engellidir muhtemelen ama olsun, burası bir bakıma iç dökme yeri olarak da iş görüyor bazen. Bak mesela burayı böyle kullanmamdan hoşlanmıyorsan beni bile engelleyebilirsin, yaşasın kalp kırmadan, bilip bilmeden atıp tutmadan, sessiz sakin bir şekilde içerik seçme özgürlüğü! 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tolga Altaş @tolgaaaltas

  Şimdi Erman için diyecekler ki "içkliydi bilmem ne", yok abi öyle bir şey.

 • Barış @ciplakvatandas

  @umutk iyidir yav 🙂 rahat bırakın adamı 😀 elbette o da herşeyin farkındadır. Elinden geldiğince bizlere burada destek oluyor. Bilgilendirme yapıyor. Emeğe saygı #respect @umutk

  • Erman @ermanyurdakann

   Ya eleştirmeye eleştirirsin de eleştirenlerden doğru düzgün, tutarlı bir fikir ifade edenini ben daha görmedim. Önce sesten giriyorlar, sonra yok efendim video içeriği şöyle, yok bilmem nesi böyle... Argüman sürekli değişiyor, bir karar veremiyorlar neyi beğenmediklerine. Eleştirdikleri hiçbir şeyin de Umut ile alakası yok, adamın kendi seçtiği, karar verdiği şeyler değil hiçbiri. Sese zaten ne diyeceksin ki? Dinleme, peki, bunu gelip yazmanın kime ne faydası var? Video içeriğini eleştireceksen de bunun adresi üç beş aydır bu işi yapan Umut değil, yanındaki yılların editörüdür, ona yap eleştirini, o versin yanıtını. İşte düşünmeden, laga luga konuşuyor insanlar, ayar oluyorum. Umut babamın oğlu değil, avukatı da değilim, bir kerecik karşılaşmışlığım var sadece, bence çok iyi bir adam, öyle bir izlenim bıraktı ama bunları yazma sebebim bu değil, derdim onu savunmak değil; insanlar tartışmayı, eleştirmeyi bilmiyorlar ama gevezelik gırla.

 • bitlikarinca @bitlikarinca

  İzleyicinin istediği ama karşılanmayan noktaları hedef alıyor gibi umut. LP "teknik detay verince izleyici kaçıyor" der hep, burası "biz seviyoruz teknik detay, verin" diyordu. Umut detayın allahını veriyor.
  Fuarlarda olsun başka zaman olsun kısa kısa bilgiler isteyen de çok burada. "Bizim yayın anlayışımız bu değil" dendi, umut günlük gündem yazısı olsun fuar/açıklama olsun pat pat hemen yerleştiriyor.
  Yönetim akışı aktif kullanmıyor diyenler vardı, umut sorulara hızır gibi yetişiyor.

  Zamanla kendi tarzını oturtup, şu an kendisine ısınamamış olanların da gönlünü kazanacağını düşünüyorum. Mesut çeviğin ilk incelemeleri youtubeda var mesela isteyen açsın baksın 🙂

 • giovanni @gio

  Dinlerken yoran bir sesi var kendisinin, bunun ses tonuyla alakası yok. Konuşmasını biraz daha sakin, biraz daha az heyecanla yaparsa ki bunun zamanla olacağını düşünüyorum ileride daha fazla dinlemek isteyeceğim biri olabilir. Çünkü belli ki bu konularda bilgili, ve belli ki bir şeyler anlatmak isteyen biri. Önemli olan da bu, cesaret edip oraya çıkmış sonuçta.

  Daha küçükken ince sesli ünlü editörü dinlerken hiç sesinden rahatsız olmuyordum, o kanalı dinleyen birkaç çıkıntı dışında kimse de böyle şeyler yazmıyordu. Youtube'daki toksik kitleyi ciddiye almayın onlar masadaki toz lekesini bile bahane ederek TS'ye sövme çabalarında.

  • Erman @ermanyurdakann

   İşte, bahsettiğim tam olarak bu. Bunu bir böyle ifade etmek var bir de "2 dakika dayanabildim, hemen kapattım" yazmak var. Bu ikisi aynı değil ve biri çok gereksiz. Sanki herkes de çok meraklıydı kimin kaç dakika dayanabildiğine, bu bilgiyi neyine güvenip paylaştı o arkadaş, hiç anlamıyorum, amaç ne ki?

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Youtube'da her videonun altinda boyle orijinal espriler patlatanlar var, burayada bulasmis o hastalik.

  • Erman @ermanyurdakann

   Ben bunu Twitter ve ondan da önce "sözlük" kültürüne bağlıyorum, oradan başladı bu "benim fikrim çok mühim, herkes benim ne düşündüğümü merak ediyor, hemen yazayım ki herkesler okusun" kafasıyla her konuda iki satırlık manifestolar çiziktirmek.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ermanyurdakann
   Yok, ben ondan daha kotu olan seyden bahsediyorum...
   1.sn de kapattim, trafikte yesil isik beklemekten bilmem neler gibi inci taneleri var.
   Laf sokmaktan hallice olan, yaratici espriler...
   Ve, tanri espriyi yaratti!!!
   Dedirteninden 🙂

  • Erman @ermanyurdakann

   @ameledervis Yok, tam olarak bunu kast ediyorum ben de. Bu kısacık, tam bir cümle bile olmayan yorumlar yazma ve küçük şakacıklar yapma furyası sözlüklerdeki başlıkların insanların Türkçesini bozmasıyla başladı. Sanal internet puanları için belki de hiç bilmediği bir konuda, hiç tanımadığı bir insan hakkında zortlayıveriyor iki üç kelime, üç beş like alıyor, keyfi yerine geliyor. Hani istediği ilgiyi verince susacak olsalar sırf tatmin olsunlar diye beğenip geçelim ama yok, aksine, daha da azıtıyorlar.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ermanyurdakann
   Eskiden mIRC'in karanlik koselerinde yazardik agir sozler, kimisini kopyalardik kimisini anlamaz dalga gecerdik.
   Simdiki soz yazanlara bakiyorum, ne kopyalanacak ne de dalga gecilecek tarafi kalmis 🙂

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Umut candır ya. Halkın adamı. Levent abiyle oyun oynayabilecekleri bir senarya bile bazen kafamda canlanıyor. 🙂

 • Furkan Emir @furkanemir

  1- Sesine katlanamıyorum, benim kulağımı tırmalıyor izleyemiyorum.
  2- Ne dediğime bakıp bu adam neden böyle eleştiriler yapıyor demek yerine, acaba Umut nerelerde hata yapıyor ki bu adam böyle yorumlar yapıyor demek yerine “ama çok izleniyor” diyerek cevaplıyorlar, ilginç. İnsanlar 8 Bin Tl’lik İ5’li laptop incelemesi izlemeyecek tabiikide gidip Xiaomi’nin amiral gemisini izleyecek ki sanmıyorum videoların izlenme süresi uzun olsun videonun yüzde 40’ında büyük kitle kapayıp çıkmıştır.
  3- Teknik bilgi çok diyene ben rastlamadım ama böyle kafalar varsa diğer teknoloji kanallarını incelesinler. Eğer ki teknik bilgiden kasıtları data sheeti okumaksa bir nebze haklılar çünkü GSMArena’yı açıp okuyor Umut başka da bir şey yapmıyor.
  4- Adam akıllı şekilde yorum yapınca “ADAMA ZAMAN VERİN DAHA HEYECANINI ATAMADI KOLAYSA SEN ÇIK ANLAT SEN YAP DAHA İYİSİNİ İZLEYEK” yorumlarından öte cevap gelmiyor.
  5- Zaman verelim, verelim de kaç video oldu hala ilk günkü gibi hiçbir gelişme yok (hakkını vereyim bizi zart karşılıyor zurt karşılıyor olayını bırakmış gibi görünüyor).
  6- Evet izlememe özgürlüğümüz var ki izlemiyoruz zaten, bir akıllı siz misiniz tahammül edemediğim şeyi izlemeye devam edeceğim ? Mg ve Hk’nin objektif ve keyifli yorumuyla o TS videoları samimi ve keyifli geliyordu ki izliyorduk şimdi ki videolar Emniyet’te çekilmiş sorgu görüntülerinden bir kaç adım öte. Mg soruyor Uk bizi karşılıyor üstten çentik sırıtıyor diyor bu kadar.
  7- Bir arkadaş YT toksik kitlesinden vs bahsediyordu adam kendisini Umut’un iyi olduğuna inandırmak için sunumu beğenmeyen insanları toksik olarak değerlendirecek bir üstün varlığa dönüştürüyor, ilginç kafalar. Neymiş efendim Dislike atanlar kanser insanlarmış Umut’u çekemiyorlarmış TS’yi sevmiyorlarmış ne alakası var onun bununla ? Diğer videolara gir bak hangisinde kötü yorum var Like ile yarışan Dislike var ? Neyse toksik kitle efenim dikkate almayın, o insanlar izlemezse de 10K-15K anca izlenir zaten TS sonra da Plus sistemi gelir ama hiç bir fark oluşmaz (bence bir fark yok, yoruma açıktır)

  • Furkan Emir @furkanemir

   @tolgaaaltas Bugün burada çıkan tartışmanın kaynağı bendim, arkadaşımız da onunla alakalı bir yazı paylaşmış ki benim hakkımda da isim vermeden bahsetmiş ben de cevap vermişim sana ne oluyor da sırf görüşümü desteklemediğin için boş boş şeyler atıyorsun ? Varsa bir derdin konuşalım ne dersin ?

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @furkanemir Senden izin mi alacağım?

  • Erman @ermanyurdakann

   1 numaralı sebep çok geçerli ama bu sebebi buraya yazmak anlamsız, amaçsız, sonuçsuz, gereksiz.

   2 numaralı sebebin mantıklı geldi fakat bu konuda kesin konuşamayız. Elimizde tam istatistik yok. Belki onların elinde videonun ortalama izlenme süresi vardır? Sen ancak kendince tahmin yürütüyorsun, emin olamazsın, bilemezsin. Belki haklısındır, belki cidden sonuna kadar izleyen toplam 10 kişi vardır ama bunu bilemezsin, biliyormuş gibi de bir argüman olarak öne süremezsin. MG "izlenmeler arttı" derken ortalama izleme süresi 5 dakika olanları da mı sayıyor, bunu bilmiyorum, her halde hangi sayıyı nasıl okuyacağını, değerlendireceğini biliyordur bunca yıldır bu işi yapan birisi. Bilmiyorsa da yuh olsun, oha, rezillik. Ama bilip bilmediğini bilmiyorsun işte. Kendin izlemiyorsun ve izlemeyen başkalarının da öyle kısacık "izlemedim" yorumlarını görüyorsun diye bilinebilecek bütün sayısal verileri bildiğini varsayıp da bunun üzerine eleştiri kuramazsın. Temelsiz olur.

   3; teknik bilgi çok diyenin yorumunu arayıp bulamayacağım şimdi, gördüm bugün bir iki tane, denk geldi, var onu diyen. Teknik bilgi data sheette yazandan farklı mı olacak, nasıl olacak? Tabii ki aynısı olacak.

   4 numaradaki gibi yanıt verenler benim de durumumda eleştirdiğim tiplemeden farksızlar. Burada mevzu beğenip beğenmemek değil, sosyal bir ortamda insanlara fikrini belli yerlere dayandırarak sunmak, bok atmaktan ibaret olmamasını sağlamak. Bunu sağlayamayan taraf her türlü boş yapıyordur, beğensin ya da beğenmesin, fark etmez.

   5'te, gelişme yok, diyorsun; nasıl yok ya? İlk videosuyla aynı mı? Yeterince gelişme yok, dersin, yeterin ne kadar olduğunu yazarsın, hak verebilirim elbette.

   6'ya katılıyorum, bence de öyle bir hava var ve benim de hoşuma gitmiyor. Video içeriğini, tarzını, formatını hazırlayan kimse onun dikkate alması gerek. Tabii yanıt olarak "izleniyor ki" diyor, biliyorum; bunu birinci maddede konuştuk.

   Son olarak, 7, böyle açıklayınca toksik olmuyor işte, eleştiri oluyor; ne güzel olmuş. Aklı başında kimse çıkıp da, yazdığın bazı şeyler belki yanlışsa bile, toksik toksik konuşma demez, dememeli. "2 dakika dayanabildim" cümlesini sanki daha önce kimsenin yazmadığı, süper özgün bir şeymiş gibi bizimle paylaşmana kızıyor insanlar ve ben, yoksa böyle yazmış olsan o videonun altında da beğenirdim yorumunu, katılmasam bile beğenirdim.

   TS bana göre de olması gereken noktada değil ama örneğin her videonun altına gidip "ts olması gereken yerde değil, öyle 1.2K plus aboneyle olmaz bu işler, tehey" yazmıyorum, zira saçma ve anlamsız olur. Hem benden önce 100 kişi yazdı aynı şeyi hem de bu cümle bu haliyle hiçbir halta yaramaz, kimseye faydası dokunmaz. Eleştiri yerine şımarık çocuk gibi şikayet etmiş olurum.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @tolgaaaltas Boş yapıyorsun, yapma. Adam akıllı konuşmayacaksan sataşmanın da manası yok.

  • Erman @ermanyurdakann

   @tolgaaaltas Gerçekten şu an boş yapıyorsun bence de, durduk yere geriyorsun şu anda ortamı. Adam uzun uzun anlatmış, derdi seni ilgilendirmiyorsa yanıt vermezsin, olur biter; ilgilendiriyorsa yazdıklarına yanıt verirsin. Ben bu durumu kimseyi linç edelim diye yazmadım, iş oraya gitsin istemiyorum.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @ermanyurdakann 5- İzlediğim kadarıyla söyleyeyim olarak düzelteyim o zaman çünkü ben 5 6 dk izliyorum sonrasında boğucu geliyor kapatıyorum, karşılıyorlar bitmiş daha samimi şekilde o var bu var diyor birazcık da tonlamalarda fark var o kadar ama hala o heyecan o kelimeleri yutma duruyor.
   7- Ben çok kez doğru düzgün şekilde derdimi anlattım ama ne yorumlar geldi bir bilsen... Çok biliyorsan kendin yap, git izleme, paramı veriyon ağamısın sen ?, sen git konuş seni izleyek, adama zaman verinden öte yorumlar gelmediği için bende 2 dk bile dayanamıyoruma döndüm mecburen çünkü o adamlar adam akıllı cevap vermiyor bende artık sıkıldım. Dikkate alıp cevapladığınız için de teşekkür ederim.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @ermanyurdakann ben mantıklı bulmadım savunmasını. Ne yapayım şimdi susayım mı? Vakit ayırıp her maddesinde katılmadığım ifadeleri tek tek cevaplamaya değer görmedim kendi savunmasını.

  • Erman @ermanyurdakann

   @furkanemir Burası kalabalık bir yer, kimseden kimin hangi konuda daha önce neyi nasıl yazdığını hatırlamasını bekleyemeyiz. Ben de hiç hatırlamıyorum mesela ve sadece bugünkü o kısa yoruma göre konuştum hep. Daha önceki düzgün eleştirilerinize öyle höt höt yanıt verenlerin kendi terbiyesizlikleri. Bana genel olarak böyle içeriksiz, dayanaksız, boş ama beylik laf tonlamasıyla yazılan yorumlardan gına geldi, bugün de sizin yorum patladı, kabak da size patladı.

   Rica ederim, ben de teşekkür ederim.

  • Erman @ermanyurdakann

   @tolgaaaltas Susmak gayet makul bir eylem bence, neden olmasın ki? Belki sitede "beğenme" seçeneği de olsa böyle yorumlar yazmak zorunda hissetmez kimse, tartışma çıkaracak şeyler yazmadan fikrini ifade etmiş olur. Sitede çok eksik var işte, söylemekten dilimizde tüy bitti, susuyorum ben artık mesela bu konularda çoğunlukla.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @tolgaaaltas O zaman da alaycı ifade takınıp insanları kışkırtmayacaksınız.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @furkanemir bilemedik kusura bakma.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @tolgaaaltas Sen böyle devam et dostum 🙂

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @furkanemir çok sağol, tavsiyelerini mühür gibi aklıma kazıdım.

 • Orcun @orcun

  Dikkat et, youtube işte buradan falan birkaç kişi triggerlıyor, mesela isim zikretmeyelim birtane arkadaş devamlı.

  “ bu ses ne ya kapadım kulağımı sevdi”
  “ bıktık bu adamı görmekten dislike alıyo niye devam ediliyo hala “

  Aynı minvalde kişiler devamlı her videosu altından ve ts üzerinden adamı triggerlıyor. Savunlamarı da garip.

  “ beğenmedim “ tatmamda güzelim benim itin bir yerinede SOKMAYACAKSIN, adam gibi yaz, adam gibi eleştir karı gibi aynı şeyi 10 kere heryerden arkasından yazma yaftalama aşağılama, bu yaptığın dünyanın en adice şeyidir. Ama sorunca da beğenmedim kılıfına saklanıyorlar.

  Murat hoca versin yetkiyi bunların kökünü kuruturum. En manyak forumlarda takıldım, yöneticilikte yaptım.

 • eamedic @eamedic

  Umutu engelledim ben mesela çünkü çok telefon paylaşıyodu 😀 takip etmiyorum paylaştığı telefonları, videolarını da izlemiyorum. Ama ürettiği içeriğe laf etmek hadsizlik. İnsanlar içerik manyağı sanki talep etmeden onun için en iyi içeriği üretmek zorunda insanlar talebe göre üretilmiyor ki içerik kafasına göre üretiyor adam kitlesi oluşuyor sana uyar uymaz, gidip terziye pantolon mu diktirdin de sıktı diye laf ediyorsun. Yani kısaca sana katılıyorum 😀

  • Erman @ermanyurdakann

   Ha işte bu kadar basit ya. Ben de aynı sebepten engellemiştim zamanında, telefon almam icap edince yani işim düşünce kaldırmıştım engeli. Adam bir içerik sunuyor, işine yarıyorsa istifade edersin, yaramıyorsa zaten seni ilgilendiren bir şey yok demektir.

 • thrklnc @thrklnc

  kıymetini bilmezler. @umtk 'un telefonu eline aldığında vidasını yapan adamın doğum yerine kadar anlatması benim hoşuma gidiyor