Aramızda havacılık alanında üniversite eğitimi almış ya da almaya devam edenler var mı acaba? Uçaklarla ilgili kafama takılan birkaç tane soru var, onları sormak istiyorum. Eğer yazıyı görüpte dönüş yaparsanız çok sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Bella Ciao @bestami

  @acarsoy-cevdet bey bu konuda yetkin diye biliyorum

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Siz sorunuzu yazın bence, Havacılığa deli gibi meraklı insanlar da var burada. Belki yardımcı olabilecekleri bir konudur.

  • Alpagu58 @alpagu58

   O zaman öyle yapayım. 🙂 Şimdi f-35 projesinin 10 küsür yıl sonra ancak tamamlanabilmesi ve maliyetinin katlanması dışında birkaç tane daha sorunun var olduğunu düşünüyorum.

   Şimdi bu uçak ilk olarak her işi yapabilen bir uçak olarak düşünülüyordu ki birden fazla işe birden fazla uçak türü çok ciddi bir maddi yük oluyordu. Özellikle bu uçağın ana teması hayalet olması idi ve bu konu için uçağın manevra kabiliyetinden, füze taşıma kapasitesinden vesaire gibi birçok faydalı özellikten ödün verildi.

   Uçağı biz f-4 phantom 2'lerin yerine kullanmayı düşünüyoruz ki f-4 phantom 2'nin asıl amacı bildiğim kadarıyla kara hedeflerini bombalamak. Şimdi bunu bir kara hedeflerini bombalama amaçlı uçak olarak düşünürsek bu yük kapasitesiyle nasıl kara hedeflerini verimli bir şekilde bombalayacak?

   Eğer dahili silah istasyonlarına ek olarak gövde altına silah istasyonları konulupta göreve çıkarsa bu uçağın hayalet olma özelliği kullanım dışı kalmayacak mı?

   Zaten bu uçağın bir it dalaşı sırasında hayalet avcı uçaklarına karşı pek bir şansı olmadığını söyleyen çok kişi var. Bu arada zaten bu uçağın it dalaşına pek sokulacağını zannetmiyorum, o amaç için biraz manevra kabiliyetinin düşük olduğu söyleniyor. Zaten standart avcı uçaklarını yanına pek yaklaştıracağını düşünmüyorum tabi karşısındakiler de hayalet avcı uçakları değilse.

   Ve en kritik sorum, bu uçağın hayalet olma iddiası için çok sayıda özellik feda edilmedi mi? Şimdi hayalet dediğime bakmayın, hayalet denilen özellik aslında uçağın radar izinin çok daha zor görünür hale getirilmesi. Öyle radarlarda görülmeme gibi bir durum yok yani.

   Şimdi birde yerdeki radar sistemlerinin de sürekli geliştiğini varsayarsak bu uçağın durumu ne olacak? Sadece gövde içerisindeki sınırlı sayıdaki mühimmatla kritik yerleri bombalamaya nasıl göndereceğiz bu uçakları?

  • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

   @alpagu58 ben askeri havacılık ile ilgilenmiyorum o yüzden bir bilgim yok bu konuda, Ayhan Tarakçı kanalında bu konuda içerikler oluyor bildiğim kadarıyla.

  • Alpagu58 @alpagu58

   @acarsoy-cevdet Anladım, zaten uzun süredir Ayhan abiyi takip ediyorum. Tabi normal havacılıkla ilgileniyor iseniz bir soru sormak istiyorum, uçaklardaki basit sensörlerin arızalanmasıyla uçakların düşmesi gerçekten mümkün mü?

  • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

   @teknomoron b737max vakası dogru bir ornek değil cunku bilgiler spekülasyon seviyesinde şu anda. Genel olarak, mümkün mü diye sorarsanız tabii ki mümkün fakat muhtemel degil. Ucaklarda hemen her sensor ve sistemin (genelde birdem fazla) yedekleri bulunur. Bu gune kadarki kazalara baktığımızda görüyoruz ki hic bir zaman tek bir hata bir yolcu ucaginin dususune sebep olmamis. Bir hata/ariza ve sonra onu izleyen hatalar zinciri kazaya sebep veriyor. Tek bir sensor hatali olabilir, murettebat egitimini hatirlayabilirse bunu anlar ve yedege gecer.

 • Alpagu58 @alpagu58

  Çok saçma bir durum aslında, basit bir sensörün bozulması yüzünden bir sürü insan hayatını kaybedebiliyor demekki.