Askeri teknolojiye çok meraklıyım fakat youtube üzerinden 'bilgi' içerikli yayın yapan sadece bir elin parmakları kadar bile kanal yoktur belki de. İşin ilginç tarafı füze sistemleri ile uçakları elma ile armutu karşılaştırır gibi karşılaştıranlar bile var. Özellikle askeri platformları 'amaçları doğrultusunda' karşılaştırıp kıyaslayan insan sayısı çok az. Askeri platformlarda o kadar çok unsur ve değişken var ki dışarıdan a gibi gözüken bir sistem içeriden b gibi gözükebiliyor.

Ne bileyim hemen hemen her uçağın ya da helikopterin ani bir harbe hazırlanma süreleri farklıdır genelde, bugün elinizdeki 3 a gücündeki bir savaş uçağı 1 saatlik uçuşun ardından 20-25 saat bakım görüyorsa o uçak harp durumunda 3 a gücünde değildir. O kadar çok değişken var ki, bence bu alanda çok çok iyi araştırmalar yapmadan insanlara bilgi vermek çok da doğru değil.

Bu alanlara ilgisi olmayan insanlar bence biraz daha yanlış yorumlamaya açık oluyorlar, bilmiyorum açıkçası. Eğer mesele askeri teknoloji ise öğrenilen şeyler bitmiyor. Son birkaç yıldır teknik konuları okumaya çalışıyorum ama o kadar kaynağa, o kadar yazıya rağmen hala bir askeri platform hakkında net olarak konuşamıyorum.

Ki sabit bir konu da değil askeriye, bir platformu yorumlamak için ayrıca politik vs. bilgiler de gerekebiliyor. Biraz uzun oldu ama anlatması bile karışık gerisini siz düşünün. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rf12 @rf12

  Sizin bilginiz varsa bunu paylaşsanız güzel olur youtube kanalında yada blog olarak benim ilgim var fakat sizin bahsettiğiniz tarzda bende bilgi görmedim. Atak helikopterinin hazırlanma süresi nasıl diğer helikopterlere göre sizce ? ben apache ah-64 ün rakibi diye biliyorum onun bi mermi doldurma videosunu izlemiştimde yani çok zaman alıyordu

  • Alpagu58 @alpagu58

   Ben de sadece son birkaç yıldır bu endüstri hakkında yazılar okuyup videolar izlerim, yani bu konu hakkında ne net olarak konuşabilecek bir bilgim ne de ahkam kesebilecek bir deneyimim var. 🙂 Maalesef, bizim kendi helikopterimiz olan Atak'ın harbe hazırlık süresi konusunda bir bilgim yok, açıkçası böyle bir bilgiyi bulmanın da kolay olacağını düşünmüyorum. Genellikle bizim ordumuz bir platformu geliştirirken pek bilgi paylaşmayı sevmez, benim doğru bulduğumda bu. Ki bazı topçu sistemlerimizi ve karadan havaya atılan füzelerimizi envanterimize girdikten 10 yıl sonra görebildik çünkü kimsenin haberi olmadı. 🙂 Bu arada bence Atak T129 helikopterlerimizin ilk amacı vatan topraklarımızda kullanılmak ki terörle mücadelede çok ama çok ama çok başarılı oldular. Eğer uluslar arası bir savaş olursa bence Atak 2 ağır sınıf taarruz helikopterimiz bu işin altına girecektir. Eğer size bilgi gerekli ise youtube üzerinden yayın yapan 'Ayhan Tarakcı, Kokpitaero' tavsiye ederim.

 • cgdincer @cgdincer

  Youtube dan ayhan tarakçı takip edebilirsiniz
  Web sitesi olarak siyahgribeyaz.com

  • Alpagu58 @alpagu58

   Bir üst cevapta yazmıştım ama gözünüzden kaçmış olabilir. 🙂 Site olarak sanırım biliyorum bu siteyi ama arayüzü boraz karışıktı galiba, bakmıştım çünkü. Bu yazıyı yazdıktan hemen sonra baktım, galiba bu site değilmiş benim dediğim. Bu arada beğendim, güzel analizler var gibi görünüyor. 🙂

 • lterlemez @lterlemez

  Platformları ayıran temel unsur, maalesef Amerikan mı Rus mu oluyor. Çünkü, Amerikan tarafı standart NATO uyumlu olduğu için neredeyse standart dünya üzerinde, Rus platformlar için tüm alt yapının değişmesi gerekiyor: Uçuş, bakım, saklama, lojistik vb.

  • Alpagu58 @alpagu58

   Evet haklısınız aslında, bunun asıl sebebi olarak benim düşüncem malum ülkenin son dünya harbinden sonra batıyı yanına sağlam bir şekilde yanına çekmesi. Kesinlikle bugün bir doğu bloğu uçağını almak için hangarlara kadar değişim şart oluyor, ki bir sürü değişken var. Bu arada malum ülke son dünya savaşından sonra batının yönetim sistemlerine kadar elini attı ( Çok da umrumda değil burası, banane. 🙂 ) yani bunun asıl sebeplerinden birisi olarak malum ülkenin batı üzerindeki etkisini görüyorum ki bir diğer malum ülkenin de doğudaki etkisi az değil.

   Bu saatten sonra da pek fazla değişimin olacağını zannetmiyorum bloklar konusunda, yine 2 malum ülkenin kutupları devam edecek gibi görünüyor bu duruma ek olarak işin bir de maaliyet kısmı var. Bugün daha önce hiç uçak üretmemiş bir ülke için ortak projeler olmadan ve teknoloji desteği almadan sıfırdan başlayıp uçak üretmek hem çok zor hem de çok maaliyetli.

   Ayrıca politik ve ekonomik olarak elin güçlü değilse öyle uçak, füze sistemi, tank vesaire satamazsın. Örnek verecek olursak iskandinav ülkelerinin ürettiği uçaklar vs. bir sürü sistem var ama politik ve ekonomik olarak etkili güçleri olmadıkları için satamıyorlar.

  • lterlemez @lterlemez

   @alpagu58; İskandinav ülkelerinin derdi satmak değil zaten, ha satarsa iyi bir şey ama %100 satmak değil.