Hadi inşallah.

Huawei kendi mobil işletim sistemini geliştirdiğini açıkladı

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, özellikle son dönemlerde yaşadığı baskı ve ambargolar sonucu B planını hazırladı. Yapılan açıklamaya göre şirket kendi mobil işletim sistemi üzerinde çalışıyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Telefon üretmeyeceğim deseler bence daha mantıklı olurmuş. Android olmadıktan sonra hiçbir şansları yok. Samsung bile o işlere girdi çıktı girdi çıktı hepte yedi oturdu.

  • Raw @raw

   Android bence Samsung'un önünde büyük bir engel.

  • Temp 🔚 @temp

   @orcun Bakma sen android de sorunsal bir sistem.
   Ama böyle köklü bir değişikliğe gitmek g** ister.
   Böyle bir işe giriyosan yapmış olduğun şey android den çok daha performanslı, hatasız bir şey olmalı.
   Aynı zamanda yazılımcılar için android uygulamalarını port edebilecekleri bir sistem de olmalı.

  • Orcun @orcun

   @raw Çok denediler, bada ile şunla bunla ama hep hüsran hep hüsran. Mobil dünyada 2 tane sistem var biri ios, öbürü android. E ıos'a geçemezsin apple'ın kendine has sistemi, android ile eli mahkum yani çare yok. Düşün bir pc üreticisi diyor ki ben bundan sonra windows cihaz satmıyorum, birtane linux dağıtımı yaptım onu kullanacaksınız, ve windows yüklenmeyecek bu sisteme mahkumsunuz, o üretici kafasıan sıksa daha iyi olur.

  • olasandra @olasandra

   çin işi başka olur. sadece çinde satılan cihazlarda mecburi yapsalar tek başına tutunur. 2 milyar nufustan bahsediyoruz, kullanıcı sayısı iosu geçer. benim tahminim çin menşeili diğer markaların da aynı işletim sistemine geçmesi zorlanır. tam istatistikleri bilmiyorum ama çin markalarını bir kefeye, dünyanın diğer bütün markalarını bir kefeye koysanız; çin en az 3/1 satıyordur.

  • Orcun @orcun

   @olasandra Çinin satmasının en büyük pay oranı android yüzünden. Çünkü samsung da android, veya başkası da vs. Ama sen bende fikimsonik os var android yok dersen o elinde patlar. Zaten bakarsan oppo mesela color os diyor, huawei başka isim, işte şayomi miui diyor vs. Ama hepsi aslında android bunlarda sadece arayüzden ibaret.

 • turker @turker

  işletim sistemi artık öenmsiz. uygulamalardan haber ver sen. bkz :ms

 • seckyn @seckyn

  Bir yılda 50 tane telefon çıkarak o işin altından kalkmak kolay değil 😀 Çıkardığı telefonlara android güncellemesini sunamıyor 😀

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Android tarafındaki her uygulama bunda da çalışacaksa ( Anbox vb gibi ara çözümlerler de olsa ) niye olmasın?

  Android cihaz kullanıyorum diyen de , IOS cihaz kullanıyorum diyende aslında sadece uygulamaları kullanıp geçiyor. Altyapı kimsenin umrunda değil.

  O yüzden uygulama olduktan sonra insanlar garip karşılamaz ama uygulama yoksa Windows Mobile gibi olur sonu.

 • arandur @arandur

  Önce ucuz seri bir kaç modelde denerler, temel uygulamalar yayınlanır. Sonra tutulursa daha fazla modele yayarlar. Aslında Huawei ölçeğinde bir firma için imkansız değil.

 • Master @master

  İşletim sistemini paralı yapıp tüm donanımlara destek verecek şekilde yapsınlar (Windows gibi) tutar. Milyon tane çinli yazılımcı var tek tek her telefonla yüklemeyi başarsınlar gerisi gelir.

  Zaten çoğu donanım üreticisi Çin'de, otursun anlaşsınlar.

 • Doğa @doga

  Emui zaten yeterince özelleştirilmiş bir arayüz, buna rağmen çok iyi performans vermesi de bir başarı. Huawei bu gereksiz uğraşlar yerine Emui arayüzünü daha sezgisel hale getirse ve senede çıkardığı 20 telefonu aynı çerçevede güncel tutmaya çalışsa ne güzel olur. Yine güncelleme konusunda rezil değiller ama Android'i zaten geliştiriyorlar, tam sistem oturmuşken gerek yok bu tarz hareketlere.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   Arkadaşların amacı daha stabil olmasından ziyade nasıl Snapdragon varken kendi işlemcilerini yapmaya çalışıyorlar onun gibi google'a mahkum olmamak ve bilgileri sadece çinlilerin almaları amerika ile paylaşmamayı düşünmeleri diye düşünüyorum bu işin olması için gerekli olan para arkadaşlarda var bu kadar büyük satış rakamlarına ulaşmaları ve telefonlarının kalitesi yaptıkları işi hakkıyla yaptıklarını gösteriyor çinde güzel bi imajları var müşteri kitlesi var bir de çin hükümeti destekleyince bence bu iş olur

 • Mustafa @mkyb

  Tizen'i Google korkusundan geliştiremedi Samsung. Google çok baskı kuruyor. Zamanında Bada'yıda Google yüzünden iptal etmek zorunda kalmışlardı. Ancak Huawei'nin arkasında Çin hükümeti var. Onlar yapabilir.

 • Burak-inside @burak-inside

  Özellikle bizim gibi ülkelerde insanlar yeniliğe pek açık değil korkuyoruz bunu kabul edelim bildiğimiz tanıdığımız şey hep daha güvenli geliyor bize örneğin telefon alacak adam daha önce Samsung kullandıysa illa Samsung istiyor ya burda başka marka var gel alalım daha ucuz hemde daha performanslı diyince ben Samsung kullanmaya alıştım diyor ikisi de Android olmasına rağmen ısrarla Samsung diyor. Böyle diyen ve düşünen adama farklı bir işletim sistemini asla kabul ettirmezsin, çok, '' havalı'' bir telefon olmazsa tabi

 • Martin @martin

  Şu "ekosistem" kelimesi iyi ki icat olmuş.

 • Coupe @coupe

  Uygulama geliştiricilerinin desteğini alırsa olur. Mesela saat bölümü ve televizyon bölümünde tizen geliştirilirken Android in büyük bir yaygınlığı yoktu, şuan Samsung o cihazlarında Tizen kullanıyor.

 • Burag Kalaycıyan @winkl3

  Huawei de Apple gibi kendi eko sistemini kurmak istiyor.Bunu son Matebook ailesinin tanıtımında, Huawei Mate 20 Pro telefonundan veya Matebooktan telefona, dosya aktarımında gördük.Muhtemelen önümüzdeki yıllarda bunları geliştirip, kendi oluşturduğu işletim sistemini cihazlarına entegre ederek, direkt Apple rakibi olmayı planlıyor. Samsung, Güney Kore'den destekli evet ama Çin kadar destek almıyor ve Çinliler şu an daha azimli.Yani Apple rakibi bir eko sistem çıkacaksa o anca Çinlilerden gelir.Önemli olan, işletim sistemini duyurduklarında, Apple gibi direkt bir çok uygulama indirebilecek miyiz ?