Gebze-Halkalı Banliyo Treni(Marmaray) yarın açılıyormuş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan açıkladı

Haberin detayları için tıklayınız
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • JohnSmith @johnsmith

  Eskiden bir tesis vs. bitince bir kere açılırdı.

  Sonraları, önce (tamamlandığında) açılır, daha sonra bir kez daha, bu defa 'resmi' açılır oldu.

  Şimdilerde bazıları daha tamamlanmadan 'resmi' olarak açılıyor, daha sonra tamamlanıyor, kervan yolda düzülüyor.

  İşte bu tamamlanmadan açılanları kullanırken dikkatli olmak gerek. Resmen açıldıktan sonra bir kez de tamamlandığında açılış yapılmıyor doğal olarak, sorun burada 🙁

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  Heleşükür. 16D ile trafikte tıkılı kalmayacağım artık.

 • Bella Ciao @bestami

  Sinyalizasyon yapildimi acaba, sertifikasyon yapilmadi güvenlik onayi alinmadi ,secime yetistirmek icin alaacele açılıyor deniyor

 • JohnSmith @johnsmith

  http://www.patronlardunyasi.com/haber/Sendika-uyardi-Tren-ekrandan-kayboluyor/217512

  Sendikanın ifadeleriyle hattaki 7 eksik iddiası:

  1-76 Km’lik (Ayrılıkçeşmesi Kazlıçeşme hariç) Marmaray projesine sertifikasyon alınabilmesi amacı ile yolcusuz test çalışmaları 1 Mart 2019 tarihinde başlanılmış olup, hatta sertifikasyon alınıp alınamayacağı daha belli olmadan hattın açılış tarihi 10 Mart 2019 olarak kamuoyuna ilan edilmiştir.

  2-2013 yılında hizmete açılan 13,6 hat kesiminde çalışan makinistler yeterince bilgi ve deneyime sahip olmakla beraber yeni yapılan 63 km’lik hattın eğim, peron, sinyal, makas yerleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yol tecrübesine tabi tutulmaları gerekmektedir. Marmaray projesinin toplam 76 km’lik kısmında görev yapmak üzere İş-Kur üzerinden alınmış 90 adet makinistin eğitim ve yol deneyimleri yeterince yerine getirilmeden görevlendirilmeleri kazalara davetiye çıkarmaktır. Makinistlik mesleğinin mesleki teknik bilgi ve deneyimle birlikte yapılması gereken bir meslek olduğunu düşünürsek burada da çok ciddi aksaklıkların olacağı ön görülmektedir.

  3-OCC kumanda merkezinde proje gereği bulunması gereken 6 masanın her birinde 7 tren trafik kontrolörünün görev yapması gerekmektedir. Toplamda 42 tren trafik kontrolörü istihdam edilmesi gerekirken bu sayı henüz tamamlanmamış olmasının yanında Tren Trafik Kontrolörü unvanlı personel başka birimlerde görevlendirilmiştir.

  4-Aynı hat üzerinde hem Marmaray trenleri ve hem de ana hat trenlerinin çalıştırılması öngörüldüğünden ERTMS (European Rail Traffic Management System) sistemi ile çalışacak trenler için bazı noktalarda sinyal görüş mesafesi çok kısa olup yönetmeliklerle belirlenmiş frenleme mesafesi için yetersizdir.

  5-Marmaray trenlerinin işletim sistemi olan CBTC (Communications Based Train Control) iletişim tabanlı tren kontrol sistemi henüz tam olarak çalışmamaktadır.

  6-OCC Kumanda merkezi ekranında sık-sık tren kayıpları yaşanmaktadır. Yani hat üzerinde işleyen trenler trafik kontrolörü ekranında zaman zaman görünmemektedir.

  7-Halkalı, Gebze ve bazı istasyonlarda otomatik motorlu makaslarda henüz makas motorları yoktur, makaslar tıpkı Ankara YHT garı batı çıkışında olduğu gibi makasçı tarafından tanzim edilmektedir.