Açık kaynak kodlu ( electron tabanlı ) podcast uygulaması arayanlar deneyebilir. #AçıkKaynak

https://github.com/MrChuckomo/poddycast

MrChuckomo/poddycast

Podcast app made with Electron. Contribute to MrChuckomo/poddycast development by creating an account on GitHub.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Papa Emeritus @pope

  Electron tabanlı uygulamalardan itinayla kaçmak lazım. Masaüstünün Flash'ı gibi bir şey. JS'ciler mutlu olsun diye çıkarttılar sonra başımıza kaldı 😀 Şirketler ucuz olsun diye her işi JS'cilerle yapmaya çalışıyorlar ama bu bize kalitesiz uygulamalar olarak geri dönüyor. Slack ve Atom'dan çekenler anlayacaktır dediğimi. En iyi örneklerinden biri olan Visual Studio Code bile hiç verimli değil bir text editor'ı için.

  • Doğukan @dogukany

   Sektör sürekli o yönde gelişiyor yalnız. Ben şahsen Atom, Visual Studio Code, Keeweb yada Stremio* gibi programlarda performans ve stabilite sorunuyla pek fazla karşılaşmadım. Her zaman native tarafının artısı olacaktır elbet. Fakat buradaki asıl konu bu teknolojilerle kazandığın zamanın sana verim açısından olumlu dönüş sağlayıp sağlayamadığı. Firmalar da tercihlerini o yönde yapıyorlar haliyle.

  • Papa Emeritus @pope

   @dogukany Şirketler kesinlikle dediğiniz gibi para yüzünden bunu yapıyor ama son kullanıcıya bu zarar olarak dönüyor. Dediğiniz gibi piyasada zor bulunan Mac developer’lar daha fazla para istiyor onun yerine iyi bir JS’ci bulanabiliyor ve o kişinin JS bilgisi uygulamayı her platformda geliştirmeye yarıyor ama o JS’ci uygulamasının çalışacağı platformun native özelliklerinden tam olarak haberdar olmuyor. UI konusunda ise ortaya karışık bir şeyler yapıyorlar. Bu arada Visual Studio Code açık kaldıkça Ram ve CPU kullanımı sürekli artıyor Mac’te. Tabii ki 16+ Ram’li cihazlarda genelde bu sorun hissedilmiyor ama aynı dosyayı açınca Sublime 30-40 mb ram yerken VSCode 400 civarı ram’i emiyor. Şimdilik aynı anda çalışan 1-2 uygulama sıkıntı değil ama bunun gibi 8-9 uygulamayı aynı anda çalıştırdığınızı bir düşünün. Flash zamanında da 1 tane banner sıkıntı değildi ama bir sayfada 5-6 flash’lı reklam olunca kafayı yiyordunuz. Milletin kaynak harcamasıyla dalga geçtiği Chromium üzerine kurulu bir sistem olması zaten pek çok şeyi özetliyor 😂

  • Doğukan @dogukany

   @pope Native özelliklerinden tam olarak faydalanamama durumu biraz da projeye göre değişiyor aslında. Fazla karmaşık özellikler gerektirmeyen uygulamalarda -mesela react native kullanarak- gayet kullanışlı, hızlı ve "native" uygulamalar yazabiliyorsunuz bu ve benzer teknolojiler sayesinde. Bahsettiğiniz sorunlar bence zamanla çözülebilecek ve yoluna sokulabilecek türden sorunlar. Yani konuya direk "flash" benzetmesi yapmanız biraz acımasızca olmuş gibi 🙂 Css tabanlı ui geliştirmenin kolaylığı sayesinde ayrıca artık çok daha güzel uygulamalar piyasaya çıkıyor. En azından takip ettiğim bağımsız geliştiriciler tarafında durum böyle.

   Elbette her şeyde olduğu gibi bunun da getirdiği kolaylıklar karşısında bazı dezavantajları olacaktır. O konuda hemfikiriz.