#akış #programlama #rehber
Bilgem Çakır'dan şiir gibi bir video. Lütfen yazılıma merakı olan herkes izlesin. Kendisi zamanında Teknoseyir'in de konuğu olmuştu. bilgi olgu yeti metaforunu lütfen es geçmeyin dikkatlice dinleyin özellikle üniversite öğrencisi arkadaşlarımız.
https://www.youtube.com/watch?v=_J_71MI9Zwc

Yazılımda Başlamak ve Gelişmek

Yazılıma nasıl başlarım? Yazılımda nasıl gelişirim? Bana en çok sorulan bu iki soruya bugüne kadar soranların duymak istediği gibi bir cevap vermekte hep zor...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Bu adamın bu ülkede olmaması ülke için ayıp.

  • kirazerik @kirazerik

   belki de kazanç 🙂 fersahına fersah katıp geri gelecek belki. Gidenlere insan üzülüyor. Ama dünyanın her yerine değerli insanlar gitti. Dünyanın en büyük üniversiteleri Çinli teaching assistantlar ile dolu onlarda ülkelerine dönecek. Bu böyledir. bilim tarihi bunun örnekleri ile doludur. Bu göç üzerinden siyaset devşirmektense bunu fırsata çevirmek lazım. Geçmişte bu çok yaşandı. Bizde dışarı kıymet gitmesinin tarihi 200 yıllık bir hikaye. çok büyük bir network oluşuyor. Bilgem beyin serüveni bu networkün etkin kullanılmasına bir örnek. tatillerde ülkeye geliyor birikimini ve bakış açısını aktarıyor. Olaya ben biraz da öyle bakıyorum. Cumhuriyet ilanı sonrası genç devlet yetişsinler diye bir sürü insan gönderdi yurtdışına hepsi eğitimini birikimini tamamlayıp ülkesine geri döndü. ülkesine katkı sağladı. Osmanlı son yüzyılında da buna çok örnek var. elbette her dönemde gidenler böyle mutlu gitmedi kızarak gittiler ama ülkelerine geri döndüler. Bilgem bey böyle elçilerden sayılır. Benim üzüldüğüm mühendis diploması ile ülkeden gidip otellerde kapıcılık yapanlar ve durumlarına huzur varmış diyenler.

  • ozmo @ozmo

   @sedatkaplan çok olumlu düşünüyorsun. Ben bu abinin bilgi seviyesine ulaşsam ki amacım bu asla bu ülkeye geri dönmem!

  • kirazerik @kirazerik

   @ozmo genelde pesimist bir insanım ama iki yüzyıldır yaşanan bu. Dediğiniz gibi bir durum olurda bu insanların geri dönmemesi gibi bir olay gerçekleşirse onunla da ilgili bir yaklaşımım var yedekte. Ama dönmeden de ülkeye çok faydaları oluyor belki daha fazla. Zaten temelde vurguladığım oydu veya vurgulamak istediğim.

 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Yine elinden geldigince basitlestirmeye calismis.

  • kirazerik @kirazerik

   kavramlar üzerinden izahı çok etkileyici. kavramları izahı çok etkileyici. ve bunları alana taşıması da mükemmel ve pürüzsüz . Bilgi kavramını bu kadar berrak tanımlayan çok az kaynak var. (bilgi yönetimi ile ilgili yirmiye yakın kitap okudum ve sayısız makale. kendim bir sürü not çıkardım ve bunun dersini veriyorum.)