#Linux bilen arkadaşlarım, sizlere bir sorum olacak.

Ben #ElementaryOS kullanıyorum ve şu anki kurulumumdan süper memnunum. Sıfır hata veren bir sistemim var, tıkır tıkır çalışıyor; kullandığım uygulamalardan ve ayarlarımdan çok memnunum. Haliyle bunun bir yedeğini almak lazım.

Fakat hem yedek çok yer kaplayan bir şey hem de o yedeğin de bozulmayacağının ya da kaybolmayacağının garantisi yok. Bu yüzden ben şöyle bir şey istiyorum:

Şu anda yüklü olan tüm programlar için (appcenter, ppa, deb, snap ve appimage dosyalarından gelen kurulumlar, HEPSİ) bir liste dosyası oluşturmak istiyorum. Bu dosyada hangi programın nereden indirileceği, varsa gerektirdiği dependencylerin de nereden indirileceği ve hangi programın hangi ayarları kullandığı bilgisi olacak. Daha sonra ben eğer sistemi yeniden kurmak zorunda kalırsam bu liste dosyasını kullanarak ve tek satır komut yazarak bilgisayarın kendi kendine gidip bütün bu programları gereken sırayla indirip kurmasını ve ayarlamasını istiyorum.

Böyle bir şey mümkün mü? Linux'u hep "istediğin her şeyi yaptırabildiğin" bir sistem olarak övüyor insanlar, bilmiyorum çok mu uçuk bir şey istiyorum ama eğer mümkünse nasıl yapılacağını öğrenmek isterim. Google'da biraz araştırdım, birkaç komut buldum, yüklü uygulamaların listesini çıkaran ama nasıl kullanacağımdan ve istediğim şeyi tam olarak yapacağından emin olamadım. Bir de Aptik diye bir uygulama buldum ama onun da istediğim şeyi tam yapacağından emin olamadım. Emin olmadan da kurcalamak istemiyorum çünkü cidden ilk defa aylardır şiir gibi çalışıyor, bozacağım diye ödüp kopuyor; daha önceki rekorum 1 aydı, bu sefer Juno sürümü çıkalı beri bozmadan kullanmayı başardım 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap