Boya, badana işlerinden anlayan var mı? Evin duvarları boya istiyor ne zamandır. 2015 başında almıştım. Duvarlar alçı, üzerinde müteahhitin yaptığı dandik, silinmeyen, mat bir boya var. Boya mı, astar mı ondan da emin değilim. Duvarlar kalorifer isi oldu ve silinmiyor. Ayrıca tüm odalarda benim küçüğün kurşun kalem, tükenmez kalem sanatsal çalışmaları var 😀 Zaten biraz büyüsün de duvarları rahat bıraksın diye bir yıldan fazladır boya işini erteliyorum.

Sormak istediğim kendi evini kendi boyayan var mı? Oda oda ben girişsem yaparım diye düşünüyorum. Mat, silinebilir, kaliteli boya ne tavsiye edersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Ben boyadım. Koçtaş tan boya, fırça, örtü, fırça kabı ve bol miktarda bant alın. Boyarsınız. Tamir etmeniz gereken yerler için beyaz alçı alıp, ilk önce tamir edilecek yerleri yapın. Sonrası basit.

 • Hüseyin H. @hsynn

  Boya tavsiye edecek kadar bilgim yok ama boyacıya boş yere para vermemenizi tavsiye edebilirim.
  Bizim evi ben boyarım ve oldukça kaliteli bir sonuç elde ederim. Küçük bir tavsiye vereyim işinizi baya kolaylaştırır.
  Tavan ve yan duvarın birleştiği noktalarda boyanın birbirine karışmaması için tam birleştikleri yere bant çekin. Ardından aman değdi mi, bulaştı mı sıkıntısı olmadan rahatça birleşim yerlerini boyayın. Boyadıktan sonra bantı carrtttt diye 😀 çekin ve birleşim yerlerini dümdüz kusursuz boyamış olursunuz.
  Aynı şeyi pencere, kapı, priz gibi şeylere de uygulayabilirsiniz.
  Birde boyayı açmak için sakın fazla su koyayım da daha çok yeri boyarım diye düşünmeyin. 😀 Kutunun üzerinde ne yazıyorsa o kadar su ile boyayı açın. Yoksa eski rengi kapatması zor olabilir.

 • R.D. @rdr

  Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Peki, boyanın kuruması ne kadar sürer? Mesela bir odayı boyadım, ikinci katı atmadan kaç saat geçmesi gerekir? Evin tamamını aynı gün mü boyamak mantıklı yoksa bir odayı, kaç kat boyanacak ise tamamen bitirip öyle başka odaya geçmek mi?

 • Ali ŞİMŞEK @asdera

  Herzaman beyazi tercih edin. Boyalarin uzerinde yazan sukafar metre kare boya yaparim ibarrlerine aldanmayin. Alisveris yaptiginiz market geri iade kabul ediyorsa ekstra alin. Astar dedikleri olay ilk kat boyadir. Ozel birsey degildir. İlk kati altmak icin gerekirse tiner yerine terpentin kullanin biraz daha parlar bir boyaya sahip olursunuz. Boyanizin litresine yarim su bardagi su veya terpentin ekleyinki rulo rahat donsun ve kollariniz agrimasin boyayida bosuna kullanmis olmayin. Kolay gelsin. Urun oneremem yurt disindayim.

 • R.D. @rdr

  Silinebilir boyaların sıkıntı mı var yoksa tercih mi etmiyorsunuz? Eşim etrafından da görmüş, silinebilir boya varmış deyip duruyor.

 • R.D. @rdr

  Tavsiye edeceğiniz çeşidi var mı? Alçı üzerine her çeşidi oluyor mu?

 • Hado @hado

  Duvarlar çok kirliyse astar vurmadan boya atmayın. En son fawori kullanmıştım memnun kaldım.

 • R.D. @rdr

  @williams bizim kurşun kalem veya kalorifer isini bile silemiyoruz. Olduğu gibi her tarafa yayılıyor leke.

 • R.D. @rdr

  @williams yok yahu, anlamadığım için soruyorum 🙂

 • Burhan @epsilon

  Renk koyuysa ya da çok kirliyse beyaz astar atın kapanmıyor alttan belli oluyor yeni boyanız istediğiniz renkte olmuyor. Delik dökük yerlere alçı çekip zımpara ile düzeltin. Kalem boyalarını da zımpara ile çıkartın. Marshall iyidir.

 • CimAdam @cimadam

  Saten boya alman gerekir senin duvarlar alçılı ve dümdüz ise, eski tarz duvarlara plastik boya sürebilirsin. Filli boyadan memnun kalmadık değiştirdik biz. Eğer 2 kat boya yapacaksanız önce ilk katın kurumasını beklemeniz gerek bir süre o yüzden havalar güzelleşince denemenizi tavsiye ederim. Eğer kendinizden emin değilseniz bir bölgede ufak çalışma ile test edin. Kenarlar ve pervazlar için kağıt bant kullanabilirsiniz böylelikle karışmamış olur boyalar