Merhaba arkadaşlar.
Huawei teknik servisi ile yaşadığım olumlu bir durumu paylaşmak istiyorum. Genelde ülkemizde teknik servisler hep sıkıntı çıkarmalarıyla konuşuluyor ama bu sefer Huawei servisi beni şaşırttı.
Kardeşimin Mart ayının ortasında garantisi bitecek olan Huawei Mate S cihazı vardı. Cihazın şarjı %10-20 seviyelerinin üzerindeyken bile cihaz direkt kapanıyordu. Servise gönderelim, garantisi bitmeden batarya değişsin istedik.
Huawei'nin sitesinden Cuma günü bildirimde bulunduk. Bize cihazı UPS kargonun alacağına dair mail geldi. Biz cihazın içindeki bilgileri silip kutusuna koyarak hazırladık. Pazartesi günü UPS kargo bizi aradı ve cihazı aldı.
Perşembe günü arıza tespit kuyruğuna alındı. Raporda köşelerdeki darbe izleri de yazıyordu. Bazı servisler garanti dışı bırakmak için bunu bahane olarak çok iyi kullanabilirdi. Ancak Huawei teknik servisi Fixsmart böyle bir şey yapmadı.
Daha sonra arıza tespitinde ekranda görüntü kalma sorunu olduğu yazıyordu. Halbuki biz bu sorundan göndermemiştik ancak onu da işleme almışlar. Durum bu sırada yedek parça bekleniyor şeklindeydi. Bazı başka servislerin amoled yanığını üçüncü parti uygulama kullanmışsınız diye garanti dışı bıraktığı da birçok yerde yazıldı.
Sonrasında ise kardeşime onay için bizimle iletişime geçin veya bizim aramamızı bekleyin şeklinde bir mesaj geldi. İşlemlerin hızlanması için biz aradık. Görüşmede bize cihazı Mate 10 Lite ile ücretsiz değiştireceklerini ve siyah renk mi altın rengi mi tercih ettiğimizi sordular. Biz de siyah renk istedik. Birkaç gün sonra yeni cihaz UPS kargo ile geldi.
Cihaz bir pazartesi alındı, öbür perşembe yenisi elimizde oldu. Huawei bu konuda beni çok memnun etti. Hiç uğraştırmadan sorunumuzu harika bir şekilde çözdüler. Ben de olumsuz durumları paylaştığımız gibi bu olumlu durumu da paylaşmak ve teşekkür etmek istedim. Umarım hep böyle devam ederler.
#Huawei #fixsmart

BeğenFavori PaylaşYorum yap