AKN (Adil Kullanım Noktası) hakkında son durum nedir, ilk elden bilgi vermek isterim:

BTK'nın AKN Kararı doğrultusunda AKN'lı paketlerin satışı 2019 itibarıyla durduruldu. Türk Telekom, internet servis sağlayıcı (İSS) şirketlere “Al-Sat Paket/Tarife Revizyonu” başlığıyla yeni toptan fiyat listesi gönderdi. Buna teklife göre AKN’lı mevcut aboneler 01.04.2019'a kadar mevcut hızlarında limitsiz olarak hizmet alacak.

Nisan ayından itibaren AKN'li paketler limitsiz olmaktan çıkıp "Kotasında Duran" paketlere dönüştürülecek. "Kotasında Duran" (Limitli) paketlere dönüştürülen abonelikler 2019 boyunca avantajlı fiyatla hizmet alırken, 2020 itibarıyla tüm paketlere liste fiyatı uygulanacak.

Özetlersek: Daha önce kotası bittiği için internet hızı düşen ama erişimi kesilmeyen abonenin artık interneti tamamen kesilecek. 8 megabit hızım olsun ama ucuz olsun diyenler bile eskiden 30₺ öderken artık 60₺ ödeyecek. İnterneti kesilmesin isteyen kesenin ağzını açacak...

Yorumlarda kaynak soran ve durumu sorgulayanlara sonradan eklenen bilgilendirme:

Kıymetli yorumcu teknoloji severler. Bilindiği üzere Türk Telekom özellikle DSL altyapısında hakim konumdadır. Diğer tüm sağlayıcılar hakim operatör üzerinden al-sat veya altyapı paylaşımı ile hizmet vermektedir.

Bilgi verdiğim paketler Türk Telekom’un bu model ile iş yapan şirketlere gönderdiği ön bilgilendirmedir.

Türk Telekom hakim operatör olduğu için bu tarifeleri BTK onayına sunar. Bugüne kadar duyurusu bu şekilde yapılıp, BTK tarafından kabulolmayan tarife sayısı çok azdır ki zaten onaylanmayacak tarife de duyurulmaz.

Bu erken uyarıyı yapma sebebim bu işin böyle olmaması konusundaki düşüncemdir. Çünkü onay aşaması sonrası elinizde sadece bu sonuca üzülmek kalır.

Bu arada yazdığım bu bilgiyi sorgulayan, kaynak isteyenlere teşekkürler. Bu doğru yaklaşım TeknoSeyir okuyucusu farkını ortaya koymuş.

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/saka-degil-gercek-internet-yavasliyordu-artik-kesilecek-3536606/

https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/internet/Sayfalar/internet-paketleri.aspx

#HaftalıkGündemeMalzeme #internet #akış #AdilKullanımKotası

Şaka değil gerçek! İnternet yavaşlıyordu artık kesilecek

Şaka değil gerçek! İnternet yavaşlıyordu artık kesilecek Türk Telekom’un BTK onayına gönderdiği tarifeye göre, adil kullanım kotalı internet kullanan 1 Nisan’a kadar limitsiz hizmet...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Bell @mr-bell

  Sınırsız olan paketi nasıl komple kotalıya çeviriyor,oyuncak mı bu?
  Taahhüt verilirken ne olarak alınmışsa onun altını verememesi lazım,böyle saçma şey mi olur?

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Taahütüm var nisandan sonra öyle bir şey yapamaması lazım. İnşallah yaparlar da tüketici hakları mahkeme falan uğraşırım. Unarım ödediğim tüm parayı alırım

 • Dağhan @daghan

  Buradan şunu çıkartabiliriz ki limitsiz internet hiçbir zaman olmadı. AKN=kota idi...

 • BlueFear @bluefear

  Bu 1 Nisan kararı ne zaman alındı, dayanağı nedir?

 • RMD @rmd

  ben 31 aralıkta vodafone a geçtim 200gb akk lı pakete 1 ocaktan ıtıbaren de akk ye takılmadım hıc ve her ay en az sanırım 500 gb felan verı kullanımı oluyordur herhangı bır uyarı akıllı kota felan bırsey demedıler karsıma da cıkmadı fiyatta da değşiklik yapmadılar , şuan için herşey btk nın dedıgı gıbı ama burası türkiye bakalım ne yapacaklar

 • huseyin/azuren @hegemen

  @daghan daha dün aradım malum şirketi.Dedim böyle böyle ben eskiden aynı hızı daha ucuza kullanıyordum.Zamanında kota yükseltmek için para verdim ama şu an aynı hızı alıyorum.Kota kalktı ben niye hala aynı para veriyorum dedim.Kadın kota kalkmadı tam tersi hızınız düştü gibi bir şey söyledi.Yani eskiden 35mb a kota bitince 16 ya düşüyordu şimdi kota bitince 24 e düşüyor.ve fiyat aynı. 2020 ye kadar tahütüm var. 🙁

 • reducto @protego

  Bu söylediklerinizin dayanağı nedir? Çünkü çıkıp "şu tarihten sonra kotalısınız" diyemez kimse. Adamın taahhütü devam ederken tüketici aleyhine hizmet değiştirilemez. Bu kadar açıkça bir kanunsuzluğu bizim ISP'ler dahi yapamaz. Ha verdiğiniz tarihin 1 Nisan olması apayrı bir konu. Şaka falan yapıldığı sanılıyorsa hiç komik değil çünkü

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @daghan Üstad bu bana mesnetsiz bir iddia gibi geliyor. BTK'nın 2016/DK-THD/518 sayılı 27.12.2016 tarihli kurul kararında açıkça belirtildiği üzere adil kullanım kotası/noktası uygulaması 31.12.2018'de kaldırıldı. Bu kararda herhangi bir süre kısıtı, "şu tarihe kadar kaldırıldı, sonra kotaya dönüşecek" ibaresi vb. bulunmuyor. Dolayısıyla neye dayanarak böyle bir söylemde bulunduğunu merak ettim. Kaynağı dayanağı nedir bu bilginin?

  @protego ben de kötü bir şaka gibi düşünüyorum. Kurul kararı açıkça ortadayken böyle bir saçmalık, ne bileyim 🙂

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Anca taahhütsüz paketlere yapabilirler diye düşünüyorum.

 • abdullahazad @abdullahazad

  DC sahibi insansiniz. en azından ortaya boyle bir sey yazdıgınızda bir kaynak verin.

 • reducto @protego

  O zaman onu söyleyecek. Hangi yabancı bir haberde gördünüz "böyle böyle böyle olacak" dendiğini ve kaynağın söylenmediğini. İçeriden aldığımız bilgiye göre, bir çalışanın söylediğine göre, sızdırılan şu veriye göre vs. mutlaka bir dayanak gösterilir. New York Times diye "bir bildikleri vardır yaa" deniyor mu denmiyor. Çünkü New York Times her zaman gizli bile olsa kaynağın yerini söyler en azından. Şurdan duyduk şuradan aldık.... Söylenecek ki bizim de kafamızda şüphe kalmayacak.

 • Dağhan @daghan

  Kıymetli yorumcu teknoloji severler. Bilindiği üzere Türk Telekom özellikle DSL altyapısında hakim konumdadır. Diğer tüm sağlayıcılar hakim operatör üzerinden al-sat veya altyapı paylaşımı ile hizmet vermektedir.

  Bilgi verdiğim paketler Türk Telekom’un bu model ile iş yapan şirketlere gönderdiği ön bilgilendirmedir.

  Türk Telekom hakim operatör olduğu için bu tarifeleri BTK onayına sunar. Bugüne kadar duyurusu bu şekilde yapılıp, BTK tarafından kabulolmayan tarife sayısı çok azdır ki zaten onaylanmayacak tarife de duyurulmaz.

  Bu erken uyarıyı yapma sebebim bu işin böyle olmaması konusundaki düşüncemdir. Çünkü onay aşaması sonrası elinizde sadece bu sonuca üzülmek kalır.

 • Dağhan @daghan

  Aknli paketlerin süreci şöyle tasarlanmış: 1 Nisan’a kadar eski AKN’lilerin port kapasitesi kotasız olarak sunulur. 1 Nisan sonrası 100gb kadar AKN halkı olanlara 100gb daha fazla AKN hakkı olanlara 200gb kota tanımlanır. AKN’li paket sahipler aylık ücretleri en avantajlı olduğu seviyede kalır. 2020 itibari ile avantajlar ortadan kalkar ve fiyat listesindeki paketler ile hizmet alır.

  Yeni modelde kotası bitenin interneti durur.

  İşletmecilere gönderilen bildiride örnek bir uygulama: (Aşağıdaki fiyatlamada vergi hariçtir. %5öiv +%18kdv)

  Mevcut AKN’li Limitsiz Al-Sat Paketlerine Uygulanacak Geçiş;
  Mevcut AKN'li Limitsiz Al-Sat paketlerine 1 Nisan 2019 tarihine kadar AKN sonrası hız düşümü uygulanmamaktadır.
  1 Nisan 2019 tarihinden itibaren AKN’si 100 GB ve altı olan paketler 100 GB, AKN’si 100 GB üstü olan paketler ise 200 GB Kotasında Duran* paketlere dönüştürülecektir. Kotasında Duran paketlere dönüştürülen aboneliklere 1 Ocak 2020 tarihine kadar mevcut AKN'li paketlerin veya yeni 100 GB/200 GB Kotasında Duran paketlerin fiyatlarından hangisi düşük ise o fiyat uygulanacaktır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ise 100 GB / 200 GB Kotasında Duran paketlerin Toptan Tarifesi uygulanacaktır.
  Örnek: Uygulama sonrası 8 Mbps’e kadar 100 GB Kotasında duran pakete dönüşümü gerçekleştirilmiş eski paketi 8 Mbps’e kadar 50 GB AKN’li olan bir abonelik için 33,36 TL ücret, 8 Mbps’e kadar 100 GB AKN’li olan abonelik için ise 45,53 TL yerine 42,34 TL ücret 1 Ocak 2020 tarihine kadar uygulanacaktır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren iki abonelik için de 42,34 TL ücret uygulanmaya başlanacaktır.

  • reducto @protego

   Bu işi BTK kabul ederse yazık... Bu söyledikleriniz cidden olacaksa ortalık karışır. Bunu kimseye kabul ettiremezler. Yıl olmuş 2019 100GB kotalardan bahsediliyor. Rainbow Six Siege indiriyorum 78GB. GTA V indirsem üstüne 90GB daha. Şaka mı bu nedir. Ülkenin posasını çıkarttıkları yetmiyor üstüne bilgi çağı bilgi çağı diyoruz bilginin kaynağı internetin haline bak. Her geçen gün daha çok nefret ediyorum bu ülkeden. Elin Kanadası genişbant interneti temel vatandaşlık hakkı olarak anayasaya koyar bizim uğraştığımız şeye bak!

 • sinanyavuz5 @sinanyavuz5

  TTNET'in internernet sayfasına girdim ve müşteri hizmetlerinden bir bayana sordum bu konuyu bana dedi ki " hayır böyle bir durum yok ve teyit etmek için telefon ile bizi arayabilirsiniz" dedi..yani haber yalan...ama saygın bir gazetede gördüm bu haberi kaynağı nedir bilmem

 • sinanyavuz5 @sinanyavuz5

  belki bununla karıştırmış olabilir haberi yapan kişi..online işlem merkezime girdim bunu diyor " Akıllı Kota Paketlerinde, paketinizin sahip olduğu kotaya ulaştığınızda başka ek kota paketiniz bulunmuyorsa, internet hizmetiniz otomatik olarak dondurulur. Kota aşımı ve aşım ücreti söz konusu değildir. Kullanıma devam edebilmek için ek kota satın alınabilir."

 • sinanyavuz5 @sinanyavuz5

  Ben Hafifleten İnternet Kampanyası kullanıyorum ve Paketinizin Kotası,10240.0 GB diyor...bunu pek çözemedim 🙂 benim gibi biri bunu asla bitiremez. ama dikkatimi bir şey çekti online işlemler sayfama 1 ay önce bakmıştım " ve sınırsız gibi bir ley yazmıştı ,adını tam hatırlayamadım o ibare yok şuan göremedim...bunlar herşeyi yapar.

 • sinanyavuz5 @sinanyavuz5

  BTK onaylamaz bence... mevcut sözleşmeli abone olarak dava ederim

 • sinanyavuz5 @sinanyavuz5

  hatırladım " Aylık Kullanım :Limitsiz" bu ibare kaldırılmış,sanırım tilkilik peşindeler

 • D.Tspnr @tibaldo

  İSS'ler 2019 öncesi Aralık ayında böyle şu kadar AKN kotalı ama 2019'da kotasız olacak daha uygun fiyat diye sattı. BTK bunu onaylarsa anladığım ne kadar AKN'li paket yapan varsa bittiğinde interneti kesilecek. Bu şekil paket alanlar eğer BTK onaylarsa dava açsın.

 • effe @effe

  Dağhan bey şimdi limitsiz internet tamamen mi kalkıyor yoksa aylık 100 tl 24 mgbit limitsiz gibi paketleri alan yine limitsiz kullanabilecek mi.Yoksa herkes artık kotalı kullanmak zorunda gibi bi durum mu var?

 • muhsin @mhsn

  @internettekalite polyannacılığa devam mı?

 • Mr.Bell @mr-bell

  Haber çok net değil,zaten kotalı paketler gelmişti ama burada yine kotalı paket gelmiş gibi bir olay var.
  Ben haberi ve söylenmek istenen şeyi tam olarak kavrayamadım,açık bir şekilde ifade edilmemiş.
  Mevcut aboneler için mi,yeni aboneler için mi, taahhütlü aboneler için mi, telefondan aldığı hizmeti satan firmaları kullanan aboneler için mi?

 • cicikuş nazmi @cicikus

  ne oluyor yine ya beynim yandi artik eve gidince sakin kafayla okiycam

 • Temp @temp

  @daghan 2018 in 10. ayında biten "AKNli sınırsız" internet taahhütümüz vardı.
  Önce bu taahhütü 12. aya uzattılar.
  12 ay sonuna doğru da taahhüt 2019'un 4. ayına uzatılmıştı.Sonra ocak ayının ortasında kendi kendilerine uzattıkları taahhütü iptal edip fazla fatura çıkardılar.
  Bu söylediklerimi superonline yaptı.
  Geçenlerde yeni taahhüt yapmak zorunda kaldım ama benim esas sormak istediğim şu;
  Yukarda "AKN’lı mevcut aboneler 01.04.2019'a kadar mevcut hızlarında limitsiz olarak hizmet alacak." demişsiniz.Acaba taahhütü bitenler hem sınırsız olacak hem de 4. aya kadar taahhütleri uzatılacak gibi bir anlama mı geliyor bu satır onu sormak istedim.

  • Namarie @namarie

   @daghan Merhaba hocam, TT'den gelen açıklama verdiğiniz bilgilerin geçersiz/yanlış olduğunu gösteriyor. Bu karışıklık/yanlışlık neden kaynaklandı acaba?

  • Dağhan @daghan

   @namarie Habere konu olan ve BTK'ya iletilen revizyon ile ilgili metin aşağıdaki şekilde. Sizin bu bildirime göre yorumunuz nedir?

   AL-SAT PAKET/TARİFE REVİZYONU
   Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun AKN Kararı doğrultusunda AKN uygulaması içeren paketler yeni satışa kapatılmış olup mevcut AKN’li abonelikler 01.04.2019 tarihine kadar limitsiz olarak sunulmaktadır.
   01.04.2019 tarihi itibarıyla aşağıda yer alan paketlerin satışa kapatılması, yeni paketlerin/tarifelerin sunulması, mevcut tarifelerde indirim uygulanması ve AKN uygulaması içeren abonelikler için belirtilen geçişlerin devreye alınması planlanmaktadır.

   Mevcut AKN’li Limitsiz Al-Sat Paketlerine Uygulanacak Geçiş;
   Mevcut AKN'li Limitsiz Al-Sat paketlerine 1 Nisan 2019 tarihine kadar AKN sonrası hız düşümü uygulanmamaktadır.
   1 Nisan 2019 tarihinden itibaren AKN’si 100 GB ve altı olan paketler 100 GB, AKN’si 100 GB üstü olan paketler ise 200 GB Kotasında Duran* paketlere dönüştürülecektir. Kotasında Duran paketlere dönüştürülen aboneliklere 1 Ocak 2020 tarihine kadar mevcut AKN'li paketlerin veya yeni 100 GB/200 GB Kotasında Duran paketlerin fiyatlarından hangisi düşük ise o fiyat uygulanacaktır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ise 100 GB / 200 GB Kotasında Duran paketlerin Toptan Tarifesi uygulanacaktır.
   Örnek: Uygulama sonrası 8 Mbps’e kadar 100 GB Kotasında duran pakete dönüşümü gerçekleştirilmiş eski paketi 8 Mbps’e kadar 50 GB AKN’li olan bir abonelik için 33,36 TL ücret, 8 Mbps’e kadar 100 GB AKN’li olan abonelik için ise 45,53 TL yerine 42,34 TL ücret 1 Ocak 2020 tarihine kadar uygulanacaktır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren iki abonelik için de 42,34 TL ücret uygulanmaya başlanacaktır.

  • Namarie @namarie

   @daghan Revizyon hakkındaki kaynağımız gazete ve TT yaptığı açıklamada tarihini de belirterek ilgili gazete haberlerinin gerçek dışı olduğunu belirtiyor. Aşağıya alıntıladım ifadeleri. Bu haliyle eğer TT çark etmediyse, bu haberi doğru şekilde yazanlar ve yayanlar asılsız bir haberi yazmış ve yaymış oluyorlar. Bu durum kamuoyundan özrü bile gerektirir.

   "15.02.2019 tarihinde bir gazetede, “İnternet yavaşlıyordu artık kesilecek” başlığıyla yayınlanan yazıda, Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekomünikasyon A.Ş. (“Türk Telekom”) ve internet toptan ve perakende fiyatlarına ilişkin yanlış bilgilendirme yapılması ve bu yazıdaki yanlış bilgilere farklı bazı yayın organlarında da yer verilmesi nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği görülmüştür."

   "1 Nisan’a kadar limitsiz internet alacak. Ancak o tarihten sonra paketi ‘kotasında duran’a dönüşecek” ifadesi tamamıyla gerçek dışıdır"

  • Dağhan @daghan

   @namarie Yukarıda ek olarak yoruma açtığım metin basından veya Türk Telekom açıklamasından kopyalanmadı ise bu detaylı tarife değişim metni sizce nereden geliyor? Başında dediğimi tekrar edeyim ve sonuçtan da memnun isek günü bir kazanımla kapattık demektir. "Bu erken uyarıyı yapma sebebim bu işin böyle olmaması konusundaki düşüncemdir."

 • Yasin Malibu @yasinmalibu

  "1 Nisan’a kadar limitsiz internet alacak. Ancak o tarihten sonra paketi ‘kotasında duran’a dönüşecek” ifadesi tamamıyla gerçek dışıdır, 1 Nisan’dan sonra da taahhütlü ya da taahütsüz bir şekilde Türk Telekom internet ailesine katılmış mevcut müşterilerimiz limitsiz bir şekilde internetin keyfini sürdürmeye devam edeceklerdir." Bence bu açıklama gayet yeterli.

 • huseyin/azuren @hegemen

  @daghan kamuoyunu bilgilendirip önceden haber vermeniz işe yaradı eğer böyle bir planları varsa artık 2020 ve üstüne ertelendi gibi duruyor.Bende size teşekkür ediyorum.