Aramızdaki yazılımcılara soruyorum

Herkesin yazılımcı olmasının istenmesinden hoşnut musunuz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rafa @nadal

  herkes istiyor ama biraz derine inince cogu istemediginin farkina variyor. Gercekten isteyenlerde sektorun buyumesi ve gelismesi icin faydali bence. (ingilizce klavye)

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Yazılımcı değilim ama emek veren herkes olabilmeli bence. Zaten yazılım sadece kod yazdım bitti gittilik bir olay değil fikir üretmek problem çözmek lazım.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Konuyla ilgili başka bir yerde yazmıştım, aynısını kopyalıyorum: "Devletlerin ve firmaların bu işi desteklemesinin altında kapitalist çıkar olduğunu düşünüyorum. Çünkü hızla ilerlediğimiz "Endüstri 4.0" devrinde çokca bilgisayar mühendisine ya da yazılımcıya ihtiyaç olacağı bir gerçek. Dolayısıyla geleceğin 'köle fabrika işçileri' bizler olabiliriz. Yanlış anlaşılmasın 'fabrika işçiliği'nde bir problem yok, problem kötü çalışma koşulları ve modern kölelik. Konuya bu açıdan baktığımda 'Zorunlu Kodlama Eğitimi'ni destekleyesim pek gelmiyor. Tamam, programlama dili bilmek her alanda işimize yarayan bir konu fakat zorunlu olması beni rahatsız eder. Herkes programlama ile uğraşmak istemeyebilir, seçmeli olması daha doğru olur bence. Ama öncelikle eğitim sistemimizle ilgili büyük sorunların çözülmesi gerek. Bilmem kaç yılda öğrencisine doğru düzgün İngilizce öğretemeyen bir sistem 'Programlama'yı nasıl öğretir varın siz düşünün."

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Yazılımcı olmadığım halde cevaplıyorum. MİLLET AÇ AÇ! Şirketlere yazılımcı yetmiyor. Yetişsin diye ücretsiz okul açıyorlar. 10 yaş genç olsam sektör değiştirir, yazılım okurdum....

 • turker @turker

  Yazılımcı geniş kavram. Doktor demek gibi...

 • suicide @suicide

  Rahatsiz degilim, daha cok kisi sansini denesin ki sektor ilerlesin belki ulkeye faydasi olur. Zaten deneyenlerin cogu basaramayacagi icin arz fazlasi olusacagina inanmiyorum.

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  hiç bir sıkıntı yok, gelecek yazılımda, ne kadar çok o kadar iyi.

 • wilhem @wilhem

  Gayet hoşnutum. Ama kısa yoldan para kazanma yolu olarak görünmemeli. Meslek sahibi olmak adına yapılıyorsa ancak bir anlam ifade ediyor.

 • lterlemez @lterlemez

  Küçük problemlerini çözebilecek kadar olmalıdır. Bir, kendi otomasyonunu sağlayabilir. İki, verimliliğini arttırır. Üç, yeni şeyler öğrenir. Dört, otomasyon sayesinde verilerin standartlaşması sağlanır ki sayılar ve analiz dünyasındaki en büyük problem budur.
  Visual Basic bilmek, Excel olduğundan çok daha ileriye götürebilmektedir mesela.

 • Serdar @serdaracikyol

  İşin altından kalkabildiği sürece bir problem yok bence. Sadece çocukları bu alana zorla yönlendirme kısmına takılıyorum ben. Zaten merakı olan kendisi yönenir.

  • lterlemez @lterlemez

   O yaşta zaten asıl olay programlama olmamalıdır. Ha, meraklanır ve sonrasını getirir, ayrı mesele. Asıl olay, programlamanın ön aşaması olan problem çözme, çözüm ve algoritma geliştirme olmalıdır. Gerisi, bireyin iç güdüsüne bırakılmalıdır. Ama şu bir gerçek; analiz ettiği ve çözüm geliştirerek oluşturduğu algoritmanın sonucunu canlı olarak görebilecek kadar öğretilmelidir, basit dillerden bir veya bir kaçı.

 • lterlemez @lterlemez

  @fikri ve diğer yorum yapan arkadaşlar, programlamaya sadece iş kolu olarak bakmayın. Programlama sürecinin ilk üç aşaması, sadece programlamaya özel adımlar değildir (problem analizi, çözüm ve algoritma geliştirme adımları). Bu adımlar, diğer tüm branşlar ve gerçek hayatın da bir parçasıdır. Bu adımları çocuklarımıza ve gençlerimize ne kadar erken aşılarsak o kadar iyidir ki, yeni doğmuş bir bebek bu aşamaları doğal olarak geçirmektedir. Buradaki sıkıntı bu aşamaları, ilerleyen yaşlarında bilinçli olarak geçirmelerini sağlayamamamızdan kaynaklanmaktadır.
  Dil öğretme konusuna gelince, yukarıda cevap yazdığım şeyi kısaca buraya da yazıyorum: "O yaşta zaten asıl olay programlama olmamalıdır. Ha, meraklanır ve sonrasını getirir, ayrı mesele. Asıl olay, programlamanın ön aşaması olan problem çözme, çözüm ve algoritma geliştirme olmalıdır. Gerisi, bireyin iç güdüsüne bırakılmalıdır. Ama şu bir gerçek; basit dillerden bir veya bir kaçı, analiz ettiği probleme ilişkin geliştirdiği çözümün ve oluşturduğu algoritmanın sonucunu canlı olarak görebilecek kadar öğretilmelidir."