Bu gün dizüstü bilgisayarımı açtığımda kötü bir sürprizle karşılaştım. Klavyenin bazı tuşları hiç basmıyor. Bilgisayar Dell Vostro 5470. Ultrabook cinsi bir cihaz olduğundan klavyesi palmrest denilen alt kasanın üst kısmıyla bitişik duruyor. Bu parça Aliexpress'de 50 dolar civarı ancak Türkiye'de yok. Türkiye'de ise 90-120 TL'ye klavye var.
Klavyeyi değiştirmek içinse aşağıdaki resimlerde yuvarlak siyah nokta şeklindeki plastik bölümleri eriterek klavyeyi ayırmak gerekiyor. Aşağıdaki videoda da bunu yapmış. Yeni klavyeyi ise yapıştırarak birleştirmiş. Ben sadece o siyah noktaların bulunduğu yerlere sıcak silikon ya da hızlı yapıştırıcı sürerek yapmayı düşünüyorum. Bu konuda öneriniz var mı?
https://youtu.be/b4pPsOFJXb4

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Sıcak silikon olmaz orayı tutmaz. Hızlı yapıştırıcı japon vs. kattiyen olmaz çünkü bunlar araya hızlı sızan yapıştırıcılar kalvyenin altında membran var şeffaf onu da eritebilir yapıştırır tuşların bazıları basar gibi olur ama basmaz yada bir basarsın tuş içerde kalır o da yapışır falan duble sıkıntı. O yapıştırıcı olur adam T8000 sürüyor zaten o cep telefonları ekran yapıştırma kasa yapıştırma için uygun bir yapıştırıcı alırsın çok pahallı değil onla yaparsın.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkür ederim hocam. İyi ki yapmaya kalkmadan önce sormuşum. Peki klavyeyi tekrar ayırmam gerekebilirse T8000 ile yapıştırınca ayırmam mümkün olabilir mi? Gerçi yine aynı sorun olur mu bilmiyorum. Ya da adamın yaptığı gibi o siyah plastikleri kesmeden sadece o plastiklerin olduğu yerlere T8000 damlatsam sizce tutar mı?
   Bir de hocam aynı olay evdeki iki dizüstü bilgisayarda da oldu. Diğeri de 2007'den kalma HP CQ61 model kalas bir dizüstü. Ben evdeki nemden şüpheleniyorum çünkü CQ61'i yerinden aldığımda bilgisayar nemliydi. İki olay da dizüstü üzerine bir şey dökülmemesine rağmen kendiliğinden oldu.

  • Orcun @orcun

   @coolnquiet T800 daha çok sıvı conta gibi iş görüyor, damlatma ile tutmaz. İlginç olabilir nem zaten düşmanı cihazların. + ısınma oluyor o plastik aksam da gevrekleşebiliyor böylece daha kolay kırılıyor.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @orcun Teşekkür ederim hocam. Bu hafta klavyeyi ve T8000'i sipariş edeceğim.

 • turker @turker

  klavyenin tuşunu çıkar. altında ufak bir plastik parça olacak PCBye yapıştırılmış halde. onun ucuna iğneyle delik aç. Sonra siyah uçlu kalemle içini epey bir karala. sonra tekrar tuşu takıp dene.