Benchmark yaparken online oyunlarda iki ayrı kartın verdiği görüntüyü nasıl aynı anda kayıt ediyor? Tek bir sistemde 2 ayrı kart mı çalışıyor? İki kartın görüntüsü de aynı oyunun aynı bölümünden elde edilmiş. Rakiplerin yaptıkları hareketler aynı. Online olmasa aynı bölümleri aynı şekilde oynuyor diyeceğim. Witcher'da ve Pubg'de görüntüler farklı iken Overwatch ve GTA da aynı. Ram'leri test ettiği bir video var onda da görüntüler tıpatıp aynı, sanki oyunun benchmarkı çalışıyormuş gibi.

https://youtu.be/zcv6Da3Mzsg?t=253

GT 1030 vs. GTX 1050 (Test in 9 Games)

Frame Rate Comparison between GT 1030 2GB and GTX 1050 2GB. Processor: Intel Core i3-8350K 4.5GHz, Quad Core / Coffee Lake. Games list and graphics settings:...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Buğra Ergün @bugraergun

  Tek bir klavye fareyi iki ayrı pc'ye bağlamışlardır diye düşündüm de online oyunda... Bana hiç gerçekçi gelmedi bu test 😀

 • Orcun @orcun

  Nasıl ya ? 😀 oynanan oyun aynı, sahneleri vs ve online oyun. Herşey aynı hareketler vs.

 • Orcun @orcun

  Bence oyun tek bir karttan kaydedilmiş, ancak bu değerleri gösterdikleri kısım 2 kartı ayrı aynı deneyip sadece o fps şey kısmını kaydetmişler, sonrada render alırken tek oyun görüntüsünü ekleyip 2 ayrı kartın değerlerini göstermişler ama saçmalık, o yüzden böyle videolara güvenemiyorum.

  • Equitatus @equitatus

   Olabilir benim de aklıma o geldi, ama fps'nin kaydedildiği yerlerdeki aksiyonlar farklı olacağı için fps drop vb farklı olur. Mantıklı değil bu şekilde yapılması. Hadi Overwatch ve GTA bu şekilde kaydetmiş, Pubg ve Witcher'da niye böyle kaydetmemiş?

  • Buğra Ergün @bugraergun

   Anladığım kadarıyla oyun zaten oynanmış, diğer kartla tekrardan render alnıyor gibi bir şey yaptıkları. Oradaki oyunları oynamadığım için bir şey diyemeyeceğim. Belki de Nvidia'nın bir özelliğidir bu benchmark amaçlı kullanımı kolaylaştırmak için.

  • Orcun @orcun

   @equitatus O yüzden demek ki envai çeşit kaynaklardan araştırıp bakmak lazım. @bugraergun Bugün birisi akışta paylaşmıştı rtx 2080 ile radeon VII karşılaştırmasını bf onda mesela single player oynamışlar ve görüntüler aynı acaba dedim 2 ayrı sisteme tek mouse takarak mı kaydettiler ? single player çünkü olabilir, ama online oyunda olmaz. Bende anlayamadım bu işi.

  • drfree @drfree

   Ben eski oynadığım maçları cs go da indiriyordum karşı taraftakiler nasıl oynamış ne hata yapıyorum diye yani münkün böyle yapılması. Overwatchdada eski maçlarınızı indirip izleyebiliyorsunuz.

  • Orcun @orcun

   @drfree Ama o zaman oyun içi fps değerini gerçekçi oluşturuyor, sonra onu sen başka kart takıp denediğinde o karta göre mi performans veriyor ? yoksa onu sana video olarak mı izletiyor ?

  • Equitatus @equitatus

   @drfree Replay o zaman video şeklinde değil de sadece kişilerin yapacağı hareketlerin önceden kodlandığı bir oyun, böylece oyun oynanırken nasıl render ediliyorsa Replay'de de öyle render edilmesi gerekiyor. Yine de oyunla replay arasında fark olabilir diye düşünüyorum.

  • Orcun @orcun

   @equitatus Çünkü fark şu, oyun oynarken senin davranışın belirliyor. Ama önceden oluşturduğun replay artık hazır birşey. Hani o açıdan da fark olabilir. Ama şöyle denenir atıyorum gtx 1060'ın var oyun oynuyorsun fps hep bildiğin türde 100 200 neyse, sonra replay izliyorsun onun fps değerine bakıyorsun ? aynı mı ? yoksa değişken mi ? ben o yüzden mesela benchmarklara da inanmıyorum çünkü bir pattern üzerinden ilerliyor. Pratikte ama öyle değil.

  • drfree @drfree

   @orcun @equitatus anlatamadım sanırım ben şöyle diyeyim. Cs goda replay yaptığınız zaman video izlemiyorsunuz oyunun 50-100 mb lık bir datası oluyor oyuncuların hareketlerini kaydedildiği oradan oynatıyorsunuz normal oyunla replay arasındaki çok fark olmuyor eğer işlemci darboğaz oluşturmuyorsa. Farklı kart taktığınzdada aradaki farkı ölçebiliyorsunuz ben gtx 560ti dan gtx 1050 ye geçince test etmiştim. Bildiğim kadarıylada aslında singleplayerde böyle kayıt alamıyorsunuz oyunlarda onun yerine bir bilgisayarda oynayıp fare ve klavye hareketlerini bir programa kaydettiriyorlar sonra oyunu açıp kaydedilen hareketleri kullanarak video çekiyorlar. Sonra videoları alıp senkronize ediyorlar.

 • Equitatus @equitatus

  Online oyunda 1 oyunu A kartıyla oynayıp, B kartına geçerek tekrar oyuna girdi diyelim. Karşıya gelen rakipler aynı anda aynı hareketleri nasıl yapacak? GTA'da da aynı şekilde polis otosunun geliş şekli ve geldiği an aynı. İstese bile beceremez bunu.

 • Buğra Ergün @bugraergun

  @orcun yorumları okudum da. Oyun içinde bulunan 'Replay' diye bir özelliği kullandık diyor.

 • Orcun @orcun

  @equitatus Ayrı aynı A ve B sistemi yapsa ortak klavye fare taksa bile gene aynı oyun herşey aynı olmaz sadece 2 farklı kişi olur aynı oyunda oynarlar ama bunda herşey birebir aynı.

 • Orcun @orcun

  @bugraergun O da garip, oyunu kaydetti replay sonra aynı sahneyi 1030 veya 1050'i takarak birdaha mı render ettiler replay ile ?

 • Equitatus @equitatus

  @bugraergun Bahsettiğin yorumu gördüm, teşekkürler. Yorum şu şekilde;

  "Also im wondering, how do you replicate the same gameplay of the game and get different results on these GPU's?"
  Çeviri: Merak ediyorum da aynı gameplay'i bu kartlarda farklı sonuçlar verecek şekilde nasıl tekrarladınız?

  "It's a "Replay" feature in game."
  Çeviri: Oyunun "replay" özelliği bu.

 • sawgent @sawgent

  İşaretlediğim yerler aynı değil gibi.

 • Efe Kayrak @shyrelia

  Fortnite ise oyun => 4 kişilik grup olarak giriliyor, tek bir kişi hayatta kalıyor diğerleri ölüp hayatta kalanı izliyorlar.
  Pubg ise oyun => oyun oynanıyor sonra tekrar izleniyor.