Adam haklı
#Nvidia #amd #RTX
https://www.youtube.com/watch?v=xzkm9A0PxEQ

Nvidia Bizimle Dalga Geçiyor! - Ekran Kartları - CES 2019 Özel

CES 2019 videolarımızda bugün yeni ekran kartlarını konuştuk. Tuğbek, Nvidia'nın yeni teknolojisi RTX'in oyunculara katkılarını(?) ve fiyatı ile AMD'nin yeni...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  RTX güzel tezgah 🙂 AMD yi bekliyorum sabırsızlıkla.
  Dikkat ederseniz son 5-6 yıla baktığınızda oyunların grafikleri öyle ileri gidemiyor çünkü artık mış gibi yapmanın sonuna gelindi!

  Ne demek bu mış gibi yapmak?

  3b modelleme programı kullandıysanız bilirsiniz, tek kare render için dakikalar hatta saat beklersiniz.( çünkü ışığı ve yansımayı bire bir nokta nokta hesaplanır) Nasıl oluyor da oyunlar 60 kareyi bir saniyede veriyorlar?

  Önceden ışıkları render ederek!
  Yansımayı belirlenen alanlarda belirlenen resimler ile belirleyerek!
  Nesneleri lod'layarak - normal map kullanımı. screen space - reflection/ ambient occlusion/ shadow (SSR SSAO SSS)
  Uzar gider.

  Bu teknikler eskiden olduğu gibi mantar gibi bitemiyor artık! Yani gördüğüm kadarıyla oyun teknolojisi tıkanmaya gidiyor. Nvida beyimiz bunu bildiği için artık bu mış gibi yapılmanın sonunu getirmeye çalışıyor gibi görünüyor!

  Eğer bu rtx goygoyu tutarsa yarın yukarıda saydığım tüm mış gibi yapılan teknolojiler için bir seri kart satacaklar (3080 ile gerçek ışık 4080 ile gerçek poligon sayısı 5080 ile ebenizi şahlandırın! vs.) ve her yıl üzerine koyacaklar! Yani önümüzdeki 10 yılı nvidia'nın çoook doyurucu geçecek!

  Umarım şu gsync saçmalığında taşa takıldıları gibi bunda da takılırlar yoksa halimiz duman olur. Ben nvidia'dan başka kart kullanmam ama ati olmazsa bu japonlar bizi ağır sever! Dikkatli olmak lazım. 🙂
  İmza:CHN