#TeknoYardım #Turknet

Turkneti İstanbula nakil ettirdim. Duvarda direk internet kablosu girişi var. Aynı modem çalışır mı? Bir de ankastre kutusundan dairenize, oradanda modeme olan fiziksel bağlantıyı yaparak kullanabilirsiniz diye mesaj atmışlar. Yani modemi direk duvardaki girişe taksam çalışmıcak mı? Çalışmıcaksa bunu kime yaptırabilirim?

Not:
Şuan İstanbulda değilim.
Turknet mobil uygulama dan destek kaydı oluşturma olayını kaldırmışlar üstteki soruları ordan soramadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih @fatihy

  ankastredeki kabloyu dairenize gelen kablo ile birleştirirler ise sorun kalmaz. bunu elektrikçiler yapabiliyor.
  modem ise çalışır herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymaz.

 • Emre @emre1393

  O prize hat kablosu daha önce takılmış ise kullanabilirsin. Senin veya yapabilen birisinin ankastredeki kablonun ucunu evdeki modeme ulaştırması gerekiyor.
  Elektrik tesisatçısı daireye kadar kablo bağlantısını yapabilir.

 • Batuhan @achfighter

  Duvardaki prizden aşağıdaki ankastre kutusuna kadar hat vardır. Sonra Türk Telekom saha dolabından ankastre kutusuna hat gelir. Hatta yeni bağlantılarda üzerine isminizi yazarlar. Sizin yapacağınız o iki ucu birbirine bağlamak. Saha dolabından gelen hattın üzerinde isminiz yazacağı için onu bulmak için uğraşmayacaksınız. Eğer öyle bir etiket konulmamışsa işiniz uzar. Öyle olursa destek kaydı açıp ankastrede hattın işaretlenmediğini söylersiniz.

  Ankastreden dairenize giden kabloyu bulmanın birkaç yolu var. Multimetre cihazınız var ise evdeki telefon hattının iki ucunu kısa devre yapın. Multimetreyi kısa devre(diyot) moduna getirip ankastredeki kontak noktalarına değdirin. Sizin hattınızın kontak noktalarına bağlandığınızda multimetre tiz bir ses çıkartacaktır. Yani kısa devre yaptığınız hattı bulacaksınız. Apartmanda başka bir kullanıcı hattını kısa devre yapmadıysa tabi. 😀

  Diğer yöntemler ise pil-ampul, bimbam kapı zili, şebekeden faz verme(tavsiye etmiyorum)... diye gidiyor.

  Hattın iki ucunu da buldunuz diyelim. Birbirine bağlamak için krone bıçağı denen alete ihtiyacınız var. Bu aletin işlevini kontrol kalemi de görebilir ama reglete zarar verirsiniz. İleride regletin kontak noktaları zayıflayacağı için bağlantılarda sorun yaşayabilirsiniz.

  Anlattıklarımın özeti şu videoda güzelce anlatılmış: https://youtu.be/WlMPR0DERN8

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  @fatihy @emre1393 @achfighter teşekkür ederim sorun çözüldü.