Dünya telefon pazarının pazar payı olarak en büyük beş firmasının son hali (2018 Q4) (IDC)

1) Samsung %18.7 / -%5.5 küçülme
2) Apple %18.2 / -%11.5 küçülme
3) Huawei %16.41 / %43.9 büyüme
4) Oppo %7.8 / %6.8 büyüme
5) Xiaomi %7.6 / %1.4 büyüme

– Apple satışları azalsada Huawei'ye kaptırdığı ikinciliği geri aldı. Ama ivmeyi çeviremezlerse Huawei, 2019 içerisinde ikinciliği tekrar alacak. Düşük bir ihtimal olsada Huawei bu yıl Samsung'un geçip sektörün bir numarası benim diyebilir.
– Oppo, Xiaomi'yi geçerek tekrar dördüncü sıraya yükseldi.
– Xiaomi'nin bölgesel büyüme oranları globale yansımadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Samsung demek ki bu S serisinde topladı topladı, toplayamazsa seneye işi çok zor. Huawei resmen karındeşen jack gibi önüne gelene saplıyor.

 • cestlavie @cestlavie

  Xiaomi'de Hugo Barra'nın yokluğu hissedildi sanırım

 • Burak @burakk

  konu telefon pazarı olunca bir arada değerlendirilmesi normal değil mi? sistem farklı olsa bile ana başlık telefon olduğu için diyorum

 • Gump @runforrest

  Hepsi batsın, sıkıldım artık aynı şeyin lacivertini üretiyor hepsi. 🙁 Yeni telefon değil yeni işletim sistemi görmek istiyorum.

  • Orcun @orcun

   Micropsoft arada deniyor, windows mobile ile denedi biraz takıldı android çıktı windows phone denedi ios o arada falan uçmuş kaçmış bunların sistemini htc ve nokia kullandı. Ondan sonra baktı azcık tutunuyor hop nokia'ı satın aldı, yapamadı yüzüne bulaştırdı telefon üretecekti tüy dikti ve gene bıraktı. Bir daha dener işte bu sefer windows portable derler. Onu da denerler millete enayi gibi satarlar keriz yerine koyarlar aradan geçen 3 5 sene destek gelmez alan da ortada bırakılır falan klasik micropsoft hareketleridir. Onun harici samsung işte şu bu tizen deniyor akıllı saatte falan fistan başka da yok. Bunun aslında en büyük sebebi android'in açık kaynaklı olması ve google'ın her üreticiye koşulsuz şartsız beleşe vermesi hatta vermesine bile gerek yok diye biliyorum, e şimdi üretici beleşe ediniyorken niye kendi geliştirsin ki ? neden yani yatırım yapsın ? bu saatten sonrada zor yani anda işte çakal oğlan micropsoft girerse girer o kadar.

  • Coupe @coupe

   Google'ın desteklediği ucuz, tuşlu telefon işletim sistemi olan KaiOs var. Ama pek fazla kimseye hitap etmiyor. Onun dışında bir grubun yaptığı ufak işler var.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @tolgaaaltas fuşyayı mı diyorsn?

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @tolgaaaltas Anladım bi anda desteği kesmesi ile meşhur bu adamlar o yüzden çıktıktan sonra bakarız bile diyemiyorum ben fuşyadan ümitliyim bakalım hayırlısı

 • Agab @agab

  1 lirayı 2 lira yapmak kolay ama 1 milyonu 2 milyon yapmak kolay değil.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Bence aynı ligde kıyaslayacaksın tabii ki. Mesela iPad ile de galaxy tab aynı klasmanda. Ama ipad ezip geçiyor. 3-5 seneye bu gidişle apple %5 paya düşecek. Bir büyük yenilik olsun sanmıyorum. Android de biraz toparlar gibi oldu artık. düşük donanımlı cihazları android go ve android one başlığında topladılar. Bir zahmet de diğer no name ve 1 gb bellekli aletler de alınmasın.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  @johnsmith Orda verdiğin örnek BENCE yanlış. Renault ile BMW yi de kıyaslayabilirsin. Veya daha realistik bir örnek vereyim. Honda BMW den üstün bir firma desem ? Şu anda BMW nin Honda NSX ile aşık atacak aracı yok. Ama hondanın BMW ile aşık atacak çok aracı var. Sen diyebilirmisin ki BMW daha iyidir premiumdur. Huwai de baktığın zaman son 5 yılda çok yol aldı. son 2 senede geçti bile apple ı.

  Apple ın çok yönlü olması vs mühim değil. İnsanlar eline huwai telefon aldığı zaman apple dan iyi bir deneyim yaşıyor. ( fotoğraf çekimi , müzik dinlemesi vs )

  Hatta şöyle diyeyim oppo tek başına hepsinden daha premium.

  Eğer karayolunda gidiyorsan Ferrari ile Şahin kapışıyor diyemezsin. Ama yarış pistine çıktıysan Ferrari ile şahini kıyaslarsın. Ve hatta geçme imkanın da var. yapabiliyorsan buyur yap.

  Mesela bana göre de Apple premium bir marka değil telefon olarak. Beats kulaklıkları satın aldı o da premium bir marka hiç olmadı. Bu açıdan bakarsan Sony daha premium bir firma. Adamların 1500 dolarlık kulaklıkları var ve odyofil camiada saygı duyulan bir kulaklık. Telefonları hep kendine özgü tasarımda. Mobil anlamda kalite hissi veriyor bana. ama bu benim görüşüm. Ringe koyduğun zaman apple tokat manyağı yapıyor sony yi.

 • mstfanar @mstfanar

  Huawei servis kalitesiyle diğer anrdoid üreticilerinin önüne geçiyor. Telefonları da genel olarak iyi zaten.
  İşlemci konusunda biraz geri kalsa da Snapdragon'a göre, kendi işlemcisi de bir çok işin altından gayet iyi kalkıyor.