Merhaba
Ablamın kullandığı apple watch 1. jenerasyon cihazın ekran altında bulunan pili fazlaca şişmiş ve en sonunda da ekranı yerinden çıkarmış, hatta ekran ve cihazın arasındaki bağlantı kabloları bile kopmuş. Şu an iki ayrı parça halinde evde duruyor ürün. Tekrar ekranı cihazın üstüne koymaya çalıştığımda neredeyse 2-3 mm boşluk kalıyor. Fotoğraflarını ekledim.
Bu cihaz 3-4 yıllık ve haliyle garantisi bitti ama ekranın ayrılmasının bir tasarım hatası olarak kabul edilmesi gerekmez mi? Bu cihazı ücretsiz değiştirebilmem gerektiğine inanıyorum ama apple'ın destek hattı da pupa gibi başka servisler de işi yokuşa sürüyorlar. Cihazın garantisi bittiği için ücretli değişim yapabiliriz diyorlar. (1400TL)
Cihazı yurtdışından satın aldığımız için tam olarak nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum. Apple yurtdışından satın alınmış ürünlere kendi mağazalarında servis bile vermiyor. Pupa da ticari firma değiştireceğini sanmam. Ama ablamın bir hatası da yok ortada, pil için gerekli boşluk tasarlanmamış ve zamanla şişip ekranı yerinden çıkartmış, üstelik patlama riski de oluşturmuş.
Böylesine tasarım hatalarının olduğu bir üründe nasıl bir yol izleyebilirim? Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kvothe @kvothe

  Garantisi bitmiş ürünler için hiçbir yükümlülükleri yok. Ürünün garantisi 1 yıl zaten garantisi biteli 3 yıl olmuş. Garanti durumu zaten tasarım hataları için geçerli. İlk yıl çıkarsa ne güzel çıkma ise yapacak bişey yok. Kullanıcı hataları zaten garanti kapsamında halledilmez. O parayı almanızı imkanı yok vermek istemezler tabi.

  • burakemreeksi @burakemreeksi

   Tam olarak detayını bilmesem de binlerce otomobilin üreticiden kaynaklanan hatalardan dolayı yıllar sonra bile geri çağrılarak tamir edilmesi gibi durumlar yaşandı. Hatta bizim aracımız için de benzer bir durum yaşanmıştı.
   İki durum arasındaki fark nedir? Ya da note 7'nin patlamasıyla arasındaki fark nedir? Garantisi bitmiş olabilir ama bu cihazın üretim şekli hatalı bariz bir şekilde.

  • Kvothe @kvothe

   @burakemreeksi adetle alakalı. Bütün modelde yada seride hata varsa o seri toplanıyor. Insan hayatını riske atması lazım o seri yada modelin. Note 7 Yi uçaklara almamislardi mesela, Apple watch 1 için böyle bir durum hatırlamıyorum 🙂

  • burakemreeksi @burakemreeksi

   @kvothe Keşke adet ile değil de adalet ile alakalı olsaydı. Yurt dışında aynı sorunu yaşayıp garantisi bittiği halde cihazını değiştirdiğini söyleyen binlerce insan var. Hatta haber siteleri bile yazmış bu durumu.
   https://www.soyacincau.com/2018/03/04/apple-watch-malaysia-free-swollen-battery-replacement/

   Olay Türkiye olunca neden anlamıyorum ama dünyanın en büyük firmalarından biri bile yok olmaz diyor. Hep yokluklar, hep olmazlar ülkesi...

   Note 7'nin yarattığı kadar büyük bir olay yaratmaması hatasız olduğunun kanıtı mıdır?İlla uçağa alınmayacak kadar büyümesi mi gerekiyor olayın? İnsan hayatını riske atmıyor belki ama satın almak için harcadığın zamanı çöpe atıyor.

  • Kvothe @kvothe

   @burakemreeksi 4 yıl olmuş alalı. Bence bataryanın ömrü bitmiş. Bu haber 3. model ile ilgili. garantisi bitmemişti 3, modellerin bu haber yapıldığında. Kendinizi kandırmayın lütfen. Eğer yeterince uğraşmayı planlıyorsanız gidin dava açın. Hakem heyetlerine başvurun. Adaletli olan bu. Bu ürünlerin Ne zaman sıkıntı yapabileceğini bilmeleri imkansız. Ömür boyu garanti veremeyeceklerine göre, garanti sonlandıktan sonra kullanıcı hatası olmayan ürünlere bakmaları hiç ekonomik olmaz.
   Televizyondan ele alalım. Ölü piksel hatası kullanıcı hatası mı? Değil ancak garantisi bittikten sonra hiçbir üretici ücretsiz değişim yapmıyor. Ve bu sürekli olan bir durum.Hatta değişim için neredeyse yeni tv parası alıyorlar. Bu durum normal, garantisi varken gerçekleşseydi ücretsiz yapacaklardı. Bitince parasıyla yapıyorlar. Burda hiç adaletsizlik yok.

  • burakemreeksi @burakemreeksi

   @kvothe evet haklısınız. Televizyonların ekranı yerinden fırlıyor ve siz arkasında şişmiş bir parça olduğunu gördüğünüz halde gidip bu normal diyorsunuz? Ekranın yerinden koparak çıkmasıyla ölü pikseli aynı kefeye koymanız yeterli oldu benim için. Yine de yorumlarınız için teşekkürler.

  • Kvothe @kvothe

   @burakemreeksi buzdolabı motoru, çamaşır makinesi kapağı tutmaması gibi örnekleri çoğaltabilirsinizi.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  "pilin şişmesi için gerekli boşluk" gibi bir şey olmaz zaten, pil şiştiyse bir sıkıntı var demektir

  Ekranın film kablosu tamir edilebilecek durumdaysa tamir edip, bulabilirsen yeni bir pil takıp yoluna devam ettir cihazı bence @burakemreeksi bu işlemin maliyetine göre direk 1400 verip sıfır cihaz almayı da tercih edebilirsin cihazı canlandırmak istiyorsan

 • Veysel @spectrum

  Yolunuz düşerse özellikle hafta içi Zorlu veya Akasya'da bulunan Apple mağazalarına uğrayın. Derdinizi anlatın. Belki yeni versiyonu aynı fiyata verirler 🙂

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Komple teorilerine girersek bilerek böyle tasarlanmış bile olabilir. Siz en iyisi bir Reddit'te şansınızı deneyin. Orada paylaşın, en azından millet görür tutarsa.

 • Kvothe @kvothe

  :DDD ahahah. Birde Apple watch 3 ün ücretsiz değişim haberini linklemiş. Haber çihaz çıktıktan 4-5 ay sonra. Garantiler devam ederken.
  *Ürün yurtdışı
  *Garantisi biteli 3 yıl olmuş.
  Ücretsiz değişim isteniyor. Ben bunu anlayamayacağım. Böyle bilinçsiz tüketicilerle muhatap olan servis çalışanlarının yerinde olmak istemem.
  Yokuşa sürüyorlarmış 😀

 • burakemreeksi @burakemreeksi

  1- Evet niyetimiz kullanabildiğimiz kadar kullanmak ve bunda yanlış hiçbir şey yok.
  2- Bu durum maalesef sizi hiç ilgilendirmez.
  3- Siz satın aldığınız ürünü kullanmak yerine değiştirip yenisini almayı tercih edebilirsiniz. Biz etmiyoruz. Lise yıllarımda satın aldığım saati hala kullanıyorum ve emin olun çok uzun süre daha kullanacağım.

 • burakemreeksi @burakemreeksi

  @kvothe There are several complaints about the popping screen on Apple’s community forum and most of them are resolved by a free fix or have given a free replacement. From our experience, it looks like this extended warranty for first-gen Apple Watch is applicable for Malaysia as well.

 • Kvothe @kvothe

  @burakemreeksi Ne diyeyim ölücülükte başarılar size.

 • burakemreeksi @burakemreeksi

  Sizin için bir cihazın bozulması cümlesi, cihazın ekranının kopmasıyla eş anlamlıysa benim bu konuda söyleyebileceğim bir şey yok. Şöyle düşünebilir miyiz? 5 yaşında bir aracınız var, garantisi bitmiş durumda, bakımlarını yapıyorsunuz ve normal bir şekilde kullanıyorsunuz. Bu araç siz seyir halindeyken ya da durduğunuz yerde ortadan ikiye ayrılıyor. Ve siz de içinizden diyorsunuz ki, ya garantisi bitmişti zaten ne yapalım? Şimdi burada aracı üreten firmanın hiçbir sorumluluğu yok mu?

  Ben ekranı bozuldu demiyorum ki, ekran, pil sebebiyle bağlı olduğu 3 kabloyu kopartacak şekilde yerinden çıkmış diyorum.

  Sizin anlayışınız bunun normal olduğunu söylüyorsa, buyurun devam edin, diyebileceğim bir şey yok.

  Ayrıca, siz, benimle sen sıfatıyla konuşabilecek bir konumda değilsiniz, nitekim ben de değilim. Cevap vermek zorunda da olmadığınıza göre, lütfen tavrınıza dikkat edin.

 • RockandRage @rockandrage

  @burakemreeksi Bana cihazın seri numarasını verirmisiniz.Bir kontrol edeyim bir şey yapabilirmiyiz.

 • burakemreeksi @burakemreeksi

  @kvothe
  Ekran için: https://www.macrumors.com/2017/04/28/original-apple-watch-repairs-extended/amp/
  Nabız ölçer için :https://www.macrumors.com/2017/07/11/apple-watch-back-cover-service-policy/

  Üzeri örtülmeye çalışılan bir durum var ortada, siz çıkmış beni ölücü ilan ediyorsunuz. Yukarıda yaptığınızın aksini yaparak, bu sefer dikkatlice okuyarak cevap verirseniz, sonunda safsata yapmak zorunda hissetmezsiniz kendinizi.

  Bu arada ben de size de itiraz etmeyi bilmeyen, itaatkar hayatınızda başarılar dilerim.

 • burakemreeksi @burakemreeksi

  Aa süper, çok sevindim adınıza, 300 dolarınızı korumadan, yeni 300 dolarlar için hayatınızı tüketmeye devam o zaman. Hadi koşarak 🙂 🙂

 • doganfkrt @doganfkrt

  elimdeki apple watch 38 mm seri 1 uzay gri saatimi artık ihtiyacım kalmadığı için uygun fiyata vereceğim değişim yerine düşünebilirsin @burakemreeksi