Gündemlerde Epic Games'in Steam'le rekabet edebilmek için attığı adımlardan zaman zaman bahsediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda başlattıkları partnerlik programını videoda konuştuktan sonra denemek için kendi yayınımla başvuru yapmıştım. Birkaç gün önce de kabul etmişlerdi. Bu partnerlik programı; eğer oynadığım oyunlar Epic Store'da varsa, video açıklamasına da link eklersem, satın alınan oyunlar üzerinden komisyon almamı sağlıyor.

Az önce mail geldi, Subnautica Below Zero'yu hediye ettiler. Alın, oynayın, kitlenizle içerik paylaşın, satın almak isteyen olursa da bize yönlendiriverin diyorlar.

Buradaki sıkıntı, yine gündemde konuştuğumuz üzere tırt oyunlara "çok süper, kesin alın" diyecek olan youtuberlar, streamerlar, belki de oyun basınındaki insanlar.

Ancak bu hamle çok agresif, ilerde farklı oyunları da ücretsiz olarak dağıtmaya devam ederlerse binlerce "internet şöhreti", binlerce kişinin izlediği içeriklerindeki oyunları doğrudan Epic'e yönlendirecek. Epic günümüz kurallarına göre oynamayı iyi biliyor, kütüphaneyi de genişletirse Steam de umarım yavaş yavaş oyuncuların dediklerini dinlemeye başlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melburg @melburg

  Epic, diğer bu işe girişenlerin aksine yönetim anlamında tecrübeli firma gerçekten kaç yıldır bu sektördeler ve çok başarılı işleri var

 • teknopanda @teknopanda

  epice bok atanlar sıradan bir market store sanıyor unreal engineden fortnitedan adamlardaki tecrubeden kum gibi paradan bir haberler steama rakip olmayı göze aldılarsa siz değil onlar düşünsün yaslanın arkanıza karınıza bakın abi.

  • dusunuyorama @dusunuyorama

   şimdi rekabet indirim getirir son kelimeniz buna yordum burada haklısınız ama ilk cümlelerde değil ne yiğitler yedi bu piyasa parası var tecrübesi varda steam yok mu ? Para bu işte tecrübe getiriyorsa yandık desene. fortnite Oyunu tuttu diye her işte başarılı olacak değil yani

 • Tansel Şahin @harrower

  @nuguryurtsever Üstad, ne olur bu işin sonu? 🙂

  • Melburg @melburg

   İşin epic meselesinden ziyade büyük resime bakmak lazım 😀 Büyük firmalar epic olsun olmasın artık ayrılmaya başlıyor steam den özellikle online olanlar çünkü online bir oyunun kitlesini başka yere çekmek daha kolay, daha bağlı oyuna.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @harrower Steam'in çukurunda debelenmeye devam abi. Ben Epic'in şişman anlaşmalar yapıp kütüphane araklamak dışında ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim. Exclusive oyunlar iyi güzel de, insanları Steam'den açık bir biçimde onlarca daha az özelliğe sahip, çok daha kötü bir istemciye mecbur bırakıyorlar. Benim beklentim daha büyüktü açıkçası.

   Şu ana kadar oluşan tabloya bakarsak; Epic Store, pazar payını parayla ve birtakım şaibeli yöntemlerle, Steam ise kullanıcı sadakati ile oluşturmaya çalışıyor. Uzun vadede hangisi daha başarılı bir iş modeli olur göreceğiz.

  • Melburg @melburg

   @nuguryurtsever Şubat ayında cloud save gibi özellikler gelecekmiş. Sosyal özellikler üzerinde çalışılıyor demiş Epic

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @melburg Gelmesi lazım tabii ki. Bunlar çözülemeyecek sorunlar değil dediğim gibi. Sonuç olarak Epic'te iade politikası da var, ama ortalık şikayetten geçilmiyor. Süreci nasıl yönetiyorsun önemli olan o.

   Ben burada Epic'in iş yapış tarzından bahsediyorum. Bu şekilde Steam'e rakip olması imkansız. Kütüphaneden oyun araklayarak olmayacağını gördük bu işlerin. İnsanlar hala Origin'i, Uplay'i küfrederek kuruyor. Sadece Origin'de olan bir oyunu, Steam'e "non-Steam game" olarak ekleyip Steam'den başlatan insanların sayısı hiç de az değil mesela.

   Burada Steam'in başarısını, Steam'in ne anlama geldiğini iyi analiz etmek lazım.

  • Melburg @melburg

   @nuguryurtsever Şakkadanak bir portal 3 bir şaşırırlar ardından bir l4d3 hayret derler oyunları mı varmış derler sonra bir half life 3 çil yavrusu gibi dağılırlar 😀

 • teknopanda @teknopanda

  Şimdi, Papara Card’ın ile Steam, Epic Games, Xbox ve PlayStation platformlarından yapacağın 25 TL ve üzeri alışverişine %20 iade fırsatını kaçırma!

  adamlar harbiden agresif %20 fena değil.

  https://twitter.com/PaparaOnline/status/1085512572806328320

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @melburg

  ...ama istemcinin hali hala içler acısı. Steam ya da herhangi bir diğer platform, tarihlerinin hiçbir döneminde bu kadar kötü olmamıştı muhtemelen. İşi gerçekten biliyor olsalardı 2019 yılında cloud save ve offline play gibi olmazsa olmaz iki özelliğe sahip olmayan bir platformu kullanıma açmazlardı diye düşünüyorum. Oyun motoru ve oyun üretme kısmının business tarafını bugüne kadar iyi becerdikleri, bu işi de iyi yapacakları anlamına gelmiyor.

  Çözülemeyecek şeyler değil bunlar elbette, ama ben oyuncuların özellikle şu Metro Exodus olayından sonra böyle ciddi tepkiler göstereceğini tahmin etmiyordum- ki tepkilerin %99'u haklı. Cloud save olmayan bir platforma özel AAA oyunlar geliyor. En ufak bir sosyal etkileşim, oyun forumu, doğru düzgün hızlı bir teknik destek olmadığından bahsetmiyorum bile. Steam'i Steam yapan gamification özelliklerinin de esamesi yok. Ne başarımlar, ne sosyal profiller, oturmuş etkinlikler, devasa bir takas sistemi vs...

  THQ Nordic'in, bu Koch Media'nın tercihiydi, biz oyuncu tercihlerine, herkesin bir oyunu istediği platformda oynamasına öncelik veriyoruz minvalindeki açıklaması da evdeki hesabın çarşıya uymayabileceğini gösteriyor.

  Hazıra dağ dayanmaz. Epic, açıkça kasasından para çıkartarak bu oyunları timed exclusive olarak kendine bağlıyor. Ortada sadece gelir paylaşımı avantajı yok, bunu Metro ile anlamış olduk. Bu uygulamaların, anti-consumerism sınırlarında dolaştığı da tartışılabilir. Beni buluta kayıt almayan dandik bir istemciye mecbur bırakıyorlar günün sonunda.

  Tamam Steam bok çukuruna dönüştü iyice. Ama Steam'i boklayacağız diye ondan çok daha kötü durumda olan bir platforma da güzellemeler yapmak sağlıklı değil. Rekabet olsun istiyoruz da böylesine rezil bir seviyede değil.

  • Melburg @melburg

   Epic bu işi daha önceden hazırlandıklarını söylüyordu ama demek ki derslerine iyi çalışmamışlar belki de exc'ler bağlamak için acel acele açtılar. Bu konudan bağımsız steam'in bir avantajı var zaten komisyon işinde düşürme yapsa ekstra para gelmediği sürece çoğu oyunun steam de kalacağını düşünüyorum

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Bu isin arkasinda Tencent var 🙂

  • Melburg @melburg

   Epic'in kendi fortnite'tan gelen parası dışında Tencent'ten de bir destek alıyordur hatta belki Ubisoft'un division 2'yi epic store sokması bile bunla alakalı olabilir Ubisoft hisselerinin bir kısmı Tencent'te

  • Orkun @orkkoc

   Ufak bir not, metro exodus pre-order alanlar oyunu vaktinde oynayacak gecikme olmayacak dedi. Pre-order yapmış biri olarak bekliyorum 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @ameledervis Gördüğüm kadarıyla bu durum, PR açısından çok da olumlu görünmüyor. Zira, oyuncuların tepkilerinin ciddi bir bölümü, Tencent'ın kullanıcı bilgilerini Çin ile paylaştığı iddialarından oluşuyor. Kaldı ki bunun da pek aslı yok. Zira Tencent'ın Epic üzerinde çoğunluk hissesi bile yok. Yönetiminde söz sahibi bile değiller. Sadece yönetici adayı gösterme hakları var.

   Öte yandan Valve, borsada bile işlem görmeyen, %100 bağımsız bir şirket.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @melburg Division 2'nin Epic Store'a gelmesinin en çok Uplay'e faydası var. Zira Steam satışları her zaman Uplay'in önündeyken, şimdi teknik anlamda bir facia olan Epic Store'daki satışlar, Windows mağazasından hallice olacaktır.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @nuguryurtsever
   O olay biraz HMD gibi diyorlar hocam, Tencent gorunuste etkisiz eleman...
   Amerika'nin gazabindan korunmak icin bu yolu secmisler...
   Asil finans Tencent'ten geliyormus yani is sadece aday gostermekten ibaret degil imis.
   Zarari bile bile bu ise girmenin de baska aciklamasini bulamiyorum, bu Steam - Epic olayi arka planinda dumenlerin dondugu tiyatro gibi geliyor.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @ameledervis Perde arkasında işler böyle bile yürüyor olsa, bunun tek başına Epic Store'un başarılı olmasıyla bir bağlantısı yok. İstemciyi düzeltip Steam'in "gamification" özelliklerini kopyalamadıktan ya da daha iyisiyle çıkamadıktan sonra en ufak şansları yok.

   Steam'in başarısının sırrı geniş oyun kütüphanesinde, uygun indirimlerde veya Gabe Newell'ın sevimli yüzünde falan diye düşünmemek lazım. Hiç alaksı yok. Olayın sırrı "oyunlaştırma" yani gamification.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @orkkoc Ön siparişleri iptal edip iade etseler muhtemelen Avrupa Birliği sınırlarında bir daha iş yapamaz hale gelirdi THQ Nordic ve Deep Silver- ki ikisi de Avrupalı firmalar. Çok bebiş şeker insanlar olduklarından değil, mecburiyetten yani biraz da.

  • Melburg @melburg

   @orkkoc Dlc'lerde satılacak ön sipariş yapanlara

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @nuguryurtsever
   Bence de hic sanslari yok 🙂

 • Outrun @outrun

  Subnautica benim için tüm zamanların en iyi oyunu. 150 saat oynadım. 1 yıldır da Below Zero'nun çıkmasını bekliyordum, bugün akşam 21'de çıktı ve hemen aldım steamden. Şu an çok erken aşamada oyun, hikayesi tamamlanmış değil ve sürüyle bug var. O yüzden bence şimdi incelemesini yapmayın, ya erken erişimden çıkınca yapın ya da hikayesi tamamlanınca.

  Subnautica'yı epic'den bedava alanlar da eğer oynamadılarsa mutlaka oynasınlar pişman olmazlar.

  • steelfiist @steelfiist

   subnauticayı aldım ama birtürlü oynayamadım uzun süredir listemde bakalım fırsat yaratırsam oynucam. çok merak ediyorum kötü diyen yok resmen

  • Outrun @outrun

   @steelfiist En iyi oyun tecrübesi için mümkün olduğunca wikiye filan girmeyin, internetten video izlemeyin. Subnautica'nın en güzel yanlarından biri size tattırdığı keşif duygusu, her yeri ilk defa kendi çabanızla görmüş olun. Ben oyunu defalarca bitirdim ama hiçbiri ilk oynayışım gibi zevkli değildi. Subnautica anılarımın silinmesi için neler vermezdim 😀
   Şunları da eklemek isterim;
   - Oyunda öldürmek teşvik edilmiyor, bi bıçağınız var başka öldürücü bir silahınız yok. Balığı öldürünce ödüllendirilmiyorsunuz. Her türlü tehditten balığa saldırmaksızın kaçınabiliyorsunuz.
   - Oyunun güzel bir hikayesi var, eğer hikaye ilerlemeyi durdurduysa yapılacak şey daha fazla keşif yapmak, yine ilerlemiyorsa da daha derinlere inmek.
   - Benim derinlik fobim yok ama ilk oynarken çok korkunç anlar yaşamıştım 😀

  • steelfiist @steelfiist

   @outrun tavsiyeleriniz için teşekkürler. fragman dışında birşey izlemedim sadece yorum okudum. bakalım akşam indirip deneyeyim

  • HaYTo @hayto

   bende alacaktım ama almadım gercekten Subnautica 1 cok guzeldi 😉