Merhaba arkadaşlar, bir sorun hakkında fikrinizi almak istiyorum.
İ5 3210m işlemci, 6 gb ram, 630m 2 gb ekran kartı, 240 gb SSD bulunan, günlük gereksinimleri rahatlıkla ssd den dolayı da çok seri olarak karşılayan bir 7 yıldır kullandığım bir laptopum var.
7 yıllık olmasına rağmen hala pili 3 saate yakın götüren bir laptop, ancak yaklaşık 1 aydır "bazı zamanlar" pil %60 a doğru yaklaştığı zaman laptop da inanılmaz bir yavaşlık ortaya çıkıyor tepkileri çok yavaşlıyor.
Görev yöneticisinden baktığımda işlemci frekansının görselde görüldüğü üzere 0.60-0.80 gibi asla görmediğim değerlere kadar düştüğünü görüyorum.
Bu neden olabilir, pil artık gerekli voltajı veremediği için olabilir mi ya da Windows bazlı bir sorun mu var acaba fikirlerinizi bekliyorum. (bazen olan bir durum olduğu için pilin woltaj yetersizliği olduğunu sanmıyorum)
2. Görselde pc normale döndüğü zamanda 4K video oynarken işlemci frekansı ve pil durumu mevcut

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Peki yüzde 60 larda yada sorun çıktığı anda sen adaptörü taktığında ne oluyor ? veya yüzde 60 lar da diyelim aleti kapatıp bir daha açıp kontrol edersen ? adaptörde yapmıyorsa, işte res atmana rağmen düzelmiyorsa pil gidik, windows altından da onun ömrünü öğrenmen de zor çünkü baya eski bir cihaz. 7 yıldır aktif kullanıyorsun diyelim. hergün olmasa bile normalde 2 günde bir illa şarj'a takarsın diyelim. 7 yıl kabaca 2500 gün ediyor, böl 2'e eder sana 1250 pil döngüsü doldur boşalt demek e normal olarak öyle 1250 kere doldur boşalt'a dayanabilen pil neredeyse yok gibi birşey, e haliyle ömründen yer içinde kaç cell varsa 6 veya 8 neyse bunlardan biri ufak ufak ölür diğerleri sağlam kalsa bile bilgisayarın istediği voltajı tam sağlıklı veremez. PC'de bunu anlıyorsa hızı düşürür ama öyle dramatik bir düşüş olursa kendini kapatır. Ha veya bazen oluyor diyorsun belki başka bir yerde sorun var ? yazılımsal veya donanımsal olabilir eski bir cihaz.

  • 'Mahmut Demirci @mahmut_demirci

   Sorun çıktığı anda adaptör bağlantısına geçtiğimde performans eski haline dönüyor bu da dediğiniz gibi pilin artık belirli bir yüzdeden sonra artık istenilen voltaj gereksinimini sağlayamaması laptop unda kendini korumak için işlemci frekansını düşürmesine neden oluyor. Eski bir cihaz ancak hala en ufak bir sorun çıkarmadı, çizik yok denebilir. Adaptör ile yola devam edeceğiz yine pili bence bunca yıla rağmen iyi dayandı. Pil upgrade yaparak daha yıllarca aramızda bulunacak gibi duruyor

  • Orcun @orcun

   @mahmut_demirci Bence sıkıntı dediğim gibi pilden, yeni pil aldıysanız da denersiniz zaten.

  • 'Mahmut Demirci @mahmut_demirci

   @orcun aynen denemekte fayda var, verdiğiniz bilgi ve düşünceler için teşekkür ederim 🙂

 • Joe @joe

  Güç tasarrufuna giriyordur. Windowsun gösterdiği değerler doğru olmayabilir. Yavaşladığı zaman pildeyken yüksek performans moduna alın bakalım değişiklik olacak mı.

 • bzn7 @bzn7

  Sistem soğutma ilkesini kontrol edin. İşlemci o kadar düşük frekanslara genelde güç tasarrufu için değil termal strese girdiği için düşer. Yavaşladığı zamanlardaki sıcaklık değerlerine bir göz atın derim.

  • 'Mahmut Demirci @mahmut_demirci

   Sıcaklık değeri yük altında olmadığı için gayet stabil ve düşük 28-35 aralığında değişiyor. İşlemcinin normalde gördüğü frekansların da altına düşmesi pile işaret ediyor yeterli voltaj belirli bir yüzdeden sonra verilemiyor galiba o yüzden de pc kendini korumak için frekans düşürüyor.

 • Burag Kalaycıyan @winkl3

  Benim ki 4 aylık laptop olmasına rağmen adaptöre takılı kullanıyorum.Hiç bir zaman direkt pil üstünden kullanmadım laptopları.Tabi ki ara sıra boşaltıp,dolduruyorum hemen ölmemesi için,ama laptopların pil verimliliğini düşünürsek özellikle yüksek performans modunda pek bir şey veremiyorlar.Dolayısıyla nerede olursak olalım prizde kullanmak daha mantıklı oluyor.