Bağlantıya tıklamadan okumak isteyenler için TeknoSeyir'e özel olarak özetini yazıyorum, sonra vay efendim reklamlarla şenleniyor akış diye şaha kalkılmasın. MSFThaber hesabı aktifken de her haberin özetini yazıyordum, bu alışkanlığımdan vazgeçmedim, yani sizi MSFThaber'e çekmek istemiyorum sadece bilgi amaçlı burada paylaşıyorum ön bilgi olsun.

Gelelim konumuza, Microsoft her yıl iki özellik güncellemesi yayınlıyor bildiğiniz üzere. Bu özellik güncellemelerinin kod adlarının değişeceği geçtiğimiz yıl duyurulmuştu. Bunun sonucu olarak 19H1 ve 19H2 bu yıl bizlerle olacaklar. Ancak bunlar nihai güncelleme adları değil elbette, yalnızca geliştirilme sürecindeki kod adlar. 19H1, bu zamana kadar yapılanın aksine mevcut özellikleri iyileştirmeye ve eski kullanılmayan özellikleri işletim sisteminden çıkartmaya odaklanmış bir güncelleme olacak. Ekim 2018 Güncellemesi ile gelen şikayetleri dinlemiş olan Microsoft biraz soluklanıp mevcut deneyimi iyileştirmeye odaklanıyor yani. Ama bu yeni özellik olmayacak anlamına gelmiyor, Windows Sandbox ve Windows arayüzü için beyaz opsiyonu yalnızca öne çıkan özelliklerden ikisi.

19H2'nin ise neler getireceğini konuşmak için henüz erken. Ancak geliştirici ekibin küçük bir kısmı hali hazırda 19H2 için çalışmaya başladı bile. 19H1'in aksine iyileştirmeler yerine yeni özelliklere odaklanacak güncellemede Windows Sekmeler özelliği bulunmayacak. Edge'in EdgeHTML motorunda Chromium motoruna geçişi nedeniyle Microsoft bu özelliğin geliştirilme sürecini durdurma kararı aldı. Eski yapılarda gözüken Windows Sekmeler özelliği tamamen Edge tabanlı çalıştığından dolayı Sekmeler özelliğini 2019'da göremeyeceğimize eminim. Muhtemelen Chromium tabanlı Edge'i de 19H2'de önyüklü olarak göremeyeceğiz. Edge'in Chromium tabanlı sürümü için beta kayıtları başladı ancak henüz bir yapı yayınlanmadı. Bu da geliştirilme sürecinin henüz istenilen seviyede olmadığını gösteriyor. 19H2 ile beraber yeni Edge'i harici olarak indirebiliriz belki ancak varsayılan tarayıcı olarak 20H1 güncellemesine kaldı gibi gözüküyor.

Bir de Windows Lite var sevgili dostlar. Bu Windows Lite, benim sitede Microsoft Andromeda diye bağırdığım cihaz için geliştirilen yazılım. Apple'ın iPad için olan iOS'i ve Chromium OS için bir rakip yani. Mevcut Windows deneyimi yaşatacak olsa da Chromium OS'i örnek alarak geliştirilen bu yeni işletim sisteminin nihai adında Windows adı geçmeyebilir de. Yani Apple'ın iOS ve macOS isim tercihi gibi yeni bir marka görebiliriz. Bu durum tamamen tüketicinin Windows algısından dolayı ortaya çıkıyor, temelde Windows Core OS kullanacak olan işletim sisteminin adında Windows markası kullanılması, Windows'un masaüstü ve dizüstü cihazlarla özdeşleşmesinden dolayı istenmiyor. Bekleyip göreceğiz.
#Windows10 #19H1 #19H2 #WindowsLite

2019'da Windows 10: Beklediğimiz değişiklikler, özellikler ve geliştirmeler

2019 yılı başladı, bu da gelecek aylarda karşımıza nelerin gelebileceğini görmek için iyi bir zaman. Microsoft'un bu yıl Windows 10 için iki yeni özellik güncellemesi yayınlayacağını...
BeğenFavori PaylaşYorum yap