Merhabalar,

Ben, orta ölçekten biraz büyük bir çanta firmasında çalışıyorum.
Firma kendisine, alışveriş yapılabilecek bir e ticaret sitesi, yaptırmak istiyor. stok takibi yapabilecek, değişik kampanyalar yapıldığında siteye rahatlıklauyarlayabileceğimiz, uzun dönemli bir site olucak. bir kaç firma ile konuştuk 35 bin, 70 bin ve 100 bin lira fiyat verdiler.
Bu konuda bir kaç sorum olucak,
-Site hazır şablonmu olsun yoksa sıfırdan yazılması mı daha iyi,
-Site hazırlandıktan sonra , teknik desteği farklı firmaşlardan alabilir miyiz. yoksa o firmaya mı bağlı kalmak sorundayız.
-site bittikten sonra tekknik destek için biraz yüksek fiyatlar isteniyor. bundan kaçınmak için ne yapabiliriz.
-sitenin temel güvenlik iht,iyaçlarını karşıladığını nasıl bilebiliriz.
- çok büyük skalada fiyat teklifleri alıyoruz. Tam olarak ne kadar tutar böyle bir site.

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Sizinde buna dikkat et dediğiniz bir şey varsa lütfen söyleyin.
Teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Benzer bir site icin ust duzey profesyonel bir firmaya (disardan temsilcisiyim) teklif hazirlatmistim. 26 000 € cikti fiyati. Elbette sizin icin fazla olacaktir bu fiyat ama referans olsun.

 • ozturka @ozturka

  1- Düzgün kodlanıyorsa ve isteklerinizi karşılıyorsa pek bir önemi yok.
  2- Sözleşmeye bağlı, kaynak kodları alırsanız yazılan dil/kütüphaneye göre başka şirketlerle/yazılımcılarla çalışabilirsiniz.
  3- Genelde müşteriyi yakaladıktan sonra her firma böyle yapıyor. Sözleşmeyi buna göre yapabilirsiniz. (Kaynak kodların teslim edilmesi önemli)
  4- Bunun için sözleşmeye maddeler ekleyebilirsiniz. Sonuçta güvenlik açığı büyük tehlike.
  5- Düşük fiyat verip kaliteli yapan da olabilir. Daha önce böyle bir proje yapıp ufak tefek değişikliklerle size sunan firmalarda fiyat düşüyor doğal olarak.

  Anladığım kadarıyla çok büyük istekleriniz yok. Yaptıracağınız firmanın kullandığı teknolojilere bakın.
  Açık kaynak yazılım mı kullanıyor yoksa kullandığı her şey ücretli mi ? (Kullanılan teknolojiler lisans ücreti istiyor mu ? Eğer lisans ücreti istiyorsa bunu kim karşılıyor ?) Bu sizin maliyetleriniz için başta pek farkedilmesede daha sonra büyük yük oluşturabilir. Kaynak kodları teslim edecekler mi ? Yoksa kiralama tarzında mı yapıyorlar ? Sözleşmeye sayfa hızı, yüklenme hızı ile ilgili maddeler koymayı unutmayın.

 • Melburg @melburg

  @gordonfreeman senin yoruma ne oldu yav 😀

 • turker @turker

  istedikleri parayı niye istediklerini size anlatamıyorlarsa anlaşmayın zaten.

  1 tek ürün satışı için bile 3-5bin liradan 100-150bin liraya kadar fiyat alabilirsiniz. Ne istediğimizi bilemiyoruz, ne aldığımızdan da emin olamıyoruz diyorsanız bir yazılım firmasıdan danışmanlık alıp başka bir firmaya yaptırın. maliyetli ama daha güvenli bir yol yok.

 • Mustafa @oz

  Calistigim yer turkiye avrupa Asya ve afrika bolgesine baya urun satiyor. Zaten gittigiyor n11 de urunleri var. Site zaten var ama daha gelismis bir şey istiyoruz