Bu salı itibariyle ülkemize yeniden soğuk ve karlı havalar etkisini göstermeye başlıyor. Salı günü İç Ege, Marmara'da yüksekler, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey batısı ve Doğu Anadolu'da, çarşamba ise iç ve doğu kesimlerin tamamında kar beklenmekte. Alçak basıncın rotasına göre (aşağıda açıkladım) yağış miktarları değişkenlikler gösterebilir. Fakat salı günü daha yoğun bir kar görülebilir. İstanbul'da ise salı öğleden sonra çarşamba öğle saatlerine kadar yükseklerde kar görülebilir, sıcaklık sorunundan dolayı kıyı kesimlerde örtü açısından pek bir beklenti olmasın. Yine havada görsel bir kar olacak gibi. Siklonun çok hızlı hareket etmesinden dolayı maksimum 12-15 saatlik bir kar yağışı gibi duruyor. Soğumanın geç olmasıyla birlikte 8-10'a kadar inebilir. Ankara'da da salı akşam/gece yoğun kar olabilir fakat sıcaklık sorunu orada da bir sorun görünüyor. Çarşamba kar yağışının devam etmesi beklenmekte. Perşembe Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da kar yağışının devam etmesi beklenmekte.

Detaylı tahmin için;
Aşağıda ilk görsel 51 senaryonun ortalaması alınarak çıkarılmış düşmesi beklenen toplam kar miktarı (inç cinsinden). Fakat bu değerler yeterli sıcaklık değerleri olmayan yerlerde, yerdeki kar miktarını doğru bir şekilde yansıtmamaktadır. Bu yüzden birebir değerler beklemeyelim.

Akdeniz'den patlayıp gelen 995-990mb değerlerde alçak basıncın hareketi ve Balkanlardan salınım yapacak soğukların önce batı kesimler, sonra doğu kesimlerde kar yapması beklenmekte. Fakat siklonik bir sistem olduğu için bu alçak basıncın konumuna göre çok kar yağış miktarı ve kar yağma ihtimali değişiyor. Diğer üç görsel bu siklonun güzergahı hakkında bize ihtimaller veriyor. Ülkemizin güney batısından etki göstererek kuzeye tırmanabilir veya diğer bir senaryo olarak Anadolu'ya kadar çıkmadan Akdeniz'in doğusu, Güneydoğu Anadolu'ya hareket edebilir. İşte bu iki farklı senaryo İstanbul, Ankara gibi illerde çok farklı sonuçlar doğuruyor. Kuzeye tırmanırsa Ankara'nın üzerinden geçerek sıcaklık sorunu yaratabilir ve yağışın büyük kısmı yağmur olarak yağabilir. Güneydoğuya hareket ederse İstanbul çok az bir yağış alır, Ankara için güzel bir kar yağışı beklenebilir. Bu yüzden MGM'nin uyarılarını takip etmekte fayda var. Medya veya saçma sapan sosyal medya hesaplarında "efsane kar geliyor", "hazır olun" vesaire gibi söylentilere çok fazla gönül bağlamamak gerek. Bu tür sistemler tüm tahminleri çöp edebilir. Her ne kadar bu işin içinde olsam da, ben bile şu olacak diyemiyorum. Bunu ancak salı günü siklonun hareketini takip ederek anlayacağız. Umarım bir şeyleri anlatabilmişimdir. Sorularınızı yorumlarda cevaplamaya çalışacağım. 🙂 #HavaDurumu

BeğenFavori PaylaşYorum yap