Aklıma şimdi geldi, geçen cuma günü farkettim. Ofiste kullanım için sağlam bir makine istemiştim, sağına soluna olabildiği kadar bakarken(Active Directory 🙁 ), bir baktım chrome 5gb ram kullanıyor. Benim evdeki 6. yılındaki 16gb ramli bilgisayarda da 20 30 sekme oluyor ama o kadar kullanmıyordu, sonra sekme geçişlerine baktım hiç yeniden yükleme olayı yok, rami bol bulunca(32gb) bütün sayfaları cachelemiş.

Chrome sizce yola gelir mi ne düşünüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hardes @hardes

  Sistemi kastırmadığı sürece kullanmasında bir sorun yok bence.

 • Yiğit @yigit1

  Çok detaylı analizini yapmamıştım ama kendi yazdığım bir program vardı. Eski bilgisayarımda 6GB RAM var ve yaklaşık 7-8 sekme açtığımda 2-3GB'tını kullanıyordu. Kendi yazdığım program sayesinde bunu 1.5GB-1.2 GB'lara kadar çekmeyi başardım. Fakat o an biraz ezberci olduğum için internetten araştıra araştıra yazdığım kodun nasıl çalıştığını tam olarak hatırlamıyorum.(Bu arada programı kullanınca sayfalarda çökme olmuyordu)

 • Melburg @melburg

  Boşta ram duracağına kullansın

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bence olması gerekeni yapmış burada tarayıcı. Eğer yeterli miktarda bellek varsa neden yeniden yüklesin ki ram zaten bu iş için var.

 • Papa Emeritus @pope

  RAM’i yeri geldiğinde bıraktığı sürece çok sorun değil. Gel gelelim Chrome yola gelmez, RAM dışında CPU’yu da anlamsız kullanıyor. Harici GPU’yu da gereksiz yere kullanıyor ama orası ayrı konu. Cidden çok merak ediyorum nasıl beceriyorlar bu kadar kalitesiz bir işi. Google yazılım kalitesinde çok iyi değil ama Chrome gibi bir üründe insan daha iyisini bekler. Firefox ve Safari olmasa bu kanser daha fazla yayılacak. Chrome yetmiyormuş gibi üstüne diğer tarayacıları da etkileyen, AMP gibi bir mobil kanseri yaratmayı da becerdiler. Boş zamanlarında servis kapatıp açmak yerine bunlara konsantre olmaları lazım.

 • BraVe @brave

  O RAM'leri boş durması için almıyoruz ki. Sistem sıkıntıya düşmediği sürece bence doldurması gerekir. Kaynakları efektif bir şekilde kullanması bence iyi.