Adam işi bitirip, fişi çekmiş bu sefer. Bunun üstüne daha söz söyleyecek çıkmaz sanırım 😀

iPhone ve iPad ile inceleme nasıl çekilir ve işlenir?

4K'nın aktif olması zaman alıyor. Hemen Full HD izlemek için tıklayın https://www.donanimhaber.com/ipad/haberleri/iPhone-ve-iPad-ile-inceleme-nasil-cekilir-v...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pickle Rick @picklerick

  Android dünyası o kadar bilmem şöyle böyle diyoruz, ben bunun karşısına android'le çıkabilecek editör tanımıyorum. Varsa buyursun onuda izleriz...

 • sawgent @sawgent

  Bana da bedava verseler buna karşılık Samsung Tab S4 ve Note 9 ile aynı işlemlerin yapıldığı bir video çekerdim Android tarafından 😀

 • 3.14 @159

  exper kullanmıyor muydu mesut çevik?

 • Yekta F. @electric

  Apple'ı bilen adamın karşısına Android ile kimse duramaz.

  Özgürlük denilen şey cihazın içine tutup .apk yükleyip, launcher yükleyip özelliştirmek değildir. Özgürlük denilen şey budur.

  • turker @turker

   bunun adı nedir bilmiyorum da özgürlük olmadığı kesin.

  • Equitatus @equitatus

   @electric Bu özgürlük değil ki, özgürlüğün tam tersi. Adam bütün herşeyi Apple'ın ürünleriyle yapmaya zorunlu gösterdiği örnekte. Android tarafında birisini Samsung, birisini Huawei, birini Sony'den alıp kullanabilir ve yaptıklarının hepsini daha ucuza mal edebilirsin.

  • Yekta F. @electric

   @equitatus Kullandığı programa benzer o kalitede, kabiliyette bir kurgu programı var mı Android'de? şeffaf video dosyalarını destekleyecek?

  • Yekta F. @electric

   @turker Valla ben fikrimi söyledim katılan katılır katılmayan katılmaz. 1 seneyi geçti Pixel 2 XL kullanıyorum manyak özgür değilim aynı işte iOS ile memnun muyum aşırı memnunum Android'den ama insanlar öyle bir anlatıyor ki o kadar da değil.

   iOS'un yapabildikleri, kabiliyetleri ve portansiyeli bence daha fazla.

  • Equitatus @equitatus

   @electric Bilmem. Benim video işlemeyle hiç ilgim olmadı. Belki vardır belki yoktur. Bu söylediğin söz aslında bunun özgürlük olmadığının kanıtı niteliğinde, eğer o programı kullanmak istiyorsa ama diğer cihazları android tarafındaysa o programı kullanamayacak. Özgürlük olsaydı android ile apple'ı birlikte kullanabilmesi gerekirdi.

  • Yekta F. @electric

   @equitatus 🙂 o program Android'in emülatör kafasında çalışan altyapısı ile düzgün çalışmaz. Hele hele 100MBit 4K videoyu bir kaç kanal hayatta çalışamazsın Android'de.

   Hakeza 29 dakikalık 4K videoyu 28 dakikada gene çıktı alamazsın. 5 saatte çıktı aldın diyelim %12 pili geç 2 defa şarja takarsın Android'de.

   Hakeza Android'de 29 dakika uzunluğunda 4K 60FPS video da çekemezsin.

   Android yapması gereken şeyleri yapamadığı için bazı şeyler olmuyorsa ''özgürlüğüm elimden alınıyor'' demek yerine ''Android bunu neden yapamıyor?'' demek daha mantıklıdır. Herkes için.

  • Equitatus @equitatus

   @electric İlk olarak "android'de şunu yapamazsın bunu yapamazsın" demeden önce, bunları tüm android işletim sistemi olan telefonlarda denedin de mi bu sonuca kanaat getirdin?

   2. Ben android çok iyidir apple kakadır gibi bir tavırda yazmıyorum yazdıklarımı. Neden apple savunucusu şeklinde konuştuğunu anlamadım.

   3. Apple'ın tüm ürünleri android ürünlerden daha iyi olabilir. Ben hiç apple kullanmadım, android tarafında da sadece orta düzey telefonlar kullandım. 2 tarafı karşılaştırabilmek için elimde yeteri kadar veri yok.

   4. Benim söylediğim bu videoda bahsedilen şeylerin özgürlük olmadığı. 1. ve 2. yorumda da bunu açıkladım. Eğer hala bunun özgürlük olduğunu düşünüyorsan özgürlüğün tanımına bir bak derim.

  • Yekta F. @electric

   @equitatus bak arkadaşım Apple'ın tüm ürünlerini kullanmış son 1,5 senedir de Android'in en iyi telefonu olacak lanse edilen Pixel 2 XL kullanıcısı olarak ben bu yorumları yapıyorum.

   Android tarafında Luma Fusion programını geçtim iMovie kalitesinde bile program yok aradım gerçekten yok ondan bu eksikliğe dikkat çekmek anlamında bu kadar dert yanıyorum neden çünkü ben Android kullanıyorum, neden bu fiyatlara Apple'a para vermek bence delilik.

   Bir sistemde olan, bir sistemde olmayan bir şeyi söylemek ve ''evet bu o konuda çok daha iyi ve bunda da olmalı'' diye isyan etmek savunuculuk değildir.

   Hakeza bir insan bir işletim sisteminin sunduklarından dolayı yapabileceği işi çok daha minimal bir kurulum ile yapıyorsa ve yolda kalmıyorsa bu da özgürlüktür. Telefonun temasını değiştirilebilmesi de özgürlüktür.

   Buradaki seçim kullanıcının özgürlük anlayışına göre şekillenir. Benim anlayışıma göre Apple'ın sunduğu sorunsuzluk, ekosistem, yazılım destekleri ve sorunsuzluk gerçek özgürlüktür.Başkasına göre de cihazını kişiselleştirebilmek gerçek özgürlüktür.

  • Yekta F. @electric

   @equitatus ufakta bir ekleme yapmak isterim benim çok sık kullandığım uygulama var iOS işletim sisteminde de kullanıyordum Android'de de PS Express adı.

   Android işletim sisteminde efektleri bekleme sürem dramatik oranda arttı ve kullanım kalitem çok düştü.

  • Equitatus @equitatus

   @electric Bak arkadaşım. "Başkasına göre de cihazını kişiselleştirebilmek gerçek özgürlüktür." şeklinde bir savdan bahsetmiyorum. Eğer apple'ın herhangi bir ürünü hoşuma gittiyse, sunduğu bir özellik benim işime yarıyorsa, ancak ben bu apple ürünüyle birlikte kendi android ürünümü kullanamayıp sadece apple ürünü kullanmaya zorlanıyorsam, bu özgürlük değildir.

   Özgürlük (TDK): Herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu.

  • Equitatus @equitatus

   @electric Ben zaten sana apple kullanma android kullan demiyorum ki. Hep apple kullan, umarım daha çok apple ürünün olur hepsini kullanırsın. Benim burada tartıştığım nokta "özgürlük" konusu.

  • turker @turker

   Elmayı armudu biribirine katmalayalım. Belli bir takım işleri ios üstünde daha iyi, hızlı yapabilirsin. Belli işlere yönetlik yazılımlar daha fazla olabilir veya Android tarafında da olabilir. Sistemin adının bir önemi yok. Bir sistem üzerinde belli araçların daha çok olması o sistemin iyi olduğu manasına da gelmez. (bkz, ibm, windows, linux vs.)

   Kullandığın şey seni kendine bağlıyorsa, videoyu bunda kaydettin ama sadece benim cihazıma yüklersin, yada sadece benim cihazıma kablosuz bağlanırsın veya sadece benim cihazımda bilmem ne codec ile işlersin, sadece benim belirlediğim formatlarda çıktı alabiilrsin, bunla kaydedip işlersen başka birşey de açamazsın vb. orada özgürlükten bahsedilemez. Hatta benim cihazlarımı birbirine bağlarsın ama dışardan cihaz kabul etmem, zorluk çıkarırım gibi mevzular da kullanıcıyı zorda bırakan durumlar.

   Mesela ben neden kablosuz ile aktarım yapıldı anlamadım. Kabloyla çok daha hızlı olmaz mı bu iş, daha az güç tüketilmez mi dedim. Videoyu izleyen başka bir akradaş öyle bir imkan yok dedi. Doğru mu bilemiyorum ama saçma eğer öyle bir durum varsa. Bu kadar basit birşey bile senin elinden alınmış bir özgürlük işte...

   X ile işlerimi yaparken daha hızlı ve efektif oluyorum dersin, keza videoda adam da öyle diyor. 30DK içinde yaptığım işi android tarafında bu kadar kısa sürede yapamıyorum, yada bu kadar kaliteli yapamıyorum diyor. O yüzden tercih ediyorum diyor. Ötesi değil... İş için zaten hepimiz ona göre tercihler yapmıyor muyuz. c# ile geliştirme yapıyorsan linux yada mac kullanmanın nasıl bir manası yoksa, sunucu kuralım dediğinde nasıl ki ilk aklına linux geliyorsa bu da benzer birşey. multimedia için osx ve belli ki ios daha iyi/hızlı sonuçlar veriyor.

   Özetle, özgürlük başka birşey. Apple gibi kapitalizmin kalesi, kullanıcısını pek de iplemeyen şirketlerden özgürlük filan beklemeyin. Bu tip firmaların en iyi yaptığı şey kullanıcı algısı ile oynayıp onlara "özgürlermiş" hissi uyandırmak o kadar.

  • Yekta F. @electric

   @turker Neden kablosuz aktarım yapıldı çunku çok çok çok hızlı. Kablosuz ile yapacağın aktarım ile kablo ile yapacağım aktarım arasında büyük farklar olmayacak. Biri 9 dakika biri de 2 dakika 4K video bunlar toplam garanti 10GB'ı geçiyor. Hem bir ikinci olarakta evet iOS'ta böyle bir imkan yok.

   iOS bazı konularda Android'in gerisinde bu bir iOS veyahut Android karşılaştırması hiç değil ama şunu çok net söylemeliyim ki iki OS'u da kullanan biri olarak Android'in övündüğü şeylerin iOS'a geçmesi çok basit bir güncellemeye bakar.

   iOS'un övündüğü şeylerin Android'e geçmesi de inanılmaz köklü değişikliklere bakar.

   Ben iki işletim sisteminin de daha iyi olması için kötüye kötü diyen Android'in yanlışlarını acımasızca söyleyen biriyim ki şu an Android çok fazla kullanılıyor gibi gözükse de bu pazar payı pamuk ipliğine bağlı %100 buna inanıyorum.

   Daralan gelirine göre dellenen Apple'ın yeter yahu deyip 449 Dolar'a A11 işlemcili orta segment telefon çıkartmayacağının garantisi yok. A11 dediğimiz işlemci her manada daha iyi Snapdragon 835'ten hakeza 855 ile benzer skorlarda.

   Apple iOS 13 ile ilgili ne yapacak? Hadi adamlar getirdiler tüm portlara her şeyin desteğini işletim sistemi zaten UNIX tabanlı, Android ne yapacak?

   Finder geldi iOS 13 ile Android ne yapacak?

   Bu kadar kaliteli ve kısa yapamıyorum da demiyor yapamıyorum diyor ve evet Android'de bu denli bir iş gücünü yapacak ne yazılım ne de donanım var.

   Daha Android bir cihazda ısınmadan 29 dakika 4K video çekilmiyor arkadaşlar kurgulamayı falan çoktaaaan geçtim.

   İyiye iyi deyin kötüye kötü deyin ki bu adamlar kendilerini düzeltsin iş bize yarasın. Android'in toparlaması lazım Apple'ın malum durumu düzelteceği çok backup planı var ve insanların iOS'tan bekledikleri çok net Apple'da bunu biliyor.

   Ancak işler terse dönerse Google'ın ben planını bilemiyorum emin değilim bu konuda.

  • turker @turker

   @electric ben söylediklerinin aksini iddia etmiyorum. Bunları özgürlük olarak nitelendirmenin anlamsız ve hatta doğru olamadığını anlatmaya çalıştım.

   Apple ve Google doğrudan rakip bile değiller. Biri bariz tüketici elektroniği şirketi. Apple elinden donanımları alsak yazılımlar ile ne kadar ne yapabilir? Keza Google elinden yazılımları alsak donanımla ne yapabilecek.

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @electric @turker @equitatus kendi yazmadığınız hiçbir yazılımda %100 özgürüm diyebileceğinizi düşünmüyorum. Her iki OS’un da kendine göre yapabildikleri ve yapamadıkları var, doğrudur. İos android kadar kullanıcının müdahale etmesine izin vermeyen, sadece kendi istediği şekilde işlem yapmanıza izin veren bir OS. Bunun artısı ne? İşte bu şekilde stabil, yüksek performanslı işlemler yapabilmek. Androidde de yapabilir misiniz? Basit anlamda her şeyi yapabilirsiniz. Android ile de render alırsınız. Sorun; androidin herkese, her alete ulaşayım düşüncesi yüzünden iş biraz profesyonel düzeye gelirse sizi yarı yolda bırakma ihtimali yüksektir. Önce kaliteli uygulama yoktur profesyonel manada, sonra Donar o kadar emek çöp olur, tableti render alırken bırakır gidersiniz pili biter, renderı alır o kadar büyük dosyayı kaydederken hata verir...

   İos bunları stabil şekilde yapar. Siz arkanıza dönüp keyfinize bakıp gönül rahatlığıyla kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ama bu işlemi apple ekosistemi haricindeki bir yere aktarayım, bir yerden aktarayım, arkadaşımın pc’sinden faydalanayım derseniz vay halinize!

   Şimdi burada yüz yıllardır halkların yaşadığı ayrım ortaya çıkıyor; Güvenlik mi özgürlük mü? Bir tarafta çok güvenli, stabil, hatasız bir şey var ama kontrol o kadar sıkı ki sizi kendi kalıbına sokuyor. Ama o kalıba girerseniz size muhteşem imkanlar sunuyor. Diğer tarafta müthiş bir özgürlük imkanı var ama her an her şey olabilir. Devletler bile bunu tartışıyor, bunun ortasını bulmaya çalışıyorlar.

   Netice olarak; bence ios daha iyidir ama önemli olan kullanım şekli ve alışkanlıklardır. İos benim kullanım senaryoma göre iyidir. Diyerek arayı bulayım😂😂

  • turker @turker

   @oguzhanbilgay argümanlarınızın çoğu doğru değil.

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @turker desene yine beceremedik ara bulmayı. Sağlık olsun. Maksadım tartışmayı tekrar alevlendirmek değil. Teknolojiye ilgili olmakla birlikte neticede alanım olmadığı için hataların bulunması normaldir. Kişisel yorumumdur bunlar. Yalnız yanlışları kısaca yazarak öğretebilirseniz sevinirim.
   (Kısaca lütfen! Neden yanlış olduğunu delilleriyle falan anlatmayalım şimdi😀😀)

  • turker @turker

   @oguzhanbilgay yazılımların lisansı özgürlüğünüzü belirleyen ilk faktör. örneğin gpl lisanslı herhangi bir yazılımı edinirseniz ne yapmak isterseniz özgürsünüz.

   osx yada ios diğerlerine göre daha stabil yada performanslı diyemeyiz. belli işlem çeşitlerinde ve (örn. multi media) ve belli şartlarda (boş alani ram, kullanılan yazılım, ortam sıcaklığı vb.) daha iyi sonuçlar gösteriyor olabilr, ama bunu her işlem ve şart için genelleyemezsiniz.

   Keza kıyas yapılan armut ve elmalar aynı donanım şartlarında bile çalışmıyorlar. Bu şeklide kıyas yapmak abes.

   Kişisel yada profesyonel kullanımınız için A veya Y olanı tercih ediyor olabilirsiniz, ancak bu kişisel bir tercihten ötesi değil. Birşeyin çok satması, çok pazar payına sahip olması veya çok kar ettirmesi onun iyi olduğu anlamına gelmediği gibi sizi özgürleştirmiş de olmuyor.

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @turker katılmasam da teşekkür ediyorum.

 • Yekta F. @electric

  Levent videoda anlatılana odaklan kardeşim kim ne yalamış ne yapmış boşver verilen içerikteki adamın yapabildiklerine bak.

 • MERTCAN ASLAN @mertcanas

  Bunların tamamı aynı pratiklikte Android ile de yapılabilir. Kime hangisi daha kullanışlı geliyorsa onu kullanır. Bence çok güzel bir eğitim videosu olmuş. elinde Apple ürünleri olup içerik üretenler için. Hangi ürünle zaman geçirirsen onda elin daha yatkınlaşıyor bu bir gerçek. Mesut Çevik çok hakim olmuş geçen zaman içerisinde Apple ürünlerine. Çok kaliteli bir tutorial olmuş tebrikler @mesutcevik 👏

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   Merhaba, güzel yorumlarınız için teşekkürler. Fakat burada yaptıklarımdan sadece video çekme işini Android bir cihaz ile yapabilirsiniz. Ne kablosuz olarak büyük dosyaları sorunsuz transfer etme ne de hızlı ve pratik şekilde video işleyip, az enerji harcayarak hızlı render almayı bir Android cihazda yapamazsınız.

  • MERTCAN ASLAN @mertcanas

   @mesutcevik Sizin videonuza tekrardan baktım ve not ettim. Elimdeki cihazlarla tek yapamayacağım şey samsung gear sport akıllı saatime hali hazırda çekim yapan telefonumun görüntüsünü aktaramam. Onun haricinde dosya aktarımını "Google Files" veya "Samsung Flow" uygulamalarıyla wifi üzerinden aynı hızda Samsung tabletime aktarabilirim. Tabletim üzerinden FilmoraGo uygulamasıyla videoları düzenleyebilirim ve Youtube' a direk gönderebilirim. Enerji tüketimim ne olur konusunda bir fikrim yok açıkçası. Video işleme süresi biraz daha uzun olacaktır aynı video için. Orada donanım konuşuyor. Ipad pro'nun işlemcisinin şu an takip ettiğim kadarıyla android dünyasında emsali yok. Ama süre farkı çok uçuk olmayacaktır diye tahmin ediyorum.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @mertcanas Bence atarım, yaparım demeden önce yapın sonra yazın. Çok iddialıyım 30Dk 4K dosya nereden baksanız 10-11GB tutuyor. Bu büyüklükte bir dosyayı stabil olarak Android cihazdan Android cihaza hızlı bir şekilde göndermek başlı başına iş. Ek olarak videoyu işlerim demişsiniz 3 katman videoyu işleyin bu şekilde o programda sonra 4K render almaya çalışın bakalım tek sorun işlem hızı mı olacak 🙂

  • MERTCAN ASLAN @mertcanas

   @mesutcevik Mesut Bey ben değil siz içerik üreticisisiniz. Bu yaptıklarınızı siz belki hergün yapıyorsunuz. Ben ise sadece lazım olduğunda. 4k videolarla uğraşmadım ama sadece denemek için birazdan uğraşacağım. Ben sadece teorik olarak yaptıklarınız android tarafında mümkün diyorum. Bir dosyanın cihazlar arasında paylaşımında stabil olmayan ne olabilir bilmiyorum zira bu hergün yaptığım birşey. Apple dünya üzerinde olmayan bir teknoloji kullanmıyor paylaşımda. Airdrop adı altındaki paylaşım sistemi esasen wifi direct üzerinden işliyor. Ve wifi direct android tarafında mevcut. İsterseniz elinizdeki herhangi iki android cihazınız üzerinden deneyebilirsiniz. Stabilite kelimesi Apple kullananların çok sevdiği bir kelime biliyorum fakat bu dosya paylaşımı, roket bilimi değil😊

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @mertcanas Evet siz değil ben üretiyorum ve bu işler Android cihazlarda pratik olarak mümkün değil diyorum. Denemesi bedava 🙂

  • Samed AYDIN @picasso16

   @mesutcevik superbeam ile telefonumdaki 12 gb lık filmi tam 15 dakikada gönderdim bilgisayara apple kaç dakika bakmadım . Evet video işleyemem ama işimle alakası olmayan özelliği yapıyor diye o işleyebilen alete de o kadar para veremem. o paraya sağlam ek donanım yada laptop alırım zaten.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @picasso16 Zaten sana al demiyorum ben neden kullandığımı anlatıyorum 🙂

 • Samed AYDIN @picasso16

  @mesutcevik aslında apple ı neden kullandığını gayet güzel bir açıyla cevapladı. Ama kaldı ki bir editör özel durumda kalmadıkça neden iphone la çekip apple la editlesin? Zaten iphone a vereceği parayla en kral kameralardan alıp kalan para + ipad ile laptop yada pc alır tam lağıyıla yapar işini ki zaten öyle de yapılıyor. Evet apple la da android'de olmayan artı özellik video editleme ama hızlı video aktarımı ve kamera çekme olayını androidde de yaparsın. Zaten kablo varken neden kablosuz bekleyesin? Hadi kablosuz olacak 12 gb lık film demiştim 10 gb mış özür dilerim 15 dakika da gönderdim zaten. Telefonda 4.5 g açıp gönderseydim wifi yerine kotadan upload gitmediğinden daha hızlı gönderirdim . Asıl soru kaç kişi video editleyecek de bu olay insanların işine yarayacak? Evet ülkede artan youtuber sevdalısı çocuk çok. Onlar da biraz düşünüp oyun oynayacağı ve editleyebileceği tek alet sonucuna varır bilgisayar. Genel telefon kullanıcısına 5 bin tl üzeri verdirecek artı yok aynısı androidde var . Bu yüzden üretim miktarı kısılıyor da kısılıyor.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @oftavukcuoglu değişik bir bakış açısı. Olabilir ama genel kitlede video düzenleyen kaç kişi var dünyada? Bunlardan kaçı sizler gibi bakabiliyor. Onu geçtim ülkemdeki insan bu fiyata bu aletleri alacak paraya sahip yani çocukları eliyoruz kaç video üreten var? Az çok az. Wifi ile atan kameralar da var ayrıca sd kart sök at yada kabloyla kamerayı bağla at wifi den daha hızlı . Kablo takmak bu denli zor olmamalı he kablosuz daha iyi de kaç dakika kazanacaksın kablo takmayıp hayatından 😀 Bu paraları verip aletleri alan adam pc elektriğine bakmaz bence. İşi bu olduğu için yine kazanacak da olduğundan elektriğe hiç bakmaz. Laptoplar kocaman olması şart değil ince gaming laptoplar ipad prodan daha ucuza daha performanslısı ile daha detaylı işlem yapılır. Basit adam alır geçer ona kalmış 😀

  • Equitatus @equitatus

   @oftavukcuoglu Bilgisayarda 300-500watt PSU var diye her saniyesinde 300-500 watt güç çekmiyor. Kettle mı bu? İpad dediğin alet 5-6bin TL, üstüne iphone, smart watch bilmem ne derken 11-12bin tutuyor. Bu fiyatın çok daha azına aynı işi aynı zamanda yapabileceğin bir bir PC + DSLR kamera alabilirsin. Bu ürünlerin 3'ü de elinde o veya bu şekilde geçtiyse kullan tabi, kimse koy çekmecede dursun demiyor. Ama video biraz şov ve reklam kokuyor açıkçası.Profesyonel olarak video işleriyle uğraşan kaç firma tablet ile yapar bu işi? 0.5sn ileri 0.5sn geri uğraşan kişilere tablet versen küfür yersin büyük ihtimalle.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @equitatus çok doğru söylemişsin şey hariç işe yarar kamerası olan iphone ları toplama katarsan 11 bin etmez . Videodaki tablet 5 bin olsa xs max sadece 10 bin den başlıyor. Saat alıp durdur başlatta kullanmak video üreten için gereksiz pahalı .Hadi alsın onu da 3 bine . Toplam 18 bine en kral kamera en kral laptop alırsın üzerine ışık mikrofon ve tripdlarla yeşil perde alırsın kalan paranı da internet ve elektriğe ver yine paran kalır 😀 Kaldı ki o da karşıdan profosyonel stüdyoda yüzü nasıl ayrıntısız pembe yanaklı çekmiş Ürün çekerken sıkıntı görmedim . Xs max böyleyse alt seviye iphone kamerası videosu daha kötüdür. Ama daha ucuz android yada tabiki kamerayla çekmek daha akıl işidir.

  • Equitatus @equitatus

   @picasso16 Genelde Iphone kameralarından memnun kullanıcılar ve inceleyenler. Samsung Note'lara göre göre daha kaliteli çektiği örnekler gördüm. İlla ki 10bin TL'lik cihaz olmasına gerek yok bence. Iphone 8 iş görebilir, 4k 60fps çekebiliyor diye biliyorum. Yine de 2sinin toplamı 10bin TL ediyor zaten.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @equitatus tamam da stüdyo ortamı full ışık xs max bana yeterli gelmedi. Android telefonlar daha ucuza aynı videoyu verir bence huawei falan hariç . Samsung önermem zaten android kamera kısmına. Hem stüdyoda bu ışıklarla çekince o örneklerde belki de apple la yarışır hale gelir bilinmez. Neyse uzatmayaym konunun özü aynı kapıdayız işte 🙂

  • Equitatus @equitatus

   @oftavukcuoglu Kardeşim rahatsız mısın sen? Kendine gel ne biçim konuşuyorsun?

  • Equitatus @equitatus

   @oftavukcuoglu Ne demek ne alaka?

   "Gercekten anlamamakta israr ediyorsun evden cikmayan bi asosyal icin"

   Yazım tarzına dikkat et. Babanın oğlu yok senin karşında. Zart sözlük, zurt sözlükte yazdığın gibi yazacaksan hiç yazma benim yorumlarımın altına. Sen belki evden çıkmayan asosyal olabilirsin de buradaki birçok insan belli bir yaşın üzerinde iş güç sahibi insanlar.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @oftavukcuoglu yahu mesut çeviğin senaryosuna laf eden olmadı hak verdim hatta. Kaç kişi bu video editleyen? kalkıp bu az kişi bir de kendi içinde alt guruba bölünüp apple tablet telefona bölünecek? laptop ve boynuna astığı telefonu fuarda taşıyamayacaksa gitmesin editör zaten. Hem editör neden laptopu yanına alır? Otelde bırakır fuara giderken çektiğini otelde editler taşımaz. Kamera diyince aklınıza büyük muhabir kamerası gelmesin . Hertürlü xs maxın yarı fiyatına kat kat iyi çeken handy cam yeter. Hem fuarda telefonla çekmek intihar ortam gürültüsü, odaklama sorunu . Oraya giden telefonla çekecekse zaten işini iyi yapmıyordur .Tabiki isteyen istediğini alır da biz genele bakınca o isteyecek kişilerin bir de bunlar arasında bu aletlere gücü yetenleri ele alırsak yüzde 2 orandır. Hiçbir videoda iphone la çekmiyor donanımhaber de. Stüdyo örneği de yersiz orası sabit olduğundan taşıma ve ağırlık problemi ortadan kalkar. Diğer seçeneğiniz ülke ülke fuar fuardı onu da açıkladım. Lütfen elektriği tekrar tekrar hesaba katma 11 bin veren adam elektriği sallamaz. Zaten donanımhaber karşılıyor buradaki örnekte. Asosyal dediğin insanlar kafede ipadle yapabildiğini laptop alır illa kasa alması gerekmiyor zaten. Ben zaten hiçbir kafeye gelip doğru düzgün video ediyleyen görmedim. Gördüklerimde laptop tercih ediyor etmeli de.

  • Equitatus @equitatus

   @oftavukcuoglu Benim nick'imi yazıp ardından bu lafları söylüyorsun. Sonra da üstüne alındıysan senin problemin diyorsun. Ya sende bir problem var ya da bende.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @oftavukcuoglu kavgaya gerek yok siz kendizi ipad yoksa evde oturup odaya gömülü editlemeye şartlamışsınız. Çok isteyen ki öyle de oluyor laptop alır daha ayrıntı ve rahat editini yapıyor. O kadar alternatif sayarken birini ele alıp asosyal damgası yapıştıramazsınız. Burada mesut çevik istisani o da zaten iphone la çekmiyor.

  • Equitatus @equitatus

   @oftavukcuoglu Birader önce bir doğru düzgün okumayı öğren, sonra da doğru düzgün yazmayı öğren. Benim verdiğim örnek üstünden benim adımı yazarak bir laf ediyorsun, sonra da kıvırmaya çalışıyorsun. Bir laf ettiysen ya arkasında dur, ya da hatanı kabul edip özür dile. Çocuk gibi kaçmaya çalışmanın manası yok. Bu sana son yazım. Bir daha da ne ben sana yorum yazayım ne de sen bana yorum yaz.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @oftavukcuoglu Tamam reis seni anlıyoruz . Biz geneli ve mantıklı olanı söyledin sen illa da özel ve çok çok az olan küçük bir kitleyi savunuyorsun. Biz bunları iphone ipad almak için etken görmüyoruz. İphone ipad alınır ama bu işi yapıp da alan çok çok az . Bu işi alan zaten laptop kamera tercihine gidiyor mantıklı olduğundan .Şuna cevap verdiğinde konu kapanacak . Say o zaman ipadle iphone la video oluşturan video düzenleyen insan. Kendin bile sayamazsın. O zaman bizim seçenek kalıyor geriye.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @oftavukcuoglu burada haklısınız bildirim gitmesi için etiketlediğinize inanıyorum. Her cümle @equitatus için iğneleyici değil elbette ama bu işi odasında işyerinde yapan adam neden asosyal olsun? işi bu. Her işini ofisinde evinde yapan asosyaldir demek yanlış. Bütün memurlar ofis çalışanları asosyaldire getirmek yanlış. He evde yapmak bir başına asosyalliğe götürür dersin de zaten video işlerken adam meşgul nasıl sosyal olsun otobüste yada kafede de biriyle konuşmazsın zaten iş yaparken.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @oftavukcuoglu Durup düşününce zaten ipadi masaya koyup kullanıyor editlerken 😀 Tek elle tutup tek elle mıncırırken kolu ağrır. Burada zaten biraz daha ağırı laptop seçeneği karşısında kucakta , masada yine kullan 🙂

  • Samed AYDIN @picasso16

   @oftavukcuoglu güzel o zaman bir filtre daha ekledin istanbul.. kaldı bir avuç insan 😀 Hocam yapmayın incecik gtx 1070 li laptoplar var. Yanlış bilmiyorsam video editi işlemci ile alakalı . İşlemci de kalınlığa etki etmez fazla. Trackpadde haklısın da otobüs cidden extrem ya 😀 apple almak için bahane de bahane oldu video editleyen adama 😀

  • Samed AYDIN @picasso16

   @oftavukcuoglu ben orada 1070 olanlar bile ince olabiliyor dedim. 1070 li laptop tavsiyesi vermedim. Video düzenleme işlemciye yük bindirir. İyi işlemci seçimi elzemdir bu konuda 1070 almaya gerek yok. 5 binden ucuza ince iyi işlemcili ipadden daha hızlı ve hafif laptop kolaylıkla var.

 • taytaylan @taytaylan

  Bir virgül nelere kadir 😂

  @oftavukcuoglu nun yazdığı:
  Gercekten anlamamakta israr ediyorsun evden cikmayan bi asosyal icin tabikide 11 bine pc toplarim demek mantikli geliyor yada calistigi sirkette bu is icin ekstra eleman olanlar icin.

  @equitatus un anladığı:
  Gercekten anlamamakta israr ediyorsun evden cikmayan bi asosyal icin, tabikide 11 bine pc toplarim demek mantikli geliyor yada calistigi sirkette bu is icin ekstra eleman olanlar icin.

  Olması gereken:
  Gercekten anlamamakta israr ediyorsun, evden cikmayan bi asosyal icin tabikide 11 bine pc toplarim demek mantikli geliyor yada calistigi sirkette bu is icin ekstra eleman olanlar icin.

 • Alperen @byalperen

  Adam çıkarıp masaya vurmuş 😛

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  Hakkı alkan babasından Anasından çok apple seviyor. Adam iphone ipad görünce başka bir şey oluyor içinden garip şeyler çıkıyor.Hakkı için dünya üzerinde bu sistemden başka sistem yok sadece o sistem bu işleri yapıyor Mesutta yavaş yavaş aynı kafaya yöneliyor. Hakkının gazetecilik anlayışıda ilk yorum diyen çoçuklar gibi ilk ben yayınladım gazeteciligi gerisi boş iş. İlnginç olan mesut zamanında apple yanlışlarını söylediği için linç yemişti ne olduda aple mesut için yanlışlarından döndü onu çeksinde bir mesut sonra niye kullanıyorum videosu çeksin.

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Yalnız boşverin Apple’ı da uygulama çok iyiymiş. Kullanımı müthiş kolay ve tam profesyonel gerçekten.