Aşı karşıtı gazeteci, grip yüzünden hayatını kaybetti

Gazeteci, “Aşılar iblistir” demişti
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cihat emre @cihat-emre

  aşıların faydasız olduğu bir gerçek istisnalar kaideyi bozmaz grip aşısı olmayın

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Grip aşısı risk grubundaysanız (yaşlı, hasta, vb) gerekli. Diğer aşılar ile grip aşılarını bir tutmayın.

 • ahmet bilge kaan akın @ahmetbilgekaanakin

  Grip çok büyük bir hastalık mıdır? Çok grip olurum soğuklarda, önemliymiş gibi gelmedi hiçbir zaman. Grip mi olmuyorum ben yoksa 😀

 • JohnSmith @johnsmith

  Aşı olanın grip olmayacağı garantisi yokki, çok yanlı bir haber.

 • Yekta F. @electric

  Nesli devam etmemiş iyi olmuş.

 • Mehmet @mehmet

  Ne anatomi, ne fizyoloji ne de farmakoloji bilmeyen cahil insanların sırf siyaset uğruna ufacık fikirlerinin dahii olamadıği konularda yorum yapıp, masum bilinçsiz insanların kanina girip canından etmesi bence şehir terörudur,
  ha silahla öldürmüşsun ha saçma sapan sözlerle,
  Öbür tarafta artık kanina girip sağlığından ettikleri insanların nasıl bakalım vebalini verecekler 😋

 • Cleaverix @cleaverix

  H1N1 ve menenjite bağlı komplikasyonlar... hayatta kalması imkansıza yakın zaten kadının

 • arandur @arandur

  Aşı karşıtlığı=yobazlık. Yobazlık sadece köktendincilik ile olmuyor.

 • JohnSmith @johnsmith

  Burada bu kötüden öte acımasız yorumları yazanlar bir kendilerini gözden geçirsinler. Sizinle bir konuda aynı fikirde değil diye 26 yaşında gencecik bir insanın ölümüne bu kadar sevinilir mi? Fikirleri geleneksel, tutucu taraftaymış o kadar. Türkiye'de de temelde 2 taraf var, her birimiz karşı taraftan biri ölünce doğal seçilim mi diyeceğiz?

  • Rasko @rasko

   Burada mesele sadece fikir değil. Aşı karşıtları bizim ve sevdiklerimizin canını da yok yere tehlikeye atıyor. ABD gibi bir yerde bile 100 yıl önce kökü kazınmış hastalıklar tekrar peydah olmaya başladı. Bunlar yüzünden, yeni doğmuş cocuğuna böyle bir hastalık bulaşsa yine aynı şekilde empati yapar mısın merak ediyorum.

  • JohnSmith @johnsmith

   @rasko Olay fikir işte.

   Karşı olduğumuz pek çok fikrin bize zararı var (diye düşünüyoruz). Örneğin bir ülkedeki eğitim sistemini beğenmiyorsanız, nesiller kaybedilecek, ülke kötüye gidecek, sizin torunlarınız bundan kötü etkilenecek... Demek istediğim bunun diğerlerinden farkı yok. Bazen de bizim doğru fikir zannettiklerimiz aslında yanlış oluyor. 26 yaşındaki bir insan 36 yaşına gelse çok farklı düşünebilir, 16sından zaten çok farklı düşünüyordur.

   Burada ölümünün aşı olmamasıyla doğrudan ilgisi yok, onu öyleymiş gibi gösteren hastalıklı zihniyet asıl tehlikeli olan. Birisinin yanlış bir fikri varmış (o da bize göre), ölmüş. O kadar.

   Sonuçta bir gazeteci, ABD başkanı değil ki fikirlerini bu kadar önemseyip ölünce kurtulduk diyelim. Sizin benim gibi bir insan, mesleği gazetecilik ve genç yaşında başarılıymış, o nedenle biraz bilinirliği varmış.

  • Mehmet @mehmet

   @johnsmith hocam aşının etkisi bir dalga gibidir ne kadar çok insan ve yüzde asilanir ise etki de o kadar çok artar, ufak bir yüzde bile aşılama çalışmalarından elemine olsa inanılmaz bir risk gediği oluşur ve o kadar çaba heba olur gider. Asi bireysel etkisinden öte büyük çerçevede toplumsal etki gösteren korunma yöntemidir.
   Aşıya inanmamak 2019 da düz dünyaya inanmak ile aynı şeydir.

  • Mehmet @mehmet

   @johnsmith ayrıca ölümüne neden olan h1n1 ve menenjit rahatsizliklarinin aşılaması mevcut olup etkisi maksimum riski minimum halk sağlığı grubundadır.
   Aşılanmış olsa idi zannederim ki sağlık geçmişini bilmemekle birlikte olay bu noktaya varmazdi.

  • JohnSmith @johnsmith

   @mehmet Düz dünyaya inanan da var, evrim kanununa inanmayan da. Böyle birisi ölünce sevinelim mi...

   'Emniyet kemeri takılmasının yararına inanmayan X, emniyet kemeri takmadığı trafik kazasında öldü.'

   Vay vay vay, kaderin cilvesine bakın!!! Darwin'e haber gönderin mezarında sevinsin!!! İyiki gebermiş salak!!!

   Benim tarzım değil. Kimsenin olmamalı. Kendine yakıştıranlar varsa onlar ayrı.

  • Mehmet @mehmet

   @johnsmith yanlış anlaşılmak istemem, sağlıkçı birisi olarak branşım cerrahi operasyonlar insanlarin sağlıkları için ter döken meslek grubunda olan kimse dediğiniz gibi düşünmez sevinmek ne kelime tam tersi derinden üzüldüm
   Lakin göz göre göre insanların ölmesi ve bunu kendi inatlari yüzünden bir takım sarlatanlarin oyuncakları olarak yapmaları beni çok sinirlendiriyor.
   Bu konu yoruma açık değil hocam inanç meselesi değil tanrıya inanmak veya inanmamak gibi veya duygusal bir düşünce seçimi değil, sadece kendisinide bağlamiyor seçimi,
   Örnek vermek gerekir ise sizin örneğimizde gidelim kemer takmaz ise kendisi ölür düz dünyaya inanır ise sorgular insanlar ile münakaşaya girer vs vs ama kendisini etkiler sadece lakin asi ise toplumsal etki yaratır,
   O virüsler hayatta kaldığı süre boyunca evrim geçirir bir sonraki sezonda aşıya karşı direnç kazanır ve asi yaptıranların korunmasız kalmasına neden olur en basit tabir ile bilmem anlatabiliyormuyum

  • JohnSmith @johnsmith

   @mehmet Bu gazeteci, eğer grip aşısı olduğu için ölmeseydi (ya da olduğu halde ölseydi) ben asıl o zaman yaptığı ikiyüzlülükten dolayı kızardım.

   Herkes yanlış düşünebilir, bazen bu düşünce kendi hayatına malolur, bazen başkalarınınkine, önemli konumdaki kişilerin yanlışları bazen milyoınlarca insanı hayatından edebilir, yüz milyonları kötü yönde etkileyebilir.

   İkiyüzlü değilse, samimi olarak yanlış da olsa düşüncesini savunmuşsa ve doğal olarak bunu yaymak insanlara kendince doğrusunu söylemek istemişse, bu kadar acımasız eleştiriyi haketmiyordur. Ben acımasız eleştirilerimi insanları bile bile kandıranlara saklıyorum.

 • JohnSmith @johnsmith

  Pelin Akil de (bu gazeteci gibi) domuz gribi olmuş. Eminim katılmadığınız bir görüşü vardır. Ölürse doğal seçilim işliyor diye parti veririrz artık!!!!'. https://www.sondakika.com/haber/haber-domuz-gribine-yakalanan-unlu-oyuncu-son-haliyle-11617161/

  • Mehmet @mehmet

   İnsanların görüşleri kendilerini ilgilendirir başka kimseyi değil, her insanın ölmesi üzücüdür ve yürek burkar ama pisipisine çözümü varken yok pahasına ölmesi beni üzüyor ve sinirlendiriyor. Ülke kaybediyor bir vasıflı insanını mikron boyutlarda bir canliya kurban verdi siz anlamak istediğiniz gibi anlayıp konuyu carpitip başka yerlere çekme derdindesiniz.
   Duyar kasacak bir mevzu yok bu durumda temel bilim ortada yazık giden canlara...

 • ALIEN @alien

  Aşı karşıtlarının derdi aşıya değil, bu sektöre olan güvensizlik.
  Boşuna üzmeyin birbirinizi.
  Aşıya karşı değilim ama çok gerekmedikçe de olmayı düşünmüyorum.

 • İşbara& @cue-shi-xuay

  üstteki yorumlarda gördümde.grip hafife alınacak birşey değil.
  babam kronik kalp hastası 3damar 1 kavşak bypasslı stent takıldı damarlarda daralma var,kalbin %30 una kan gitmiyor.

  ilk ameliyatlarından sonra doktor,grip,soğuk algınlığı,böbrek hastalıkları kalp krizi riskinden daha tehlikeli,ne kadar sağlıklı olursa olsun bağışıklık sistemi zayıfladığı anda ,hastalık riski var.

  kısaca kalp hastaları için grip ,kalp krizi kadar tehlikeli.

  biz 3 kardeşiz annem hiç bir aşımızı aksatmamış.

  amca tarafından 3 tane ufak yeğenim var onlarında hiç bir aşısı aksamadı,