Düzeltme: Aşağıdaki videoda yer alan içerik teyit.org tarafından incelenmiş ve bu durumun olağan olduğu ifade edilmiştir. Aşağıdaki yorumlarda @alipektas ; @martin ; @unicornknight adlı üyelerimiz de bu konunun iddia edildiği gibi olmadığını ifade etmişlerdi. Kendilerine doğru bilgi paylaşımında bulundukları için teşekkür ederim.

https://teyit.org/suya-koyunca-beyazlayan-bimdeki-kiymanin-katki-maddeli-oldugu-iddiasi/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak @buraktheweekender

  Yeni moda şöyle. Bakanlıklar bir olay yaşandığında kendileri hariç başka her şeyi ve herkesi sorumlu buluyorlar.

 • Tolga Altaş @tolgaaaltas

  Bu eti getiren zaten Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı?

 • alipektas @alipektas

  Burada konuyla ilgili bi' Tweet zinciri paylaşılmıştı. Oradaki açıklamalar mantıklı geldi bana, açıklamayı yapan kişi de güvenilir diyebileceğim bir kişiydi. Bulursam bağlantısını atarım.

  • Mursili @mursili

   @alipektas aynı zincirde kasaptan alınan kıymalarda bu hadisenin olmadığı da yazılmış. Yetkili bir mercinin kamuya bunu açıklaması gerekir. Biz de deneyeceğiz aynısını.

  • alipektas @alipektas

   @mursili Resmi(ve mümkünse ciddi) bir açıklama şart zaten, orası ayrı.

  • alipektas @alipektas

   @mursili Pardon, yanlış okumuşum. Kasaptan alınan kıymalarda farklı olacağı nerede yazıyor?

  • Mursili @mursili

   @alipektas alttaki yorumlara bakınız

  • alipektas @alipektas

   @mursili Ben tweet'in sahibinin yazdığını söylüyordun sandım. Bu arada, öyle yazanlara da kendiniz deneyin falan yazmış. Denedim, beyazlamadı diyen var ama ne kadar güvenilir bilmiyorum. Bu kişinin referansı bol, onu diyen kullanıcıyı tanımıyorum bile. Bu yine de o kişiyi kesin haklı çıkarmaz tabi. En iyisi resmi açıklama.

  • Martin @martin

   @mursili
   Tweet'in sahibi;
   http://en.gravatar.com/isilarican
   --
   Kendisini yalansavar.org adresinden takip edebilirsiniz. Siz yada ben bitirdiğimiz kıytırık okuldan kalkıp bu insanı sorgulayamazsınız sorgulayamayız.

  • Mursili @mursili

   @martin Bu şahsı sorguladığımı nereden çıkardın? Ayrıca kimin kimi sorgulayabikeceğine karar verecek merci siz misiniz? O ürünlerde gıda boyası kullanılmadığını resmi olarak analiz etmiş de değil. Farklı bir bilimsel bilgiyi açıklamış kendisi.

  • alipektas @alipektas

   @martin O kadını dahi sorgulamamız(kendimizi bilerek ve mantık çerçevesinde) gerektiğini esas alan(bkz, skepticism) bir hayat felsefesini esas almış birini bu şekilde savunman yanlış bana kalırsa.

  • Martin @martin

   @mursili
   Bakın burada fikri bir kirlilik yaratmışsınız;
   "aynı zincirde kasaptan alınan kıymalarda bu hadisenin olmadığı da yazılmış. Yetkili bir mercinin kamuya bunu açıklaması gerekir. Biz de deneyeceğiz aynısını."

   Denemeden yazmış ve akıllarda bu saçma fikrin kalmasına yardımcı olmuşsunuz.

  • Martin @martin

   @alipektas
   Tabi ki ben kendim şüpheci/skeptik biri olarak ışıl hanımı körü körüne savunmuyorum ancak yine her zaman yaşadığımız sapla/saman noktasına geliyoruz. İzafiyet teorisi konusunda sen, ben einstein'i sorgulayamayız. Uzmanlık alanı konusunda konuşan bir profosörü -o konuda eğitim almamışsak- sorgulayamayız. Çünkü anlattıklarını araştırmaya kalktığında referans alacağın insanlar bunlar. Diğer profösörlerin görüşlerini araştırabilirsin en fazla. Açarsın -ışıl hanımın dediği- myoglobinin ne olduğunu araştırırsın şu ekteki resme rastlarsın. Tabağın içindeki pembe sıvının gıda boyası olmayacağını görür. Hak verirsin.
   https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2F9YFZXRYT3Vw%2Fmaxresdefault.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D9YFZXRYT3Vw&docid=xud_6_zxiGfMmM&tbnid=2DXjooBhuI4CeM%3A&vet=10ahUKEwi4hM2O4tvfAhVQNOwKHbcjCG8QMwhDKAUwBQ..i&w=1280&h=720&bih=938&biw=1920&q=meat%20myoglobin%20water%20experiment&ved=0ahUKEwi4hM2O4tvfAhVQNOwKHbcjCG8QMwhDKAUwBQ&iact=mrc&uact=8

  • Mursili @mursili

   @martin siz neyi denediniz peki? Neyin kirli olup olmadığına nasıl karar veriyorsunuz biraz aydınlatın bizi. Yukarıda diğer insanların attığı yorumlara bakın demişim. Resmî bir merci konuyu şeffaflıkla açığa kavuşturması lazım diyorum. Benimle aynı düşünmek zorunda değilsiniz.

  • alipektas @alipektas

   @martin düşüncene katılıyorum ama ilk yorumundaki "sorgulayamayız" vurgusu tek başına böyle düşündüğü ifade etmeye yetmiyor benim anladığım.

  • Martin @martin

   @mursili Kirliliğe devam ediyoruz. Konuyu şahsıma çevirmeyiniz. Uzatmadan aşağıdaki videoyu seyrediniz. Lütfen bu kadar bariz bir şeyin resmi mercilerce açıklanmasının beklenmesini -ki bir doktor teknik açıklamasını yapmışken- istemeyiniz. Kirlilik dediğim şey; Sağlam kaynaklar yerine söylemler üzerinden ortaya atılan bir argümanın yayılmasına belki taraftar bulmasına, hatta akıllarda kirlilik oluşturmasına ortak olmanız.
   https://www.businessinsider.com/red-liquid-leak-meat-myoglobin-not-blood-2017-5

  • Martin @martin

   @alipektas
   Anlıyorum ama bu thread altına yazdığım bütün yorumlarda aynı vurguyu yapıyorum. Ama işte direk söyleyince saldırgan geliyor. Oysa uzun yazınca daha iyi ifade edilebiliyor. Herkesin her zaman yazmaya vakti olmuyor.

  • alipektas @alipektas

   @martin Ben kendi adıma ne için resmi açıklamayı bekmediğimi söyleyeyim: Herkes Işıl Arıcan'ı tanımıyor, alanındaki uzmanlık da toplumun geneli tarafından bilinmiyor. Haliyle yapacağı açıklama rsmi açıklamaya bedel de olsa etkisi aynı olmayacak maalesef. Benim için olur gerçi de işin aslı, boş muhalefeti susttmayacak mesela en başından. İnsanların kafasında niyetleri kötü olmasa da kalan şüphe daha da azalmayacak toplumun byüük kesimi için.

  • protego @protego

   @martin Kusura bakmayın ama ne olursa olsun bir insan için "onu sorgulayamayız" diyemezsiniz. Sorgularım. "Çocuk Hastanesi'nde Klinik Bilgi İşlem Direktörü" görevi yapan birinin gıda hakkında söylediklerini elbette sorgularım. Doktor diye sorgulamayayım mı dediklerini? İyi o zaman Canan Karatay'ı da sorgulamayalım. Doktor sonuçta en iyisini bilir... Canan Karatay kanserin bir hastalık olmadığını, insanları öldürmediğini, kanser tedavisinin insanı öldürdüğünü iddia eden biri. İnanayım mı şimdi doktor diye? Onlarca kitap yazmış biri sözde bu dediğine inanayım mı şimdi? O kadın gitsin bu lafı tedavi süresi geçtiği için tedavi olamayıp ölen kanser hastalarının yakınlarına söylesin bakayım, yiyorsa. Birisini sırf okuduğu okullardan veya adının önündeki sıfatlarından dolayı sorgulamamak yapılabilecek en büyük saçmalıktır

   Kusura bakmayın ama ilk tweet'de "pişmiş kıyma beyaz/gri olur" diyor. Beyaz mı? Şu resimdeki renk beyazsa eğer ben renk körüyüm. O tweet zincirine nasıl güveneyim ben bu saatten sonra açıklar mısınız? Kıymanın rengi ne zamandan beri beyaz gri rengi oldu? Kahverengidir. Aynı pişmiş et gibi. Sizin yukarıda attığın resimde de etin suyu akmış tabağa peki neden etin rengi beyazlamamış? Madem o madde suya karıştığından dolayı kıymanın rengi beyazlıyor, kuşbaşı eti suda karıştırdığımızda dış tarafının beyazlaması gerekmiyor mu? Bu olayda gerçek nedir bilmem işin bilimsel testini yapacak kişi ben değilim ancak bilimsel testini görmeden de böyle şeylere inanmam çünkü hanımefendinin yaptığı açıklamada yukarıda saydığım çelişkiler var.

  • Martin @martin

   @protego Birinci paragraf komple gereksiz olmuş. Açıklaması yukarıda yorumumda mevcut. Yani takıla takıla "sorgulayamazsınız" kısmına mı takıldınız? Konudan sapmayalım yukarıdaki yorumu okuyalım.
   .
   Siz: "neden etin rengi beyazlamamış? "
   Işıl hanım "Et çekildiği zaman hücreler parçalanırken bu molekül hücre dışına çıkar." diyor.
   O resimde et bıçakla kesilmiş. Kıymada et paramparça ediliyor. Malum video hakkında konuştuğumuz için bir de bu parçalanmış, lime lime edilmiş eti suda çözerek doktor hanımın dediği gibi myoglobini suya saldığınızda geriye beyazlamış et parçacıkları kalıyor. Yani malumu daha nasıl ilan edebilirim bilmiyorum.
   Buyrun bir de bunu izleyin;
   https://www.businessinsider.com/red-liquid-leak-meat-myoglobin-not-blood-2017-5

   Siz : "pişmiş kıyma beyaz/gri olur"
   "Kıymayı pişirdiğinizde beyaz/gri olmasının nedeni de budur. Aynı molekül, myoglobin içindeki demir pişice oksitlenir ve rengini kaybeder." Yani siz burada myoglobinin oksitlenince rengini kaybettiğine mi karşısınız? Konu hakkında ne kadar derin deneyiminiz var bilmiyorum. Ama araştırabilirsiniz. Bakın burada et pişince myoglobine ne olduğu yazıyor.
   https://www.msn.com/en-us/foodanddrink/tipsandtricks/stop-calling-that-juicy-steak-%E2%80%98bloody%E2%80%99-%E2%80%93-here%E2%80%99s-what-it-really-is/ar-AAxh2Ma
   Sadece 1 dk aradım. Siz de bunu yapabilirsiniz. O iki koca paragrafı yazana kadar -başkasından beklemeden- kendiniz ışıl hanımın dediklerini teyit edebilirsiniz.

 • Mursili @mursili

  @skuli ben instagram kullanmıyorum ama durum olarak paylaşmışlar yukardaki yorumda ekran görüntüsü var.

 • UnicornKnight @unicornknight

  hayatının büyük bir kısmını kitlesel dalavereler ve kolpaların ipliğini pazara çıkarmaya adamış bir bilim insanı yalan söylüyor, komplo teorisyeni cinyıslar ise doğruyu evet. 😒 (helloooo... irony was here!)

  oooof of... 🤦‍♂️

  • alipektas @alipektas

   Yalan söylemek ile hata yapmak farklı şeyler yalnız. Her insan gibi o da hata yapabilir. Kendisinin de hayatının büyük kısmını adadığı düşünce bu zaten.

  • UnicornKnight @unicornknight

   @alipektas yapılmış ya da yapılacak bir hata vs söz konusu değil. ülkenin muhalif kesimi de giderek tam olarak karşısında olduğu/olduğunu zannettiği(*) kesime benzemeye başladı, olan biten bundan ibaret hocam. poşet mevzusunda da bunu gözlemliyoruz kaç günden bu yana, kabak tadı verdiler.

  • alipektas @alipektas

   @unicornknight Muhalefet konusunda kesinlikle katılıyorum. İnsanlar sorgulamak yerine sorgulayanlardan tarafına uygun olanı seçmeye başladı. Kadın bir de Tweet'lerin sonuna "BİM veya AKP destekçisi değilim" yazmak zorunda hissetmiş, durumun vahameti buradan anlaşılıyor zaten. İnsanlar "senin sorgulaman hökümede mualif deyil, sen sus" moduna geldi artık. Sorsan yüzde elli salak, koyun, g*t kılı, çomar; onlar da medeni, Avrupalı, sorgulayan, bilinçli kesim.

 • turker @turker

  o zaman et piştiğinde de boya uçup gitmeyeceğine göre kırmızı olarak kalması gerekmez mi? hatta yediğinde ağzını yüzünü kıp kırmızı yapması ? bkz: boyalı şekerler vb.

 • ömer akgül @oglusumben

  @mursili bu video zaten gida dedektifinin videosu. Başka bir çok video var ama hiçbirinde renk vermiyor. Sadece bu renk veriyor.

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  🙂 bu hesabın hakkında bir idaa var ve bu konuda bir açıklama yapıldı. Birde aynı kıymayı tüketiyorum kusura bakmayın sağlık açısından bir sakınca görmüyorum. Testlerde de görülmüyor.

  • dusunuyorama @dusunuyorama

   @skuli linç yerim diye o yüzden kusara bakmasınlar. Bir anda herkes helal kesim yer oluyor bazen helal diyince dinci gerici oluyoruz çözemiyoruz. Yani çıktığı günden beri tartışılıyor. Tamam yurt dışından geliyor helal tartışması var ama benim ülkemde vergimiş şuy muş buymuş diyerek abartıcı rakamlar abartılı şekilde fiyat artırıyor. Tarladan aldığı 50 kuruş domatesi pazara kadar nasıl 4,50 satılacak masraf yapılıyor. Bizim ülkede durum belli dolar 7 çıktı diye %80 zam yazan tekrar imimce %10 yapıp bilmem ne ile mücadele diyor bizim insanımız bizin şey yapıyor. Devlet dışardan getirerek dizginleme yapmaya çalışıyor. Yine kusura bakılmasın bir laf var ya Türkün Türkten başka dostu yok bence türkü Türkten başkası ... yapamaz olması lazım. Şuan Türkiye maalesef öyle bir durumda. Bunun vergi ile veya dolar ile alakası yok firmalar fahiş fiyat için yer haber mekan arar oldu. At devlete zaten inananırlar diyor yok vergi şu elektrik bu altında eziliyoruz diye iki ağla oldu bitti. Tamam bir zam gerekiyor ama hiç yapıldığı gibi bir zam gerekmiyor.

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Sadece şunu söyleyeyim; bir gıdada boya olup olmadığı suya atılarak anlaşılmaz. Ancak laboratuvar testleriyle anlaşılır. Bakanlığa ben de güvenmiyorum ama suda renk veriyor diye de kesin konuşulmamalı.