Arkadaşlar dün yeni sistem topladım ve internetten siparişini verdim. Parçalar henüz elime geçmedi.

AMD Ryzen 5 2600 İşlemci
MSI B350M Gaming Pro Anakart
Corsair 16GB(2x8) DDR4 3000Mhz CL16 Bellek

Bu sisteme indirimden dolayı aceleci bir şekilde karar vermek zorunda kaldım. Aldıktan sonra biraz araştırınca işlemcinin bu anakartta takınca direk çalışmama ihtimali varmış. Eğer mart ayından sonra üretilen parti ve bios güncel ise çalışıyormuş. Yoksa İstanbul'a msi servisine gönderip bios güncelletmem gerekiyor.

Ayrıca aldığım belleğin kodu anakartın desteklediği bellekler listesinde yok. Daha önce bir çok sistemde listede olmamasına rağmen belleklerle sistemler çalıştırdım. Yani genellikle bu listelerde bütün ramler yazmıyor ve ramin mhz ve ddr ı uyduğu sürece sorun çıkmaz diye biliyordum. Yalnız bu ryzen işlemciler ram konusunda biraz sıkıntılıymış. Sizce sorun yaşar mıyım ram konusunda? BIOS update ini bir şekilde hallederim zaten.

Bu arada ramin kodu: CMK16GX4M2D3000C16

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Erdem Özkır @erdemozkir

    Hocam keşke kafana göre almasaydın , ebrar , itopya , teknobiyotik gibi biryerde toplatsaydın onlar hem bios updatei hem ram testi filan yapıyorlar . Şu durumda ne olacak, bios updatei yaptırman lazım çalışmayacaktır ryzen . Ramler konusunda , destek listesinde yoksa muhtemelen çalışmaz .

  • netstat @netstat

    @unicornknight @erdemozkir cevaplar için teşekkürler. ram modelini msi türkiye desteğine sorduğumda problem olmadan çalışacağını söylediler. artık ne kadar doğruysa. anakartı hepsiburada'dan aldığım için bios update yapmazlar. artık burada bir bilgisayarcı bulurum ya da istanbul msi servisine göndereceğim. kargo dahil hiç bir ücret almıyorlarmış zaten.