İnsan maksimum kaç gün aç kalabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alper @jaguar

  Kişiye göre değişir bence. Max 45 olabilir.

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  Vücudunuzda depoladığınız yağ kütlesiyle orantılı diyebiliriz. %20si yağ olan 70 kiloluk birinin vücudunda 14 kg yağ var demektir. 1 kilosunu 7 bin kaloriden hesaplasak 98 bin kalori yapar. Günde 1700-2000 kalori harcasa, 2 ay kadar gidecektir. Tabii bu, kas kütlesinden minimal yediği varsayılarak yapılan bir hesap. Doktor gözetiminde kayda geçirilmiş en uzun süreli aç kalma rekoru 382 günle 27 yaşındaki Angus Barbieri'ye ait. Bu şahısla ilgili bilimsel makale:
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2495396/

  Barbieri bu sürede 125 kg vermiş.
  https://www.diabetes.co.uk/blog/2018/02/story-angus-barbieri-went-382-days-without-eating/

 • Rasko @rasko

  1 hafta "water fasting" yaptım, ölmedim. Fazlasını bilmiyorum 😀 . Sadece su ve tuz aldım vücuda. İlk 3 gün zor oluyor ama sonrasında vücut acıkma hormonu salgılamayı bıraktığı için kolay oluyor.

  • Rasko @rasko

   @protego Kilo kaybı + ciltte yağlanma sorunu. İyi geldiğini okudum denemek istedim. Aslında 3 gün yapacaktım ama 3. günden sonra kendimi çok iyi hissetmeye başlayınca devam ettim. 7 günde 7 kilo verdim, ciltteki sorunum çözüldü. Diyeti alıştıra alıştıra bıraktıktan sonra 2 kilo geri aldım ki bu gayet normal. Verilen kiloların bir kısmı su kaybından olduğu için, yemeye başlayınca 3 kiloya kadar geri alınabiliyor. Üzerinden neredeyse 1 sene geçti, tekrar yapmayı düşünüyorum.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Kas kaybı da olmuyor mu? Kas kütlesi kaybetmeye değer mi gerçekten?

  • Rasko @rasko

   @nuguryurtsever Bünyeye göre değişir. Benim vücut bayağı yağlı, boyum 1.80, başlarken kilom 105'ti. İnsan vücudu açlığa tahmin ettiğimizden daha iyi adepte olabiliyor. Kullanacak başka kaynaklar varken direkt kasları ve organları eritmiyor. Ayrıca kas kaybını önlemek adına water fasting yaparken fazla hareket ve spor önerilmiyor. Ben de yıllık iznimde yaptım, gerekmedikçe evden çıkmadım bu süre boyunca. Kas kaybı olmuş mudur? Bilmiyorum ama kilo kaybının büyük bölümü, yağların toplandığı bölgelerden oldu. Üst bacak, göbek ve bel çevresi gözle görülür şekilde inceldi. Kemerimde 2 delik fark etti 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @rasko Diyetisyene gitmiş miydiniz bir ölçüm falan için? Zira water fasting ile kas kaybı olmaması mümkün değil. Az hareket, kas kütlesi kaybını minimumda tutmuştur muhtemelen, ama uzun süren açlıklarda yağla birlikte yapısal protein kaybı da olur. Bunun hareketle çok alakası yok, zira vücudumuz hareket etmiyorken de enerji harcamaya devam eder. Uykuda bile. Kütle kaybı bünyeye göre değişir elbette, ama water fasting'in ilk gününde ortalama 60-70 gram yapısal protein kaybı olur. Sonraki günlerde bu miktar düşmeye başlasa da (malum insan vücudunun açlığa direnci) kas kaybı kaçınılmazdır. Vücudumuz yağlı da olsa kas kaybı olmaması diye bir şey söz konusu olmaz. Zira protein de bir ihtiyaç. 7 gün, elbette çok uzun bir süre değil. Ancak yine de kaybedeceğiniz kas kütlesini yerine koymak çok çok daha zor bir süreç. Bu noktada su kaybı da önemli. Zira kaslarımızın aşağı yukarı %20'si yapısal proteinken, %80'i de sudan oluşur. Yani kas kütlesi kaybı, yapısal protein kaybından çok daha fazla olabilir. Bunu aynada yansımamıza bakarak değil, doğru ölçümlerle anlayabiliriz.

   Küçük yaşlardan beri sporla uğraştığım için haliyle beslenme, kilo kontrolü ve anatomi gibi konularda az da olsa bir bilgi birikimim olduğunu söyleyebilirim. Water fasting'i uzun süreler yapmak hiç akıl karı bir şey değil kısacası. Uzun vadede biraz sporla birlikte çok daha hızlı ve sağlıklı kilo verilebilecek yöntemler var.

  • Rasko @rasko

   @nuguryurtsever Sülalede diyabet ve kolestrol sorunu olduğu için yılda bir full check-up yaptırıyorum. Water fasting'e başlamadan bir kaç ay önce de check-up yaptırdım, kilo sorunu dışında bir şey çıkmadı. (o zamanlar aklımda fasting diye bir şey olmadığından doktora sormadım).
   Evet, kas kütlesi yapmak, kasları eritmekten çok çok daha zor ama aşırı kiloyla da spor yapılmıyor. 3 yıl önce, kendi işimi yaparken vakit ayırıp spor yapıyordum, yediğime içtiğime dikkat ediyordum ve 1 senede yaklaşık 25 kilo verdim. Ancak sonra ofis düzenine geri dönünce dışardan yemeler arttı, spora vakit kalmadı. Haliyle yine kilo aldım. Sonrasında bu water fasting'i denedim ve diyetten sonra ulaştığım kiloyu hala koruyorum.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @rasko Evet, ne yazık ki ofis düzeni kilonun en büyük düşmanlarından biri. Karbonhidrat alımını gündüzlere sıkıştırıp akşamları protein ağırlıklı ve az karbonhidratlı bir diyet benimsemek ve bunu da hayat tarzımızın bir parçası yapmak lazım. Bunu da zaten birkaç milyon kez duymuşsunuzdur.

   Öte yandan 1 hafta water fasting çok ekstrem olmasa da dikkat etmek gerek. Zira water fasting bazı diyabet türlerinde yan etkileri de tetikleyebiliyor. Ayrıca dediğim gibi kas kaybı çok ciddi bir durum. Kas derken sadece biceps'lerden deltoidlerden bahsetmiyorum. Kalp de kaslardan meydana geliyor ve kas kaybı yağlardan sonra gelir bilgisi kesinlikle yanlış. Water fasting Yağ yakmak için efektif bir yöntem bile sayılmaz. Zira water fasting'de kaybın daha büyük kısmını su ve kas kütlesi oluşturur. Zaten hemen sonrasında almaya başladığınız ilk birkaç kilo da vücudun yeniden su tutmaya başlamasının habercisidir. Bu konularda water fasting güzellemesi yapan psödo sağlık sitelerine itibar etmemek gerek.

 • lterlemez @lterlemez

  Normal, vücut alıştığı düzenini istiyor. Ama vermezseniz, o 5-6 saat çok rahay iki katına çıkabilir.

 • lterlemez @lterlemez

  Açlığa iyi dayanır vücut ama susuzluğa dayanamaz.