Merhaba arkadaşlar. Şu an mevcutta kullandığım Pentium G3258 + HD 7850 2GB sistemim işimi görse de forza horizon 4, bf1, fifa 19 gibi oyunları çalıştırmamasından dolayı(evet en büyük etken bu ) yeni bir sisteme geçmeye karar verdim.

Uzun zamandır hardware konularına uzak kaldım. Şöyle bir araştırma yaptığımda ryzen sistemlerin iyi bir f/p olduğuna karar verdim o yüzden ryzen tabanlı bir sistem toplamaya karar verdim.

Elimde mevcut olarak hdd var. İşlemci + Anakart + Ram + Ekran kartı(2.el) + Kasa/Psu almayı düşünüyorum.

SSD yi sonradan almayı düşünüyorum belki de hiç almam.

Ayrıca rami sonradan +8 yaparak 16 ya çıkarmayı planlıyorum.

Aklımda bir kaç soru var onları da peşinen sorayım:

1) Öncelikle 2400g ile neredeyse aynı fiyata sahip bu işlemci. Ama 2400g apu olduğu için 1500x almak daha mı mantıklı?

2) Anakart sanırım en alt chipsetin bir üstü oluyor. Overclock yapmaya elverişli midir?

3) 2.el GTX 1060 6gb almayı planlıyorum. Sizce bu sistemle iyi yürür mü?

Arada şunu da belirteyim öyle hardcore gamer değilim. Zaten işten dolayı sadece akşamları ve haftasonları oyuna vakit ayırabilirim. Ona göre tavsiye verirseniz sevinirim.

Arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

#SistemTavsiyesi #sistemtoplama #ryzen

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Cleaverix @cleaverix

    xeon x3440 topla geç 😀 8 çekirdek 4.5 ghz 80 tl 😀 4 çekirdek xeon istersen anakartları daha ucuz onların onlarda güçlü 1060 ı besleyecek şekilde bulabilirsin aliexpresste

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

    a320 anakart ile normal kullanırsın. b350 ile turbo hızında bir sorun yaşamaz, belki bir tık o.c yaparsın ama uğraştığına değmez. x370'ler ise bütçe için fazlalar.
    Tabi bazı üreticiler model isminden bağımsız olarak iyi anakartlar da yapıyorlar ama onları da deneyerek, testlere bakarak almak lazım.
    edit: Bir de ryzen çift slot ram ile daha iyi çalışıyor, oyunlar da zaten 16 istemeye başladılar 1-2 yıldır. Gelecek için şimdiden 2x8 almak daha mantıklı. Ama tabi bütçe 🙁