#Qualcomm 'un #Windows tabanlı #laptop 'lar için duyurduğu #8cx platformu açıklanan detaylar

Önceki günlerde telefonlar için duyurduğu #Snapdragon #855 'in yanında dahada güçlendirilmiş, t
taşınabilir bilgisayarlara yönelik bir platform olan 8cx tanıttı. S855 gibi 7nm üretim teknolojisini kullanacak olan 8cx, kullanılan cihazların hacmi büyüdüğünden enerji bütçesini arttırmışlar. Maksimum 7W TDP tüketimine sahip olacak platform buna bağlı olarak S855 daha güçlü yapıda.

Qualcomm'ün hiç kapatmacağınız bilgisayar iddiasındaki sistemlere yönelik 8cx'de 5G desteğide olacak. 855'den farklı olarak daha tipik 4+4 yapıdaki CPU kümesinde gurubun yarısı güçlü, yarısında daha düşük hızda Kryo 495 çekirdeği var. Her çekirdeğin kendi L2 ön belleği bulunmakta ve toplamda ortak 10MB L3 önbellek var. Ayrıca Qualcomm GPU kümesinide artan enerji bütçesi ile güçlendirmiş. Yeni Adreno 680 GPU, Snapdragon 835'den(Adreno 540) 3.5 kat daha güçlü. 8 kanal 16 Bit bellek arayüzüne sahip(S855'den 2 kat fazla). Platform 16GB bellek desteğine sahip.

Sade Windows tarafı değil, aslında güçlü bir Android tablet içinde(tabi Android tablet olayı kaldıysa) iyi bir platform olmuş. Ne yazıkki Android tarafında üst seviye cihazlarda tablet ve telefonlar aynı işlemcileri kullanıyor. Apple tarafında hem CPU hemde GPU tarafında daha fazal çekirdeğe sahip 'X' takılı çözümler kullanıyor.

https://www.anandtech.com/show/13688/qualcomm-tech-summit-day-3-snapdragon-8cx-the-new-acpc-soc

BeğenFavori PaylaşYorum yap