Paylaş Paylaş

CANLI YAYIN / AMD 2022 Ürün Lansmanı

AMD'nin 2022 yol haritasına canlı yayında bakıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Gamer da gamer arkadaş, bu ne ya? Bir de cpu çekirdek teknolojisinde bir gelişme yok, muhtemelen çevresindeki (tampon bellek, enerji tasarrufu vb) teknolojiler ile oynayıp, devam edecekler. Ben artık, başka şeyler bekliyorum açıkçası.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @ozturka: ARM'ın işi zor ve iki tip işlemci de belli bir seviyeden ilerisine, bu halleri ile gidemez. Temel olarak değişikliğe ihtiyaç var.

  • Tegin @tegin

   AMD-Exynos diye ARM işlemci bekliyorum ben Samsung işbirliği ile.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @tegin: Benim beklentim ise hibrit işlemci; mesela, 8/16 çekirdek x86 ve 4 yada 8 çekirdek ARM bir cpu'da. Onun dışındaki ARM-AMD gpu/NVidia gpu gibi birleşmeler benim ilgimi çekmiyor. Saf Android işletim sistemi ile çalışmak da dikkatimi çekmiyor. Ama hibrit bir cpu ile W/L ve A arasında geçiş yaparak çalışmayı deneyebilirim.
   Çünkü klasik cpu/gpu'nun önü tıkalı, artık alabilecekleri pek bir yol kalmadı, şu anki üretim teknolojisi ile.

  • Tegin @tegin

   @lterlemez Benim beklentimde o yönde ama yazmadım. Fakat işletim sistemi tarafında OS lar bu tür çekirdekleri ne kadar başarılı kullanabilir orası soru işareti...

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @tegin: Levent Bey'e çarşamba günü sorduğum da "havada kalıyor, ne katacak?" diye sorarak cevap verdi. Benim aklıma gelen şey işletim sisteminin de hibritleşmesi, yani aynı anda W/L veya W/A veya L/A çalışması ve hızlı bir WM Ware veya Virtualbox geçişi ile kullanımını sağlamak. Tabi ki bu durumda ortaya çıkacak bazı sıkıntılar olabilir (dosya erişimi problemleri gibi) ama daha çok kullanıcı dosyalarında karşılaşılacaktır ve çözüm üretilebilir diye düşünüyorum. Bunun dışında donanım paylaşımı da sıkıntı olacaktır ama şu ana kadar problemsiz kullanıldığı fikrindeyim.

 • mrmetalhead @mrmetalhead

  Pek bir yenilik yoktu, Apple'in ARM la yaptiklarina bakarken AMD anca mx450 ye diss atsin. 1080p nedir bu devirde? Notebook zaten artik 4K ekran ile geliyor.

 • Erhan M. @erhanm

  Bu AMD masaüstü işlemcilerde 3 binden 5 bine, 5 binden 7 bine çıkıyor. Araları niye atlıyor?

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   4 bin de mobil islemcilerdi karismasin diye yapiyorlar sanirim.

  • Erhan M. @erhanm

   @mrmetalhead şimdi de 6 binli mobiller gelecek diye masaüstünü 7 bin yapıyorlar demek.

  • Alpi Ironside @alpi350

   @erhanm Ohoo işice karıştı. Videoya bakmadım fakat gelecek masaüstü işlemciler 7000 olarak adlandırılıyorsa çok kötü olur.

   Şimdi şöyle 4000 serisi masaüstü işlemcisi var aslında. Onlar sonu G olan grafik çekirdeği olan işlemcilerdi. OEM olarak markalara satıldı. 4000 serisi asıl mobilde 3000 serisine denkti. Yani Ryzen 3. Nesil. İntel de zamanında 5000 serisi için bir benzerini yapmıştı. Mobilde varken masaüstünde belli işlemciler sadece 5000 serisi olarak çıkmıştı. 6000 serisini atlamasında bir mantık yok şu an. Varsa bilen biri aydınlatsın lütfen.

   İntel güzel bir atılım attı. Fakat Ryzen mimarisi cilalana cilalana duruyor. Daha ne kadarTampon bellek gelişimi yapacaklar acaba? Çekirdek yapısı değişmese tampon bellekle pek bu işi çözemezsin. Bakalım ileride ne olacak.

   Ekran kartı içinse ilk önce şu yazılım işini çözsünler. Yeni gelişmiş GPU'dan çok AMD kullanıcıları olarak sürücüler çok ağızımızı yakıyor. Çok saçma sapan hatalarla saç baş yolduruyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @alpi350: Intel'in de elinde bir şey yok ki, tek yaptığı bir grup işlemci çekirdeklerinin özelliklerini kırpmak -güya tasarruf amacı ile- (ARM benzeri şekilde). Ne Intel'in ne de AMD'nin elinde başka bir koz yok. Teknolojik olarak, çok büyük bir icat yapılmadığı sürece, tampon bellek, çekirdek sayısı, enerji tasarrufu gibi oyuncaklar ile oynayacaklar.
   Bunu, ben taa FX zamanında "AMD'nin burnu sürtüldü, artık düzelmez" demeye başladıkları zamandan beri söylüyorum. "Bakın, AMD de hyper-threading benzeri sisteme geçmeden fikir beyan etmeyin. AMD henüz son sözünü söylemedi" diyordum ve "asıl o andan itibaren yorum yapın bence" diye de ekliyordum. Hatta, şimdi de gpu için söylüyorum, çünkü cpu derdini rafa kaldırdı (ne Intel'den ne de kendisinde çığır açacak bir gelişme yok cpu açısından -en azından öyle biliyoruz-)

  • Tarık @xahve

   her sene yeterli miktarda gelişmiyor, 2 senede bir ancak elle tutulur bir şeyler ortaya koyuyorlar

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @lterlemez: Hatta, şimdi aklıma şey geldi: (tamamen hayal ürünüdür) Intel Galileo [4/8 İ7 çekirdeği, 4 Pentium çekirdeği]... Olay bu, onun için cpu yolunun sonunu çok merak ediyorum. Bu arada, bana göre Intel gpu olayına keyfine keder, "Hadi, bende gpu savaşına katılayım. Gamer piyasasından biraz pay alayım" diyerek girmiyor. Çünkü, bal gibi de biliyor; AMD de hyperthreading olayına geçtiği için iki üreticinin de cpu'da çok fazla seçeneği kalmadı ama AMD, tam zamanında ATI'yi satın alarak, arkasını biraz sağlama aldı.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Levent Bey switchable graphics eski, lansmana bile gerek yok dedi ama ben daha fazla detay bekledim AMD'den, açıkçası. Çünkü HD serisi sonlandığında, switchable graphics olayının kontrolünü tamamen aldılar kullanıcıdan. Kullanıcı, kendisi de manuel seçebiliyordu ama sonra bunu kaldırdılar, benim bildiğim. Bu yeni halinde değişen nedir, mesela ortak bellek miktarına müdahale edebilecek miyiz yine, eskisi gibi? Ya da hangi uygulamalarda hangi gpu'yu kullanmak istediğimizi seçebilecek miyiz?

 • LOOP @loop

  tek merak ettiğim yeni dahili grafikli cpulardaki GPU ne kadar gelişti...

  • LOOP @loop

   d. gpu harici gtx1650 ye yaklaşmışmı sanki

  • LOOP @loop

   @loop Dahili grafik far cry lowda 60 fps veriyosa baya GTX 1650 li geliyor çok iyi

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Bunu merak etmeye gerek yok, APU'da da masaüstü gpu ile kafa kafaya gpu koyabilir AMD ama Levent Bey de söyledi, APU ile masaüstü GPU'yu ne seviyeye kadar ve ne kadar süre rekabet ettireceksine geliyor olay.
   Yani bu olay, R5 3600/5600/6600 işlemci ve 56000XT/diğer modelleri bir arada satın almak/satmak ile ikisinin gücünü bir arada veren tek bir APU satın almak/satmak arasındaki savaşa döner. İşin kötüsü, bu olay Intel ve NVidia'nın da midesine ekmek yerine taş koyar.

 • CimAdam @cimadam

  usb 4.0 type c olarak gelecek sanırım en azından görselde öyle gördüm, acaba type a da olacak mı?
  Ayrıca yüksek mhz'deki avantajı devam ederse amdnin ddr5li 7 serisinde ciddi performans da artabilir

 • huseyin/azuren @hegemen

  Bu ekran kartı fiyatları gerçekten çok yükseldi.Kimse bunların karşısında dur demediği, oyuncuların ne çıkarsa alırım mantığı, bu firmaların fiyat artışlarına yağ sürüyor.
  @gamsizm dediği gibi ben 200 dolara orta üst segment leadtek ekran kartı alıp bütün oyunları rahatlıkla oynuyordum.Yıl 2000 küsürlar olabilir ama 20 yıl sonra fiyatların bu kadar artması ve her yıl daha da eklenerek yükselmesi ekonominin ne kadar globalde değiştiğini gösteriyor.