Yeni Dönemde Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat faizi hesaplama işlemi, faizli mevduat hesabınızın potansiyel getirisini önceden bilmenize imkan verir. Bu sayede birikimlerinizin gelecekte ne kadar kazandıracağını bilebilir, buna göre bir yatırım stratejisi belirleyebilirsiniz. Peki, yeni dönemde mevzuat faizi nasıl hesaplanır? Yazımızda bu konuda merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Mevduat Nedir?

Mevduat; bankalara faizli veya faizsiz olarak geri alma şartıyla yatırılan paraların tümüdür. Bankaya para yatırabilmek için bir mevduat hesabının açılmış olması gerekir. Sahip olunan hesap, kullanıcısına tasarruf imkanının yanı sıra ödeme, havale/EFT gibi işlemleri gerçekleştirebilme imkanı da sunar. Vadeli hesapla faiz kazanılıp para katlanabilirken kredili hesaplarda acil nakit ihtiyaçları karşılanabilir.

Aynı anda birden fazla mevduat hesabı açılabilirken aynı bankada farklı türlerde birkaç hesap açmak da mümkündür. Sahip olunan hesaptaki parayı çekebilmek için bankadan kart talep edilebilir. Nitekim bu kart, alışverişlerde de kullanılabilir. Bankalar birçok farklı mevduat hesabı hizmetine sahiptir. Bunlardan en çok tercih edilenleri aşağıdakilerdir:

 • Vadeli Hesap
 • Vadesiz Hesap
 • Altın Hesabı
 • Döviz Hesabı
 • Kredili Mevduat Hesabı
 • Birikim Hesabı

Kullanıcılar, bu hesap türlerinden kendilerine en uygun olanını seçerek çeşitli miktarlarda kazançlar elde edebilirler.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat, birikim üzerinden faiz geliri elde edilmesine imkan tanıyan hesap türüdür. Hesaba yatırılacak para, vade süresince banka tarafından belirlenen vadeli mevduat faiz oranlarıyla doğru orantıda değerlenir. Vade sonlandığında ise anaparayla birlikte faizin getirisi, gereken vergiler kesildikten sonra kullanıcıya ödenir. Vade dolmadan para çekilmek istenirse faiz kazancı çekilemez ve yalnızca anapara alınır.

Vadeli hesap açmak için bankaların şubeleri ve internet bankacılığı gibi çeşitli hizmetleri kullanılabilir. Hesap açarken vade süresi kullanıcı tarafından belirlenir. Ayrıca bankanın çeşitli vade seçenekleri sunması da mümkündür. Genellikle vade süreleri 32, 46, 55, 92, 181 gün gibi farklı opsiyonlara sahiptir.

Müşteriler isterlerse Türk lirasının yanı sıra dolar, euro gibi para birimleri için de vadeli mevduat hesabı açarak birikimlerini değerlendirebilirler. Bu para birimlerinde mevduat faizleri farklı oranlarda olur. Bunun için de bankanın ilgili kanallarından net bilgi alınabilir.

Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat faizi hesaplama oldukça basit bir formülle yapılabilir. İşlem, elde edilen brüt kazancı gösterir ve gelir vergisi kesintisi hesaba katıldıktan sonra net tutar kolayca bulunur. Yapılacak kesinti oranı ise vade süresine göre eklenir. Kolayca faiz getirisini hesaplayabilmek için kullanılması gereken formül, şu şekilde gösterilebilir:

 • Anapara x Faiz Oranı x Vade (Gün) / 36500

Faiz hesaplarken kullanılan formül, vade süresine göre de değişiklik gösterir. Bu doğrultuda vade süresini baz alarak kullanılabilecek diğer faiz hesaplama formülleri şunlardır:

 • Günlük Getiri: (Anapara / 100) x (Faiz Oranı / 365) x Gün Sayısı
 • Aylık Getiri: (Anapara / 100) x (Faiz Oranı / 12) x Ay Sayısı
 • Yıllık Getiri: (Anapara / 100) x (Faiz Oranı) x Yıl Sayısı

Bankaların mevduat faiz oranları güncelleme nedeniyle dönemsel olarak değişebilir. Hangi dönemlerde faiz oranlarının değişeceği konusunda net bir bilgi yoktur, ancak genellikle yapılan kampanyalarda bu oranlar değişir. Bu nedenle işlem yapmadan önce güncel faiz oranlarının kontrol edilmesi önemlidir.

Faiz Hesaplama İşlemi Nereden Yapılır?

Mevduat hesaplarında vade ne kadar uzun tutulursa faize göre o kadar çok para kazanılır. Mevduat faiziyle kazançlar 7 günden 400 güne kadar istenildiği gibi planlanabilir. Vadeli mevduat hesabındaki nakit paranın, belirlenen vadeden sonra yüksek faiz getirisiyle rahatlıkla çekilmesi mümkündür.

Mevduat faizinden ne kadar gelir elde edeceğini merak edenler için çeşitli yardımcı araçlar bulunur. Müşterilerin karmaşık formüllerle uğraşmasını istemeyen Akbank da faiz hesaplama aracıyla getirinizi önceden hesaplayabilmenize imkan verir. Böylelikle kullanıcılar siteye girerek faiz hesaplama işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirler. Şu adımları izleyerek aracı kullanmak mümkündür:

 • Birikim yapılacak mevduat türü seçilir.
 • Mevduatın vade ve miktarı belirlenir.
 • Paranın cinsi seçilir.

Faiz hesaplama işleminin ardından çıkan sonuç direkt olarak günlük, aylık ya da yıllık getiriyi gösterir. Aracın bulduğu sonuca vergi kesintileri de dahildir. Ayrıca hesaplama aracının yan tarafında yer alan “Hemen Hesap Aç” tuşuna basılarak anında vadeli mevduat hesabı açılabilir.

BeğenFavori Paylaş
Tüm blog yazılarını gör