Windows Kurulumlarını Özelleştirme ve Güncel WIM Oluşturma. (2016)

Windows Kurulumlarını Özelleştirme ve Güncel WIM Oluşturma.

Gündelik işlerde veya internetsiz bilgisayarlada veya çoklu kurulumlarda hayatı kolaylaştıran ve özellikle de güncelleme bekleme durumunu kolayca aşabileceğimiz ortam sunan bu işlemi gelin beraberce kolay bir kaç adımda gerçekleştirelim.

İlk öncelikle VMWare Player  (ortalama 75  MB) da kurduğunuz işletim sistemine göre gerekli ayarları yapın. Çift CPU 1,5 GB rem ve özellikle ayarlardan diskin tek kalıp mı? yoksa 4 GB bölünmüş kalıp mı olacağını seçin. Burası önemli. Eğer bu ayarı yapmaz iseniz uzun disk okumaları sizi bıktırabilir. Güzelce windows kuruyoruz. Windows kurarken Ağ bağlantısı kapalı olamalı. Güzelce kurulumu tamamlayın. Orjinalleştirme yapmayın. (SYSPrep yapıldığında imajdan siliniyor.) Daha sonra gerekli özelleştirmeleri Administrator kullanıcısına geçmeden yapın. Yoksa ki WIm imajı alıp kurulum yaparsanız kurduğunuz her şey için sizden Administrator hesabına geçmeden işlem yapamayacağınızı söyler.

Güzelce Winrar, 7Zip, Skype, Revo Uninstaller free, Opera Web Tarayıcı, Unlocker, Classicshell (kurulumda sadece start menu seçip kurabilirsiniz.) gibi..

Yaptığınız özelleştirmeler den sonra Windows Update/Güncellemeye girin ve tüm güncellemeleri denetleyin. Ve kurun. Kurulum bitince yani tüm güncellemeleri yaptınız ve Güncelleme denetiminde güncellenecek dosya çıkmıyorsa iş tamam demektir.

Windows temizleme ile tüm update dosyalarını sistemsel olarak temizletin. Temizleme aracında çıkan "Sistem Temizleme Butonu" ile. Bu sistemi baya bir zora sokan işlemdir. i7 cihazlarda bile baya baya kastırır. O yüzden bilgisayarı bu işlemde yanlız bırakın ve sanal makine üstünde de müdehalede bulunmayın. (Windows 7 sürümü için allah kolaylık versin diyorum başka bir şey demiyorum.:) )

O işte bitince sıra Administrator hesabına gelip oluşturduğumuz kullanıcı adını sileceğiz. Böylelikle aynı Microsoft dağıtımı gibi olacak.

Oluşturulan kullanıcı hesabında komut satırını yönetici olarak açın. Ve lu komut satırını kullanın.

net user administrator /active:yes (aktifleştirme için)

Ve işlem tamamlandı yazısını görün. Daha sonra pencereyi kapatın ve oturumu da kapatıp Administrator hesabına geçin. Bu hesapta Denetim masasından açmış olduğumuz ilk kurulum esnasında ki kullanıcı hesabını silin. Tüm Dosyaları Sil seçeneği ile kullanıcıyı silin.

Daha sonra komut satırını açın. ve satıra

net user administrator /active:no (pasifleştirmek için için) yazarak onaylayın ve işlem tamamlandı yazsını görün. Bu Administrator hesabını pasif hale getirecektir. Hiç açılmamış hesabı. Daha sonra aşşağıda yer alan dizinden SYSPRep yani işletim sistemini ilk kullanım moduna alacak olan araç.

C:\Windows\System32\Sysprep  klasör içinde yer alan sysprep.exe ye tıklayın. WIM imajı için sistemi hazırlayacak.

Uygulama ekranında:

->Sistemi İlk Çalıştırma Deneyimi (OOBE) Moduna Gir

->Genelleştir. Seçili olacak

->Kapatma seçeği ise: Kapat olacak şekilde ayarlıyoruz. Tamam dedikten sonra bekliyoruz.

Bu işlem 10 dakika sürebilir. Daha sonra sanal makinenin kapandığını göreceksiniz.

VMWare player açılırken F2 ye basılı tutun ve aynı normal pc gibi biosuna girin. Boot seçeneklerinden CD seçili olsun ve kaydedip çıkın. Böylece VMWare Player CD ile başlayacaktır.

----Reklamlar---- 🙂

Şu konudan GIMAGEX olan çalışabilir LIVECD indirin. Ve bu oluşturduğumuz sanal makineye takın. 🙂

Videoya göz atabilirsiniz. Gimagex Kullanımı

Bu aşamada sanal makine rem miktarını 2048MB olarak ayarlayın. Ve livecd üzerinden C:\Users\Administrator klasörünü silin. Ve GImagex ile WIm imajını alın. Bu ana PC gücüne göre 1 saat sürebilir. Bu esnada ana bilgisayarı da kullanmayın. Böylece daha hızlı iş bitecektir. Alınan imajın kaydedileceği yer ya ağ üstünden paylaştığınız bir klasöre yada USB disk veya USB bellek üzerine kaydedin. Ben geçici oluşturduğum gerçek bilgisayar dizininde paylaşılmış AAAB klasörünün içine kaydediyorum.

Ve elde ettiğimiz WIm imaja install.wim olarak adlandırın. WIM uzantı oluyor.

Daha sonra kurduğunuz İSO dosyası içine UltraIso tarzı programlarla ekleyin. CD dizininde sources klasörü içine atın. Ve dosya değişimini onaylayın. Eğer CD üzerinde ki install.ESD dosyası ise iki install dosyası olmasın. ESD olan yani eski imajı silin. Ve kaydedin iso imajını.

Kaydettiğiniz isonun isminin sonuna 03-10-2016 Güncellemeli olarak adlandırın. Böylece arşive iso dosyalarınızı daha kolay tesbit edebilirsiniz.

Bu işlemden sonra kendi özelleştirmiş, güncellemiş iso dosyanıza kavuşmuş olacaksınız. İsterseniz bu iso dan eski bilgisayarlarda Netbook gibi Atom CPU kullanan cihazlarda kullanmak üzere Lite yani güncellenemeyen ama her işe koşan bi işletim sistemi de elde edebilirsiniz.

Bu konuyu da ileri ki günlerde paylaşacağım.

 

İyi günler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör