Wharfedale EVO40 speaker upgrade

Selamlar, elimde meşhur İngiliz firması Wharfedale’in EVO40 modeli mevcut idi. Dinleme testlerinde algıladığım şuydu; “bu hoparlörler iyi, ama çok daha iyi olabilirler!” (Yıllardır dineleme testi yapmanın farkındalığı muhtemelen). Piyasaya çıktığı zaman 2250 US $’dan satılan bu hoparlörlerin içinde muazzam bir malzeme kalitesi bekliyor insan haliyle.

Hoparlörleri açtığım zaman ilk şaşkınlığımı bağlantı pabuçlarının gevşekliği ile yaşadım. Standart kablo bağlantıları vardı ve gevşemiş idi. Bu bağlantıları yenileyip sistemi tekrar topladım ve ses çok daha iyi oldu! Sadece bağlantıları güçlendirmek ile inanılmaz bir ses kalite artışı elde ettim. Kabini açtığımda iç döşemenin bomboş olduğunu, içeriye sadece uyduruk bir elyaf konulduğunu gördüm. Russel Kaufman gibi üst düzey bir hoparlöre mahsus içeri bir ses yutucu bir malzeme konulmaz, ama bu kabin hesaplarının çok hassas yapılması, yani fiyat “uçuşu” manasına gelir. Esasen dinleme testlerinde yoğun bir kabin rezonans sesi duyduğum için iç yalıtımının yetersiz olduğu belli idi. Ben de içine standart 25 mm piramit ses yutum malzemesi ile onun kabin duvarına temas ettiği yere, orta-bas frekans yutumunun iyi olduğunu bildiğim “mutfak kaymazı”nı monteledim, hoparlör şaseleri ile kabinin temas noktalarına da ayrıca bu mutfak kaymazlarının ince olanlarından kesip yapıştırdım ve hoparlör saşesi ile kabini olabildiği kadar yalıttım. Hoparlörleri kapatıp tekrar dineleme testine aldım: Fark inanılmaz! Sanki yeni bir hoparlör aldım! Ekolar, sesteki çamurlaşma yok oldu. Detay fışkırıyor her notadan. Bas frekanslardaki detayı duymanız lazım, kontrbaslar sanki karşımda çalıyor, sanatçı, parmağı ile hangi tele az basmış, her şey ortada! Yaptığım masraf 150 TL + işçilik. İşte burada insan sinirlenmeye başlıyor, sıfırı 2250 dolara satılan bir kabin, 150 TL’lik bir masraf ile nasıl böyle muazzam çalabilir?

İşte şimdi iplerin koptuğu an geldi: dedim ki, madem bu böyle, frekans spekturumundan ve dinleme testlerinden de anlaşıldığı kadarı ile bas ve tizin güçlü çalıp, ortaların baskılandığı tipik bir piyasa tarzı çalan frekans spekturumundan, dümdüz bir frekans cevabına geçiş yapamaz mıyım acaba? Mevcut crossover şemasına baktım ve kendimce uygun gördüğüm değişiklikleri matematik olarak tasdik edip uygulamaya soktum. Ayrıca cevap yavaşlığı ile matuf olan elektrolitik kondansatörleri standart polietilen film kondansatörler ile değiştirdim. İç kablolamayı da naçizane kendi uygulamalarım ile değiştirdim ve kendi yaptığım iç kabloları elektrik alanlara izole olsun diye alüminyum kaplamalı yaptım. Tüm bağlantılarda kullandığım lehim % 3,5 gümüşlü ve kurşunsuz idi. Sıra geldi dinleme testine: İşte bu: detaysa detay, dinamizm ise işte bu. İnanılmaz latif oldu. Sıfır fiyatı korkunç olan bir iyi bir hoparlör almaktansa, mevcut “potansiyelleri baskılanmış” bir hoparlörü kaliteli hale getirmek çok, ama çok daha ucuza mal oldu, çok hoş oldu. iyi de oldu. #HiFi

crossover öncesi ve sonrası

orijinal filtre: İnce kablolar, kötü dirençler ve elektrolitik kondansatörler

çoklu direnç ve elektrolitik olamayan kondansatörler.

ortalık karışık

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör