Vatan Bilgisayar Çalışanı Hakkında

Bugün Bolu Highway Outlet'te bulunan Vatan Bilgisayar'a dün Hepsiburada'dan aldığım laptop'u incelemek üzere gittik. Aldığım ürün Lenovo IdeaPad S145-15API  . Ryzen 7 3700 işlemcili, 8GB RAM ve 512GB SSD'li bir konfigürasyona sahip. Vatan Bilgisayardaki ürün ise Pentium işlemcili bir konfigürasyona sahipti. Kız arkadaşımla ürünü incelerken bizimle ilgilenmeye gelen Vatan Bilgisayar çalışanı ürünle ilgili bilgiler vermeye başladı. Ben pek ilgilenmeme ve bir şey söylememe rağmen kız arkadaşım ürünü online aldığımızı ve sadece baktığımızı söyledi (Ben genelde böyle durumlarda pek bir şey söylemeyip sadece baktığımızı söyleyip geçerim). Bunun üzerine çalışan ne kadar fiyata hangi modeli aldığımızı sordu. Ben de 3000TL'ye R7 işlemcili olan model diye belirttim. Çalışan önce R7'yi anlamadı ve birkaç kez söylememin üzerine AMD Ryzen 7 3700 işlemci diye uzun uzun belirttim. Ardından aramızdaki konuşma şu şekilde gerçekleşti;

Çalışan: Freedos olan ürün mü sizin aldığınız?

Ben: Evet Freedos.

Çalışan: Anladım. Ryzen işlemcili olanlar Lenovo'nun kendi üretimi değil. Satanlar laptopları alıp içindeki işlemcileri değiştiriyorlar. Bu yüzden garantisi yok.

Ben: Hmm, öylemi? (Bizi pc'den anlamayan, kandırabileceği birisi sandı sanırım, ben de bozuntuya vermedim.)

Çalışan: Evet, zaten Lenovo'yu ararsanız size söylerler. Intel işlemcili olanlar daha iyi. Biz sadece onları satıyoruz.

Ben: Peki, tamam. (Bir an önce çekip gitmek istiyorum.)

Çalışan: Lenovo da zaten normalde AMD işlemcili üretmiyor, hiçbir yerde bulamazsınız. Aldığınız modelin ekran kartı ne?

Ben: Vega 10.

Çalışan: Ne?

Ben: Vega 10. AMD Radeon Rx Vega10 GPU'su var.

Çalışan: Hmm. (İlk defa duymuş).

 

Bunları söyledikleri sırada kız arkadaşım yandaki dokunmatik ekranlı bir modeli incelemeye başladı ve bu model de güzelmiş dedi.

 

Çalışan: Bu modelin işlemcisi ve ekran kartı çok iyi.

Ben: Öyle mi? Ne kartı var?

Çalışan: Bakayım bi (diyerek kartı okur), Mx230 var bunda. Çok iyi bir ekran kartı. Tüm oyunları açarsınız, grafik tasarım için profesyonel karttır bu. Corel Draw'da falan çok hızlı çalışırsınız.

Ben: (Bu söyledikleri üzerine daha fazla dayanamayarak) Peki, tamam teşekkürler.

 

Bilmeyen birisi bu mağazalara gittiğinde alakasız ürünleri alakasız kişilere fahiş fiyattan satıyorlar demek ki bu şekilde. Kendi sattığı ürünü pohpohlaması sorun değil, tabii ki satış yapabilmek için ürününü güzellemesi gerek ancak düpedüz, göz bile kırpmadan yalan söylüyor. Laptop'ın işlemcisini değiştirmek hadi neyse de Intel CPU'lu anakarta AMD CPU'yu nasıl uyduruyorlar acaba? AMD CPU destekleyen bir anakartı Lenovo üretiyorsa, neden AMD CPU'lu model üretmesin. Hadi bunları bilmiyor diyelim de MX230 profesyonel kart ne demek? Ülkedeki insanların bu kadar ahlak yoksunu olması insanı çok geriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alperen KARAOĞLU @akaraoglu

  Onların tek derdi ürünü satmak. Geçen telefon bakarken çalışan bana Oppo A5 2020 yi anlatıyor. Bu fiyata deymeyeceğini anlatıyorum ama anlayan kim ki?

 • Gump @runforrest

  Allah belasını versin şu tiplerin, siz iyi dayanmışsınız ben çatur çutur bozuyorum.

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  Muhattab bile olmamak lazım. İnternettee forumlarda sayfalarda bakmak lazım.

  • Equitatus @equitatus

   Aynen öyle yapmak lazım. Zaten gittiğim mağazada tek başıma ürün seçmeyi veya incelemeyi severim. Kıyafet için de, market alışverişi için de, teknoloji için de geçerli. Ama bazen böyle işgüzar tipler gelip her işe karışıyorlar.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @equitatus vatan ve başka 1-2 yere kaç kere başvurdum, görüşmeye bile çağırılmadım. Böyle "satışçı" tipleri dolduruyorlar mağazalara, annesini süsleyip tekrar babasına satar bu tipler.

  Yön AVM'de yanında bilirkişi olarak beni götüren komşuma giriş seviyesi, elde kalmış, düşük/leş donanımlı bir Asus laptopu satmaya çalışan "satışçı" ile yaşadığım diyalog şöyle;

  Ben : Hangi marka modeller var?
  Çalışan : Laptoplar şurada buyrun bakalım. Asus var, çok güzel.
  (koca mağazada 3 tane laptop vardı)
  Ben : Özellikleri nedir bunların?
  Çalışan : Bu İ5 işletim sistemine sahip olup bütün oyunları açar, her işinizi görür. Son teknoloji, en son donanım.
  Ben : Anlıyorum. ( https://66.media.tumblr.com/5e33663f738b01398a77ef72361b41bf/tumblr_ob88z3UDwm1ujmvy2o1_250.jpg )
  "satışçı" duyacak şekilde komşuya dönüp : Daha işlemciyle işletim sisteminin farkını bilmiyor. Bu 3 laptoptan bir cacık olmaz. Paran boşa gider. Başka yere bakarız.

  Bunun üzerine biir şey demeyerek yeni avına doğru uzaklaşmıştı.

 • M U H A M M E D @muhammed

  Hocam inanır mısınız aynı modeli arkadaşa mediamarktta baktık resmini çektik yakında vatan muadili ne var diye bakmaya girdik. Benzer modelin İntel işlemci olanı vardı fiyatı bir miktar fazlaydı. Satıcı geldi gösterdim mediamarktta bu model var hemen karşılaştırmaya başladı. kendi sattığı İntel işlemcili 9. nesil notebook Amd Ryzen 7 3700 ise 3. nesil amd eski versiyon filan dedi. 😀 Hemen araya girdim Amd 3. nesil olabilir ama bu sene çıktı dedim. Baktım adamda ses yok hemen uzaklaştı 🙂 Arkadaş kardeşine gördün mü Muhammed gelmese bizi kazıklayacaklardı dedi 😀

 • cicikuş nazmi @cicikus

  çok benzer bi durumu geçen bi bilgisayarcıda yaşadım

 • Efe @efe

  Satış hedefi baskısı oldukça normal. Önemli olan doğru ürün satmak değil, çok hacimde satış yapmak.

  • Equitatus @equitatus

   Şirket yönetiminin çalışanları bundan uzaklaştırması gerekli ama. Şirket imajı için hiç de hoş olmayan bir durum. Bilgisayar kısmında çalışan kişi daha MX230'un nasıl bir kart olduğunu, Vega 10'un ne olduğunu bilmiyor.

  • Omer @omer_

   @equitatus Şirket yönetimi o çalışan ürün yanında sigortasını, ofisini, anti-virüsünü satabiliyor mu diye bakıyor, satıyorsa hiç bir sorun yok. Yöneticiliğe kadar yolu var o elemanın.

 • Marmara Kazım @digitalanimal

  ha bi de "android işlemcili" lafını pek bi sık kullanırlar 😀

 • lterlemez @lterlemez

  Alacaksın karşına, bütün spesifikasyonunu sayacaksın cpu'nun ve/veya gpu'nun; hatta mağaza müdürünü de çağıracaksın ve ikisine birden ayak üstü çalıştay yapacaksın. 🙂

 • Halil @hcaktuna

  Bana da atm ekranı gibi ekranı olan bir bilgisayarı ips ekran diye satmaya çalışmıştı bir tanesi.

 • Yetkin @tozyet

  3kuruşa bu kadar oluyo demek ki.

 • brcan @brcan

  Klasik vatan.Aynısını telefon için yapmaya çalışmışlardı.Bu pazarlama değil, resmen dolandırıcılık.

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  media markta aynı sanki değişen bir şey mi var 🙂 işin içinde olunca yalanlarına biz utanıyoruz ama onalr utanmıyor. Yalanla mal satmak kul hakkı olmuyor onalr için veya günah olmuyor.

 • Çağatay Karabulut @cagatay-karabulut

  Teknosa da promotor olarak çalışıyordum bu söylediklerin doğru fakat yaptirimsiz değil.Promotorlar satiş için konuşur ikna etmeye calışırlar fakat yalan yanlış bilgi verirlerse şikayet ettiğinizde direk işten çıkarttılar affi yoktur.Bir firmada çalışırken bir ürün için 2 farkli ekran karti çeşidi olan bir ürün var.Sattiğim ürün 2 gb ekran karti sahipken ben bunu 4 sanıyordum ve bu sekilde ürünün para iadesi yaptiğimiz halde şirket beni işten atmişti.O sebeple yalan yanlış bilgi asla verilmez bu arkadaş yeni işe girmiştir.Bende mx 130 ekran karti çok laptop sattim fakat orta düzeyde bir kart office vs günlük kullanim için çok iyi fakat oyun için düşünürseniz low-med ayarla güncel oyunlari anca açar diye eklediğim oluyordu

  • Equitatus @equitatus

   Bu kişinin bu şekilde yalanlar söylemesinin acemiliğinden olduğunu zannetmiyorum. Acemi olsa "Lenovo'nun AMD CPU'lu modeli olduğunu bilmiyordum bizde hep Intel var" demesi gerekirken "AMD CPU'lu olanların CPU'sunu burada değiştiriyorlar, onların garantisi yok, Lenovo AMD CPU'lu laptop üretmiyor" diye yalan söylüyor. Umarım firma bunu kendi içerisinde çözüyordur. Şikayet edip boş yere insanların ekmeğiyle oynamaya da gerek yok, zaten bu sözleriyle bana verdiği bir zarar da yok.

 • SCORPİON61 @karanlik6177

  bu tür mağazalardan bence bilgisayar almamak lazım sende söylediğin ürünü gayet uygun almışsın 3 bin Tl ye normalde 4000 - 4500 tl arası satılan bir model

 • Aytuğ Gürün @razor1717

  Edremit Vatan'dan işlemci soğutucusu aldım Thermaltake ux100.Fan devrini ayarlatmıyor full hız dönüyor.Onu geri verip Coolermaster I71C alıp orada taktırma gafletinde bulundum.Müdür kızıyor diye odaya beni sokmadılar.İçime kurt düştü evde pcyi söktüm.İşlemci macuna bulanmış.Temizleyip işlemciyi çıkardım ayakların bir çoğu yamuk.Kimse suçu kabul etmiyor.Anakartı servise gönderdik.Haliyle kullanıcı hatası deyip geri gelecek.Giden karta mı yanarsın.Yenisini alacak gücüm yok ona mı yanarsın?

  • Equitatus @equitatus

   Geçmiş olsun umarım sorununuz çözülür. Maalesef Türkiye'de yaşayan herkesin her konuda uzman olması gerekiyor, hiç kimseye güvenilmiyor.

  • ganiemre @ganiemre

   Bahsettiğiniz Vatan Kipa'nın yanında olan Vatan mı? Lukoil bitişiğinde olan? Eğer orasıysa tam olarak montajı nerede yaptılar? PC reyonunun arasından girilen masaların bulunduğu yerde mi? Çünkü biz yaklaşık 1 ay önce kuzenime sistem topladık ve montajı bizim önümüzde o kısımda yaptılar. Bu arada geçen sürede bir gelişme oldu mu?

 • Timur Gökmen @xtimurx

  Samsung Ativ almaya yılllar önce teknosaya gitmiştim. Tabi ürünü çok iyi araştırmıştım. Pro modelinde klavyesinde pil vardı. Normal modelde yoktu. Satış elemanı normal modeli klavyesinde pil var diye satmaya çalışıyordu 😂

 • Vedat Şar @vedo

  9 ay Vatan Oem'de çalıştım, söylediklerinizde çok haklısınız ve bunun nedeni genelde mağaza içinde elemanları farklı bölümlere aktarmaları. OEM bölümünü genelde ellemezler çünkü OEM diğerlerine göre çok daha bilgi istiyor ve bu bölüme hem doğru düzgün görünen hem satış becerisi olan hem de donanımları tanıyan adam bulmak zor. Ama tutup traş makinası satan adamı laptopa koyarlar ve durum yukarıdaki gibi olur, sonra üç ay sonra o adamı TV'ye alırlar bir de promotör vardır orda ve onun markası dışında Tv satmamak için diğer TV lerin parlaklıklarını kısarlar ve o promotörün markası neyse o satılır 🙂 1050 ti satışına 10 TL spift (hediye) eklenir, 300 lira daha ucuza rx570 varken 1050 ti övülür. 20 Tl'ye keyi bulunabilecek Windows'u 800 liraya satmaya çalışırsın sırf 30 lira kazanacan diye. Daha neler neler... İşi bileni de tehlikelidir bilmeyeni de, tamamen satıcının karakteriyle alakalı. Bazısı da dediğiniz gibi bilmiyordur ama bizim işte bilmiyorum demek yasak. Ve şöyle saçma bir durum var bu gün Lp bilgisinde bir adamı OEM'e koysan sırf yazılım satmıyor diye o bölümden alınır. Ne kadar bildiğin değil ne kadar sattığın önemli. Ama çalışanların çoğu insanları kandırmadan yüksek fiyatlı ürün satamayacağını düşünür. Halbuki ürünü düzgün tanıtınca, o fiyatın neden yüksek olduğunu anlatınca müşteri kendisi ikna oluyor zaten parası varsa. Ama bunu yapabilmek için ürünü tanımak lazım. Müşteri başka bir yerde çok daha uyguna daha iyi bir sistem bulmuşsa düşünme git al abi diyebilmesi lazım. Ben bunu diyordum, 100 liraya kulaklık alacak adama alma abi git daha fazla para getir 300 lira ver adam gibi bir şey al diyip müşteriyi gönderiyordum. O adam sonrada gelip 300 liralığı aldığında bir sonraki alışverişinde bana teşekkür ediyordu ve ısrarla beni arıyordu. Artık güvenini kazanmış oluyordum ve eşini dostunu da bana getiriyordu. Diğer arkadaşlar 100 lira var diye saçma salak ürünü verip gönderiyordu. 1 ay sonra garanti için adam geri gelip öneren arkadaşa kızıyordu. Çok uzun süre çalışmadım ama çok şey öğrendim. İnsanlara karşı samimi oldun mu, ürününü de iyi tanıttın mı gayet güzel satış yapılıyor. Ay sonu belki diğerlerinden 200 lira az kazanıyordum ama arkamdan sövdürmüyordum. Sorusu olan varsa Vatan ile ilgili yazdımcı olurum. Teknosa'yı da bilirim hemen karşımızdaydı o da ve çok arkadaşım vardı orada da.

  • Omer @omer_

   Vatan'ın OEM bölümü gibi bilgi isteyen kolay eleman bulamadıkları bölümde çalışanlarına nankör davranması çok saçma.

   TV bölümünde LG marka her hangi bir TV'yi satan adama 50₺ hediye çeki veriliyor, müşteri TV'yi alıp gidiyor kurulumu servis yapıyor elemanın hiç bir sorumluluğu uğraşı yok.
   Tek yaptığı "Abi bu TV çok güzel bunu al."
   Telefon bölümünün de kar marjı yüksek diye zaman zaman marka bazında hediye çeki veriliyor.

   OEM bölümünde 0'dan kasa topla, dolum tanklı yazıcının mürekkebi ile uğraş yüzün gözün batsın mürekkep bulaşsın yazıcı kurulumu yap karışılığı yok.

   Üstüne bir de kurduğun kasalar geri gelsin "Bu oyunda kasıyor." gibi sebeplerle.

   Dipnot: İçinizde buraları okuyup Vatan'a başvurmak isteyen varsa, bilgisayardan anladığını çaktırmasın. TV ya da Telefon bölümüne başvursun düzgün para kazanır sorumluluğu az olur.

  • Vedat Şar @vedo

   @omer_ Hatırlatınca gene canım sıkıldı 😀

  • Omer @omer_

   @vedo Kurtulduysan ne güzel, bir daha böyle bir sektöre girmek zorunda kalınca neresi karlı neresi hamallık anlamış oluyorsun.

 • onelitersoftears @onelitersoftears

  pasif insan hareketinden başka bişey görmüyorum burada yada direk klavye delikanlı diyebilirim sizin için.Arkadaşım böyle bir olay var direk şikayet formu ,müdürü ile irtibat ,telefon ile genel merkeze şikayet edebilirdiniz ki bir sonraki sefere başka insanlara yalan yanlış bilgiler vermesin mağazalara hiç bilmeyen insanlarda alışveriş yapmaya gidiyor oradaki insanlarin sözlerine güvenmek istiyorlar.en sonda ülkedeki ahlak yoksunlugundan bahsedip düzeltmek için hiçbirşey yapmayan sadece kuru laf insani ,eleştirim ağır olduysa kusura bakabilirsiniz yapacak bişey yok

  • Equitatus @equitatus

   Şikayet etmediğimi nereden biliyorsun? Burada yazdıklarımın daha detaylısını müşteri hizmetlerine aktardım zaten. Tanımadığın insanlar hakkında gelip burada "klavye delikanlısı, kuru laf insanı" falan deyince kendi yücelttiğini mi zannediyorsun? Bunları söylemek için yan hesabınla mi giriş yaptın bir de?

Tüm blog yazılarını gör